Cennik przycinania roślin – sposoby, ceny

Przycinanie roślin ma pozytywny wpływ na ich estetykę oraz ogólną kondycję. Prawidłowe przycięcie roślin, aby dalej się rozwijały i nie straciły ładnego wyglądu wymaga wiedzy i umiejętności. Usługa profesjonalnego przycinania roślin w ogrodzie i wokół budynku wykonywana jest za pomocą profesjonalnego sprzętu. Prawidłowe przycinanie zapewnia roślinom ochronę w okresie wegetacji i wzmacnia je przed nadejściem sezonu wiosenno-letniego. Ile kosztuje przycinanie roślin?

Spis treści

Przycinanie roślin cena w 2023

Usługa przycięcia roślin w ogrodzie i wokół budynku osiągających do 2 metrów wysokości wynosi około 15 – 20 zł/mb. Cena za usługę przycięcia 10 mb roślin w ogrodzie wyniesie więc około 150 – 200 zł. W przypadku cięcia kształtującego, którego celem jest stworzenie ciekawych krzewów dekoracyjnych cena to 25 zł za sztukę. Za przycięcie 4 krzewów ozdobnych w ogrodzie należy więc zapłacić 100 zł.

Jakie są rodzaje cięć roślin?

Przycinanie roślin powinno odbywać się regularnie w odpowiednich terminach. Istnieją różne rodzaje cięć, które profesjonaliści dopasowują do konkretnych gatunków roślin. 

  • Przycięcie formujące – jest to rodzaj cięcia pielęgnacyjnego, którego celem jest zlikwidowanie bocznych i słabszych pędów. W efekcie roślina rozwija się pionowo w górę i nie rozrasta się w niekontrolowany sposób na boki. Usuwanie bocznych gałęzi wzmacnia główny pęd, a w przypadku młodych roślin wpływa na ich docelowe zagęszczenie.
  • Przycięcie sanitarne – rodzaj cięcia, który polega na usuwaniu chorych lub zniszczonych pędów. Pozostawienie ich mogłoby znacząco osłabić roślinę i spowodować rozprzestrzenianie się chorób.
  • Przycięcie korygujące – stosowane w przypadku starszych roślin, których kształt jest niewłaściwy, a pędy skrzyżowane.
  • Przycięcie prześwietlające – polega ono na usuwaniu części pędów, aby naturalne światło docierało do całej rośliny w równym stopniu.

FAQ

Ile kosztuje przycinanie krzewów?

Przycięcie krzewów w ogrodzie to koszt rzędu 15 – 20 zł/mb. W przypadku krzewów ozdobnych cena za przycięcie jednej sztuki wynosi 25 zł.

Kiedy przycinać rośliny na wiosnę?

Rośliny kwitnące latem oraz wczesną jesienią należy przycinać podczas przedwiośnia zanim rozpocznie się wegetacja. Z kolei rośliny kwitnące wiosną należy przycinać już po ich przekwitnieniu.

Czy można przycinać drzewa w lutym?

W lutym można przycinać drzewka, które są mrozoodporne. Przykładem takich drzew są na przykład jabłonie, porzeczki, grusze lub agrest. Przycinanie należy przeprowadzić w dni bez opadów deszczu najlepiej, gdy temperatura powietrza jest dodatnia.

Jakich krzewów nie przycinamy?

Niektóre rośliny nie znoszą dobrze przycinania i są to na przykład drzewka owoców pestkowych, czyli czereśnie i wiśnie. Inne rośliny, których nie należy przycinać to brzoza, wierzba, orzech lub klon.

Jak przycinać krzewy na wiosnę?

Pędy krzewów przycina się około centymetr na rosnącym do zewnątrz pąkiem. Jeśli celem przycinania ma być zagęszczenie rośliny cięcia wykonuje się również nad pąkami rosnącymi do wewnątrz.