Zaloguj się
  • Wyślij zapytanie do wielu firm - bezpłatnie
  • Otrzymaj oferty od firm z Twojego regionu - bezpłatnie
  • Zdecyduj którą firmę wybrać (Oszczędność do 30% ceny)
Opisz co masz do wykonania...
Zaznacz jeśli zapytanie jest pilne
Województwo:
Miejscowość:
E-mail:
Telefon:
Akceptuję
      regulamin

Artykuły

Zobacz inne

Jaka chemia budowlana najlepsza dla twojego domu?

Proces budowy domu jest żmudny i długotrwały, dlatego tak wiele osób odetchnie z ulgą po otrzymaniu kluczy do swojego wymarzonego domu. Warto jednak zauważyć, że przed tobą ostatni, ale bardzo ważny e...

więcej
Wybór materiałów do budowy domu.

Jeszcze przed wyborem projektu oraz przystąpieniem do budowy należy się zastanowić nad materiałem, z którego będzie wykonana nasza nieruchomość. Na rynku jest wiele różnych materiałów oraz technologii...

więcej
Elementy składające się na cenę działki

Działka jest ważnym elementem, który należy kupić po odpowiednim przemyśleniu i zastanowieniu się. Dzięki temu, będzie można wybrać opcję dla siebie najlepszą. Ważne jest również aby zwrócić uwagę na ...

więcej
Ogrzewanie podłogowe w łazience

Remont w domu potrafi być stresujący, ponieważ przysparza wielu dylematów mieszkańcom. Chcą, by ich dom był elegancki, stylowy, nowoczesny i zachwycał gości, dlatego domownicy zadają sobie pytanie czy...

więcej
 

Okablowanie strukturalne – normy, klasy i kategorie

Okablowanie strukturalne to istotne zagadnienie związane z funkcjonowaniem sieci LAN. Prawidłowe projektowanie oraz realizacja okablowania strukturalnego determinowana jest przez liczne normy telekomunikacyjne.

W artykule przybliżymy europejskie, amerykańskie i międzynarodowe normy, wytyczne, dyrektywy oraz inne zapisy prawne i techniczne, które wpływają na poprawną realizację okablowania strukturalnego.

Okablowanie strukturalne (Warszawa) – normy amerykańskie

Do podstawowych amerykańskich zapisów prawnych zaliczamy zapisy EIA/TIA i biuletyny TSB. EIA – Electronic Industries Alliance, TIA – Telecommunication Industry Association. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

·         TSB 67

Transmission Performance Specification for Field Testing of Unshielded Twisted-Pair Cabling System – zapis związany z wykonywaniem pomiarów na systemach okablowania strukturalnego.

·         TSB 72

Centralized Optical Fiber Cabling Guidelines – zapis związany z realizacją okablowania strukturalnego poprzez światłowody.

·         TSB 75

Additional Horizontal Cabling for Open Offices – zapis, który określa rozwiązania wchodzące w skład okablowania poziomego.

Biuletyny TSB (Telecommunications System Bulletin) określają i wdrażają nowe technologie oraz rozwiązania techniczne do systemów okablowania strukturalnego. Wraz z kolejnymi biuletynami TSB rozwija się technologia implementowana w infrastrukturze telekomunikacyjnej i podejście do certyfikacji sieci.

·         EIA/TIA 607

Commercial Buliding Grounding and Bonding Requirements for telecommunication – norma określa wymagania stawiane uziemieniom budynków i biurowców, co wpływa również na projektowanie i realizowanie okablowania strukturalnego.

·         EIA/TIA 606

The Administration Standard for the Telecommunications Infrastructure of Commercial Buliding – norma obejmująca wymagania związane z administrowaniem infrastrukturą telekomunikacyjną w budynkach i biurowcach.

·         EIA/TIA 569

Commercial Building Telecommunications for Pathways and Spaces – norma związana z realizacją torów kablowych sieci telekomunikacyjnych.

