Cennik gładzi gipsowej – porady i ceny

Wysokojakościowa gładź gipsowa to rozwiązanie przeznaczone dla osób, którym marzą się perfekcyjnie gładkie ściany. Użycie gładzi szpachlowej pozwala na uzyskanie wyjątkowo gładkiej struktury pozbawionej rys, nierówności i ubytków. Trzeba pamiętać o tym, że gładź gipsową stosuje się dopiero po prawidłowym przygotowaniu ścian na uprzednio wyrównanej powierzchni. Ile kosztuje gładź gipsowa?

Spis treści

Gładź gipsowa cena w 2023

Za położenie gładzi gipsowej na ścianach trzeba zapłacić średnio 35 – 50 zł/m2. Oznacza to, że wygładzanie ścian w pokoju o powierzchni  30 m2 będzie kosztować nawet 1050 – 1500 zł.

Kiedy stosować gładź gipsową?

Gładź gipsowa kładziona jest na końcowym etapie prac i pozwala na pozbycie się wszystkich ewentualnych mankamentów ze ścian. Gładź gipsowa stosowana jest przede wszystkim w celach dekoracyjnych – po jej zastosowaniu ściana jest idealnie

równa i biała – gotowa domalowania farbą.

Co ciekawe, w przypadku farby satynowej wcześniejsze położenie gładzi jest wręcz wymagane. Wszystko dlatego, że ten rodzaj farby bezlitośnie obnaża wszelkie niedoskonałości.

Warto pamiętać, że  gładzi gipsowej nie stosuje się, jeśli chodzi o podłoża wykonane z betonu komórkowego.

Niestety, ściany gipsowe łatwo jest uszkodzić i porysować, a to ze względu na brak odporności tego materiału na urazy mechaniczne. Dlatego też gładź gipsowa niekoniecznie sprawdzi się w pomieszczeniach wyjątkowo intensywnie użytkowanych.

FAQ

Jak wygładzić gładź gipsową?

Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię, trzeba przeprowadzić ostateczną obróbkę gładzi gipsowej. Po nałożeniu ostatniej warstwy gładzi po upływie godziny można delikatnie zrosić jej powierzchnię wodą i wygładzić wykonaną ze stali nierdzewnej packą.

Czy kładzenie gładzi jest trudne?

Perfekcyjne wyrównanie ściany może być zadaniem, które osobie początkującej sprawi dużo problemu. Z uwagi na kilka etapów prac, podczas których trzeba zachować dużą precyzję, warto aplikację gładzi powierzyć profesjonalistom.

Jak położyć gładź na nowy tynk?

W przypadku chęci położenia gładzi na nowy tynk, koniecznie trzeba użyć profesjonalnego gruntu. Jest to preparat, który wiąże luźne elementy tynku i scala jego strukturę. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można bez obaw nakładać gładź szpachlową.

Jak szlifować gładź szpachlową?

Szlifowanie ręczne gładzi można wykonać przy użyciu specjalnej pacy z uchwytem, na którym montuje się siatkę ścierną bądź papier ścierny. Jest to metoda, którą z powodzeniem można stosować w trudno dostępnych miejscach i na niewielkich powierzchniach.

Jak szlifować ściany bez pyłu?

Jeśli ściana została idealnie wygładzona, gładzi gipsowej nie trzeba szpachlować. Jeśli jednak po wyschnięciu gładzi okazuje się, że na ścianie widać niewielkie nierówności, trzeba wyszlifować je specjalną pacą z papierem ściernym.

Ile metrów gładzi z worka?

 Worek gładzi zazwyczaj mieści 20 kg mieszanki. Można z niego przygotować około 11 – 16 m2 ściany, stosując się do zaleceń producenta odnośnie grubości nakładania. Informacje na temat zużycia materiału każdy producent gładzi umieszcza na opakowaniu.