Cennik skuwania płytek ze ściany – porady, ceny

Nawet najpiękniejsze i najbardziej wytrzymałe płytki ścienne po pewnym czasie mogą zwyczajnie się znudzić i wykazywać ślady zużycia. W takim momencie warto rozważyć ich wymianę na nowe. Warto pamiętać o tym, że wygląd ściany można całkowicie odmienić bez potrzeby skuwania starych płytek. Jeśli jednak okaże się to konieczne, trzeba wiedzieć, ile kosztuje skuwanie płytek ze ściany.

Spis treści

Skuwanie płytek ze ściany cena w 2023 

W zależności od regionu kraju cena skuwania płytek ze ściany wynosi 40- 60 zł/m². Jest to cena za czystą usługę, bez uwzględnienia kosztów materiału i narzędzi. 

Jakie są rodzaje płytek na ścianę?

Osoby zdecydowane na skucie starych płytek ze ściany, często zastanawiają się, jakimi płytkami najlepiej je zastąpić. W sklepach panuje obecnie tak szeroki wybór, że każdego klienta może przyprawić o ból głowy. Oto najpopularniejsze rodzaje płytek na ścianę:

  • glazura
  • terakota
  • klinkier
  • gres 
  • gres lappato
  • gres polerowany
  • gres szkliwiony
  • mozaika ceramiczna. 

Niektóre rodzaje tych płytek są bardzo wytrzymałe i nadają się do najbardziej eksploatowanych i wymagających pomieszczeń w domu, podczas gdy inne pełnią funkcję praktycznie wyłącznie dekoracyjną. 

FAQ

Czym skuć płytki ze ściany?

Jeśli płytki na ścianie nie trzymają się zbyt mocno, można usuwać je przy pomocy młotka i dłuta. Jeśli jednak ściśle przylegają do powierzchni, lepszym wyborem będzie młotowiertarka z funkcją kucia. Koszt zakupu tego typu sprzętu to co najmniej kilkaset złotych.

Jak zdjąć pojedyncze płytki ze ściany?

Aby usunąć ze ściany uszkodzoną płytkę, należy delikatnie uderzać ją przy pomocy młotka, dzieląc ją na drobne elementy. Następnie pojedyncze części płytki wystarczy skuć przy pomocy młotka i przebijaka. 

Co zrobić ze ścianą po skuciu płytek?

Jeśli po skuciu starych płytek okazuje się, że ściany są krzywe, należy je wyrównać przed przystąpieniem do dalszych prac. Można w tym celu wykorzystać szpachle cementowe.

Czy trzeba skuwać stare płytki?

Osoby, które chcą sobie zaoszczędzić bałaganu i trudu, mogą bez skuwania starych płytek przykleić na nie inny materiał. Prace można przeprowadzić wyłącznie wtedy, kiedy stare płytki trwałe związane są z podłożem. Ich przyczepność można sprawdzić, oklepując je gumowym młotkiem.

Jak wyrównać ścianę pod nowe płytki?

Aby nowe płytki trzymały się jak należy, ścianę należy wykończyć dopasowaną do tego celu zaprawą cementowo-wapienną. Przydatna może okazać się również gładź przeznaczona do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Czy można kłaść płytki na stare płytki?

W dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi układanie nowych płytek na starych. Jeśli stara nawierzchnia ściśle przylega do ściany, bez żadnego problemu można pokryć ją nowymi płytkami bez konieczności kucia.