Cennik akrylowania – porady i ceny

 Akrylowanie to jedna z najlepszych metod, jeśli chodzi o wypełnianie skaz i ubytków w sufitach i ścianach. Akrylowanie pozwala również na zamaskowanie miejsc łączeniu różnych materiałów. Jego nazwa pochodzi od preparatu, który stosuje się przy wykonywaniu prac – akrylu. Akrylowanie wykonuje się już po gruntowaniu, ale jeszcze przed malowaniem ścian. Ile kosztuje akrylowanie?

Spis treści

Akrylowanie cena w 2023

 Cena akrylowania wynosi obecnie 9 – 11 zł za metr bieżący. oznacza to, że za akrylowanie narożników o długości 3 m trzeba zapłacić 27-22 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za akrylowanie odnotowany w Polsce

Typ cenyCena Netto (zł/mb)Cena Brutto (zł/mb)
Najniższa9.0011.07
Średnia10.0012.30
Najwyższa11.0013.53

Ile kosztuje akrylowanie w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/mb)Cena Brutto (zł/mb)
Białystok9.5011.68
Bydgoszcz9.9012.17
Gdańsk10.5012.91
Gorzów Wielkopolski9.2011.31
Katowice10.8013.28
Kielce9.4011.56
Kraków10.7013.15
Lublin9.3011.43
Łódź10.1012.42
Olsztyn9.8012.04
Opole9.6011.81
Poznań10.6013.03
Rzeszów9.7011.93
Szczecin10.4012.79
Toruń10.0012.30
Warszawa11.0013.53
Wrocław10.3012.66
Zielona Góra9.1011.19

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za akrylowanie na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces akrylowania krok po kroku?

  • Pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni do akrylowania. Należy usunąć wszelki brud, kurz oraz oleje, a powierzchnia powinna być sucha.
  • Następnie należy przygotować mieszaninę akrylu, zazwyczaj mieszając płyn akrylowy z proszkiem akrylowym, do momentu uzyskania odpowiedniej konsystencji.
  • Kiedy mieszanina jest już gotowa, nakłada się ją na przygotowaną powierzchnię, kształtując jej formę za pomocą specjalnego pędzelka.
  • Po nałożeniu akrylu, należy odczekać odpowiedni czas, aby mieszanina zaschła. Czas ten może być różny w zależności od specyfiki użytego akrylu i warunków atmosferycznych.
  • Gdy akryl jest już suchy, przystępuje się do jego szlifowania. Używa się do tego pilnika lub specjalnego urządzenia do szlifowania.
  • Po szlifowaniu akrylu, nałożony materiał jest polerowany, aby uzyskać gładką i błyszczącą powierzchnię.
  • Ostatnim krokiem jest aplikacja top coatu, który zabezpiecza powierzchnię akrylową i dodatkowo ją nabłyszcza. Po nałożeniu top coatu, akryl powinien ponownie wyschnąć.

Co warto wiedzieć o akrylowaniu?

Mogłoby się wydawać, że samo gruntowanie, szpachlowanie i szlifowanie ścian zapewni im przyczepność wystarczającą do położenia farby. Tymczasem zaniechanie akrylowania może sprawić, że powierzchnia ściany będzie nierówna, zwłaszcza w miejscach łączenia z sufitem.

Śmiało można więc stwierdzić, że akrylowanie zwiększa precyzję wykończenia pomieszczeń, a jednocześnie pozwala na łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Co ciekawe, akryl można położyć na dowolne podłoże budowlane wewnątrz budynków. Z racji tego, że materiał ten źle znosi działanie wilgoci, nie stosuje się go na zewnątrz.

FAQ

Czy gruntować przed akrylem?

 Zanim rozpocznie się nakładanie akrylu, koniecznie trzeba we właściwy sposób przygotować podłoże. Należy oczyścić je z luźnych kawałków starych materiałów, kurzu, brudu i pyłu. Jeśli podłoże jest bardzo chłonne, należy wcześniej je zagruntować.

Po co akrylować narożniki?

 Akrylowanie narożników znacznie zwiększa estetykę wykończenia wnętrz i pozytywnie wpływa na efekt wizualny. W przypadku podłoży wykonanych z betonu komórkowego, piaskowca czy gipsu wskazane jest ich zagruntowanie przed przystąpieniem do nakładania akrylu.

Czym wygładzić akryl?

 Nałożony akryl można wygładzić przy pomocy palca zamoczonego w wodzie, szpachelki czy też szpatułki.

Po co się akryluje?

 Akrylowanie jest jedną z niezbędnych prac wykończeniowych, której nie powinno się pomijać.Sprawia ono, że podłoże jest idealnie równe, co gwarantuje doskonałą przyczepność farby. Akrylowanie pozwala również na zamaskowanie różnego rodzaju łączeń

Czy akrylować listwy przypodłogowe?

Akrylowanie listew przypodłogowych pozwala ukryć niedoskonałości, które ewentualnie mogły powstać podczas montażu.

Czy trzeba malować akryl?

Akryl, w odróżnieniu od silikonu, po utwardzeniu można bez problemu malować. Trzeba jednak wiedzieć, że w sklepach budowlanych dostępne są akryle w podstawowych kolorach.

Co zrobić, żeby akryl nie pękał?

 W przypadku chłonnych podłoży należy je wcześniej zagruntować. Podczas aplikacji akryl trzeba nakładać płynnym ruchem, przystawiając aplikator bezpośrednio do szczeliny. Fugi można wygładzić w ciągu 10 minut od aplikacji materiału.