Cennik akrylowania – porady i ceny

 Akrylowanie to jedna z najlepszych metod, jeśli chodzi o wypełnianie skaz i ubytków w sufitach i ścianach. Akrylowanie pozwala również na zamaskowanie miejsc łączeniu różnych materiałów. Jego nazwa pochodzi od preparatu, który stosuje się przy wykonywaniu prac – akrylu. Akrylowanie wykonuje się już po gruntowaniu, ale jeszcze przed malowaniem ścian. Ile kosztuje akrylowanie?

Spis treści

Akrylowanie cena w 2023

 Cena akrylowania wynosi obecnie 9 – 11 zł za metr bieżący. oznacza to, że za akrylowanie narożników o długości 3 m trzeba zapłacić 27-22 zł.

Co warto wiedzieć o akrylowaniu?

Mogłoby się wydawać, że samo gruntowanie, szpachlowanie i szlifowanie ścian zapewni im przyczepność wystarczającą do położenia farby. Tymczasem zaniechanie akrylowania może sprawić, że powierzchnia ściany będzie nierówna, zwłaszcza w miejscach łączenia z sufitem.

Śmiało można więc stwierdzić, że akrylowanie zwiększa precyzję wykończenia pomieszczeń, a jednocześnie pozwala na łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Co ciekawe, akryl można położyć na dowolne podłoże budowlane wewnątrz budynków. Z racji tego, że materiał ten źle znosi działanie wilgoci, nie stosuje się go na zewnątrz.

FAQ

Czy gruntować przed akrylem?

 Zanim rozpocznie się nakładanie akrylu, koniecznie trzeba we właściwy sposób przygotować podłoże. Należy oczyścić je z luźnych kawałków starych materiałów, kurzu, brudu i pyłu. Jeśli podłoże jest bardzo chłonne, należy wcześniej je zagruntować.

Po co akrylować narożniki?

 Akrylowanie narożników znacznie zwiększa estetykę wykończenia wnętrz i pozytywnie wpływa na efekt wizualny. W przypadku podłoży wykonanych z betonu komórkowego, piaskowca czy gipsu wskazane jest ich zagruntowanie przed przystąpieniem do nakładania akrylu.

Czym wygładzić akryl?

 Nałożony akryl można wygładzić przy pomocy palca zamoczonego w wodzie, szpachelki czy też szpatułki.

Po co się akryluje?

 Akrylowanie jest jedną z niezbędnych prac wykończeniowych, której nie powinno się pomijać.Sprawia ono, że podłoże jest idealnie równe, co gwarantuje doskonałą przyczepność farby. Akrylowanie pozwala również na zamaskowanie różnego rodzaju łączeń

Czy akrylować listwy przypodłogowe?

Akrylowanie listew przypodłogowych pozwala ukryć niedoskonałości, które ewentualnie mogły powstać podczas montażu.

Czy trzeba malować akryl?

Akryl, w odróżnieniu od silikonu, po utwardzeniu można bez problemu malować. Trzeba jednak wiedzieć, że w sklepach budowlanych dostępne są akryle w podstawowych kolorach.

Co zrobić, żeby akryl nie pękał?

 W przypadku chłonnych podłoży należy je wcześniej zagruntować. Podczas aplikacji akryl trzeba nakładać płynnym ruchem, przystawiając aplikator bezpośrednio do szczeliny. Fugi można wygładzić w ciągu 10 minut od aplikacji materiału.