Cennik przycinania żywopłotu

Przycinanie żywopłotu sprawia, że staje się on kształty i gęsty. Czynność wydaje się nie być szczególnie skomplikowana, lecz wymaga użycia specjalnego sprzętu oraz techniki. Profesjonalne przycinanie żywopłotu sprawia, że wciąż spełnia on funkcje maskującą i odgradza prywatną przestrzeń od spojrzeń przechodniów. Dla zachowania odpowiedniego wyglądu i dobrego stanu żywopłot należy przycinać regularnie co sezon. Ile kosztuje przycinanie żywopłotu?

Spis treści

Przycinanie żywopłotu cena w 2023

Profesjonalne przycinanie żywopłotu o wysokości do 150 cm kosztuje w granicach 12 – 15 zł/mb. Jeśli żywopłot przekracza wysokość 150 cm należy ponieść koszty rzędu 15 – 22 zł/mb. Przycięcie żywopłotu długości 10 metrów i wysokości jednego metra będzie więc kosztowało między 120 – 150 zł. W przypadku żywopłotu o wysokości prawie 2 metrów i długości 10 metrów usługa wyniesie 150 – 220 zł.

Jakie są rodzaje żywopłotów?

  • Żywopłoty formowane – składają się najczęściej z krzewów o licznych pędach. Należy je przycinać od razu po zasadzeniu oraz w drugim roku na wiosnę. Żywopłoty formowane często należy przycinać więcej niż jeden raz w roku, aby utrzymać ich estetyczną formę.
  • Żywopłoty iglaste – żywopłoty składające się z roślin iglastych przycina się za pomocą specjalnych nożyc. Regularne przycinanie sprawia, że żywopłot gęstnieje.
  • Żywopłoty kwitnące – rośliny spełniają jednocześnie funkcję maskującą oraz dekoracyjną. Regularne przycinanie z odpowiedni sposób to jedyna metoda, aby żywopłot wyglądał estetycznie, a pąki rozkwitały na wiosnę.  

FAQ

Ile kosztuje koszenie żywopłotu?

Przycinanie żywopłotu do półtora metra wysokości to koszty rzędu 12 – 15 zł/mb. Natomiast koszenie żywopłotu o większej wysokości to wydatek w granicach 15 – 22 zł/mb.

Kiedy można przycinać żywopłot?

Pierwsze cięcie formujące należy przeprowadzić tuż po zasadzeniu roślin. Żywopłot na początku nie powinien przekraczać pół metra wysokości. Kolejne cięcia wykonuje się wiosną każdego roku.

Jak przycinać żywopłot?

Do przycinania żywopłotu niezbędny jest specjalny sprzęt oraz odpowiednie umiejętności. Najczęściej do przycinania żywopłotu używane są nożyce elektryczne. Prawidłowe cięcie zakłada ruchy w górę oraz w dół w odpowiedniej kolejności.

Czy można przycinać żywopłot zimą?

Przycinanie żywopłotów jest możliwe w celu odmłodzenia rośliny. Przycięcie starych pędów sprawi, że wiosną rośliny wypuszczą zupełnie nowe pędy.

Jak odnowić stary żywopłot?

Aby znacząco odmłodzić żywopłot należy go mocno przyciąć. Należy pozostawić stare drewno do wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Wiosną rośliny wypuszczą młode pędy. 

Jak odżywić żywopłot?

Żywopłot wymaga nawożenia zawsze wtedy, gdy przeprowadzone zostanie przycinanie. Najskuteczniejszym sposobem odżywienia żywopłotu jest zastosowanie naturalnego kompostu rozłożonego na grubość kilku centymetrów.

Jak dbać o żywopłot?

Oprócz regularnego przycinania żywopłotu należy dbać o częste podlewanie oraz prawidłowe nawożenie. Dzięki temu żywopłot będzie w dobrym stanie i zachowa ładną estetykę.