Cennik skuwania tynku – porady, ceny

Skuwanie tynku bardzo często jest ostatnią deską ratunku, jeśli chodzi o renowację zniszczonych i nierównych ścian. Zdarza się, że jest to proces bardzo trudny i czasochłonny, nawet z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi. Skucie starego tynku często umożliwia dostanie się do starej, znajdującej się pod nim cegły, która obecnie stanowi hit, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Warto więc wiedzieć, ile kosztuje skuwanie tynku.

Spis treści

Skuwanie tynku cena w 2023

Uśredniony koszt skuwania starych tynków przy normalnym stopniu skomplikowania prac wynosi od 35 do 55 zł/m². Trzeba jednak pamiętać o tym, że cena uzależniona jest nie tylko od regionu kraju, ale również stopnia trudności prac.

Kiedy warto skuwać stare tynki?

Istnieje wiele sytuacji, kiedy skucie starego tynku okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Pomimo tego że jest to proces dość pracochłonny, warto rozważyć go w następujących przypadkach:

  • kiedy chce się nadać pomieszczeniu charakter industrialny i odsłonić ukrytą pod tynkiem naturalną cegłę
  • kiedy stary tynk jest zawilgocony, pęka i samoistnie odpada od ściany. Nie zawsze jest to widoczne gołym okiem, jednak można przeprowadzić prosty test, delikatnie stukając w ścianę młotkiem. Jeśli wydaje ona głuchy dźwięk – tynk nadaje się do wymiany.
  • kiedy ściana jest bardzo nierówna i nieestetyczna.

Wiele osób decyduje się na skuwanie tynków bez żadnego głębszego uzasadnienia. Tymczasem oczekiwane efekty można zazwyczaj osiągnąć o wiele łatwiej i szybciej, zwłaszcza w przypadku, kiedy stara nawierzchnia tynkowa wciąż doskonale trzyma się ściany.

Skuwanie tynków warto więc traktować jako ostateczność.

FAQ

Czy skuwać stary tynk przed ociepleniem?

Jeśli istniejący tynk jest w dobrej kondycji i charakteryzuje się odpowiednią przyczepnością, wystarczy naprawić miejscowe uszkodzenia – nie trzeba skuwać go w całości.

Czym skuć ścianę?

Do wyboru są dwie możliwości. Można wykorzystać ręczne narzędzia, takie jak młotek i przecinak, bądź też elektronarzędzia, które szybko i sprawnie poradzą sobie z tym zadaniem.

Jak usunąć tynk silikonowy?

Tynki takie jak silikonowe, gruboziarniste, strukturalne, mozaikowe czy też cementowo – wapienne bardzo mocno trzymają się podłoża, toteż do ich usunięcia wykorzystuje się elektronarzędzia.

Czy można położyć nowy tynk na stary?

Niektóre gatunki tynku można wykorzystać do naprawy starych powierzchni tynkowych, pod warunkiem, że przylegają one trwale do podłoża. Luźne fragmenty starego tynku przed przystąpieniem do pracy należy usunąć szpachelką.

Jak wyrównać stare tynki?

Aby pozbyć się krzywizn starych, tynkowych płaszczyzn, należy zagruntować je wysokiej jakości gruntem. Następnie można przystąpić do łatania dziur gipsem szpachlowym, klejem gipsowym bądź też tynkiem gipsowym.