Cennik sadzenia krzewów – porady, ceny

Zasadzenie krzewów we własnym ogrodzie wymaga fachowej wiedzy i sporych umiejętności. Pomimo posiadania profesjonalnego projektu ogrodu można mieć trudności w tworzeniu przestrzeni pełnej pięknych roślin. Warto zlecić sadzenie krzewów doświadczonym firmom, które posiadają odpowiednie doświadczenie i wykazują się szeroką wiedzą na temat ogrodnictwa. Od prawidłowego sadzenia zależy późniejsza kondycja rośliny oraz jej wygląd. Ile kosztuje sadzenie krzewów?

Spis treści

Sadzenie krzewów cena w 2023

Usługa profesjonalnego sadzenia krzewów to koszty w granicach 16 – 22 zł/szt. Zakup sadzonek krzewów w zależności od ich rozmiaru oraz gatunku waha się między 6 – 10 zł/szt. Przykładowo za posadzenie w ogrodzie 20 sadzonek krzewów należy zapłacić około 320 – 440 zł. Zakup potrzebnych sadzonek wyniesie z kolei między 120 – 200 zł. 

Kiedy najlepiej sadzić krzewy?

Termin sadzenia krzewów uzależniony jest od rodzaju ich produkcji. Sadzonki krzewów mogą być produkowane na trzy różne sposoby.

  • Produkowane w doniczkach – ten sposób produkcji sadzonek krzewów daje możliwość sadzenia w ogrodzie już od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni. Najkorzystniejszym terminem jest przełom września oraz października, gdy w glebie odnotowuje się stabilny poziom wilgotności oraz stosunkowo niewielkie parowanie.
  • Produkowane z odkrytym systemem korzeniowym – ten rodzaj sadzonek należy wkopać w ziemię w ogrodzie jesienią między październikiem, a listopadem. Szczególnie ważne jest utrzymanie wilgoci w systemie korzeniowym i niedopuszczenie do przesuszenia.
  • Produkowane z bryłą ziemi – krzewy produkowane w taki sposób można sadzić w dwóch terminach. Wczesną wiosną od marca do kwietnia lub jesienią pomiędzy wrześniem i listopadem.

FAQ

Ile za sadzenie krzewów?

Za profesjonalne sadzenie krzewów w ogrodzie należy zapłacić między 16 – 22 zł/szt. Do tego należy doliczyć koszt zakupu sadzonek, których ceny wahają się w granicach 6 – 10 zł/szt.

Kiedy sadzić krzewy na wiosnę?

Najlepszym terminem na sadzenie w ogrodzie krzewów wiosną jest przełom marca oraz kwietnia. Rośliny należy zasadzić zanim rozpocznie się okres wegetacji.

W jakiej odległości od siebie sadzić krzewy ozdobne?

Odległość pomiędzy sadzonymi krzewami ozdobnymi nie powinna być mniejsza niż metr. Najkorzystniej jednak jest sadzić je w odległościach co 2, a nawet 3 metry.

Jak prawidłowo sadzić krzewy?

Najpierw należy wykopać odpowiedniej wielkości dołki, w których umieszcza się rozluźnione i rozłożone na płasko korzenie. Po zasypaniu korzeni glebę należy ubić i obficie polać wodą.

Jaka ziemia pod krzewy ozdobne?

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest wybór mieszanki ziemi o odczynie kwaśnym. Kwaśną ziemię wsypuje się do dołka na głębokość przynajmniej pół metra.

Co posadzić przy płocie sąsiada?

Wybór krzewów do posadzenia przy płocie sąsiada do kwestia bardzo indywidualna. Do wyboru możliwe są krzewy ozdobne, pnącza jednoroczne lub pnącza wieloletnie. Najczęściej wybierane są hortensje, winobluszcz, nasturcje lub chmiel japoński.