Cennik kucia bruzd w betonie – porady i ceny

Beton wciąż pozostaje najpopularniejszym materiałem budowlanym w naszym kraju. Bruzdy wykonywane na jego powierzchni pozwalają na ukrycie wewnątrz ściany różnego rodzaju instalacji. Bruzdowanie to wycięcie bądź też wykucie fragmentu ściany bez naruszenia jej konstrukcji. Czynność tę wykonuje się na etapie stanu surowego, w już gotowych murach. Ile kosztuje kucie bruzd w betonie?

Spis treści

Kucie bruzd w betonie cena w 2023

Za wykucie bruzd w betonowej ścianie zapłacimy od 46 do 60 zł/mb. W przypadku grubych bruzd musimy przygotować się na wydatek rzędu 60 – 85 z/mb.

Co warto wiedzieć o kuciu bruzd w betonie?

 Przed przystąpieniem do wykonania bruzd należy w pierwszej kolejności określić, czy w betonie nie znajduje się żadna infrastruktura, którą wiercenie mogło by uszkodzić. Mowa tutaj między innymi o kanałach wentylacyjnych, przewodach elektrycznych czy też rurach kanalizacyjnych. Następnie trzeba określić, jakiej głębokości bruzda będzie potrzebna.

 Do wykonywania bruzd w ścianie służy specjalistyczne urządzenie, które bez problemu poradzi sobie z wykonaniem wgłębień, szczelin oraz rowków w ścianach wykonanych z betonu. Mowa o bruzdownicy, która współpracuje z wytrzymałymi tarczami diamentowymi. Urządzenie to powinno posiadać moc co najmniej 2000W.

 W trakcie pracy warto wspomagać się odkurzaczem, który na bieżąco będzie usuwał powstałe chmury kurzu i pyłu. Zastosowanie odkurzacza wspomaga również chłodzenie bruzdownicy, co znacząco przedłuża jej żywotność.

 Niektórzy użytkownicy wykonują bruzdy w ścianie przy pomocy młotowiertarki wyposażonej w funkcję udaru.

FAQ

Jak zrobić bruzdy w betonie?

Chcąc ręcznie wykonać bruzdy w betonie można posłużyć się ręcznym bruzdownikiem. W przypadku braku specjalistycznego sprzętu pomocna może okazać się także wiertarka z dłutem. Ustawienie dłuta pionowo pozwoli na wykonanie bardzo cienkiej bruzdy. Z kolei to ustawione w poprzek do ściany będzie usuwać większe kawałki materiału.

Jak głębokie bruzdy pod kable?

Uznaje się, że maksymalna głębokość bruzdy w gotowym murze to 30 mm. Jeśli wykonuje się ją podczas wznoszenia obiektu, może być ona nieco głębsza. Jeśli grubość ścian jest mniejsza niż 85 mm, nie można wykonywać w nich brud bez wykonania dokładnych obliczeń.

Czy bruzdować do kabli czy nie?

Specjaliści twierdzą, że zagłębianie przewodów w wykutych bruzdach jest najlepszym rozwiązaniem. Osoby, które chcą poprowadzić instalację w warstwie tynku muszą przygotować się na to, że grubość tynku nad przewodami nie może być mniejsza niż 0,5 cm.

Jak układać kable w bruzdach?

Układanie przewodów w bruzdach bądź też na ścianach powinno zawsze odbywać się z wykorzystaniem lasera krzyżowego bądź też poziomicy. Przewody nie mogą być puszczane łukowo, a także po skosie.