·         EIA/TIA 568A

Buliding Telecommunications Wiring Standards – norma, która dotyczy okablowania telekomunikacyjnego, o którym więcej przeczytają Państwo tutaj <Infrastruktura telekomunikacyjna>.

Jest to jedna z ważniejszych norm, w której skład wchodzą również biuletyny TSB 36, TSB 40 i TSB 40A. Norma EIA/TIA 568A wyznacza kategorie złącz i kabli, specyfikę złącz, wymagania i opis elementów wchodzących w skład systemów okablowania strukturalnego.

Okablowanie strukturalne (Warszawa) - normy europejskie i międzynarodowe

Większość zapisów dotyczących okablowania strukturalnego związanego między innymi z takim pojęciem jak okablowanie pionowe i poziome wywodzi się z normy europejskiej CENELEC, czyli European Committee for Electrotechnical Standarization.

Normy międzynarodowe związane z systemami okablowania strukturalnego, czy sieciami i zarządzaniem infrastrukturą IT to ISO – International Organization for Standarization oraz IEC – International Electrotechnical Commision. Do najważniejszych norm międzynarodowych i europejskich możemy zaliczyć:

·         ISO/IEC 11801 wersja I i II

Generic Cabling for Customer Premises – Międzynarodowa norma zawierająca zapisy i wytyczne dotyczące okablowania strukturalnego w budynkach.

·         EN 50173

Generic Cabling System – europejska norma związana z okablowaniem strukturalnym. Uzupełnia ją norma EN 50167 dotycząca okablowania poziomego, a także norma EN 50168 dotycząca okablowania pionowego. Do norm EN 50xxx możemy zaliczyć również normę EN 50169, która określa zapisy zwiazane z kablami krosowymi i kablami obszarów roboczych.

Z ramienia CENELEC powstała norma EN 50173, która wprowadziła unifikację klas okablowania, oznaczanego jako klasa A – D + optyczna. Norma EN 50173 jest europejskim odpowiednikiem amerykańskiej normy EIA/TIA 568A, która kategoryzuje okablowanie, oznaczane jako Cat. 1 -6.

Wedle normy EN 50173:

·         Klasa A – zakres do 100 kHz;

·         klasa B – zakres do 1 MHz;

·         klasa C – zakres do 16 MHz;

·         klasa D – zakres do 100 MHz;

·         klasa optyczna – zakres od 10 MHz.

Wedle normy EIA/TIA 568A:

·         Cat. 3 – zakres do 16 MHz;

·         Cat. 4 – zakres do 20 MHz;

·         Cat. 5, 5e – zakres do 100 MHz;

·         Cat. 6 – zakres do 250 MHz.

Norma EN 50173 warunkuje istotne z punktu widzenia polskich realizacji okablowania strukturalnego zasady. Poniżej przedstawiamy kilka z nich, dla lepszego zobrazowania charakteru normy.

·         Maksymalna długość okablowania wewnętrznego może wynosić 500m, a całe okablowanie pionowe 2 km. Odległości te różne są w zależności od stosowanych przewodów.  Przykładowo okablowanie od punktu dystrybucyjnego między-budynkowego do punktu dystrybucyjnego w budynku może mieć długość maksymalnie 1500 m. Okablowanie od punktu dystrybucyjnego w budynku do punktu dystrybucyjnego na poszczególnym piętrze może wynosić 500 metrów.

·         W jednych liniach nie można łączyć ze sobą okablowania światłowodowego o różnych średnicach i okablowania miedzianego o różnych impedancjach.

·         Gdy piętra budynku są rzadko nasycone punktami abonenckimi, wówczas całe piętro można podłączyć do punktu dystrybucyjnego na sąsiadującym piętrze.

 
poprzednia Jakie farby elewacyjne wybrać?    

Zyskaj do 75% czasu
na szukanie wykonawcy
Otrzymaj oferty
i wybierz najlepszą
Oszczędzaj do 30%
wydatków na usługę


X Zamknij