Cennik systemu automatycznego nawadniania

System automatycznego nawadniania to rozwiązanie o wysokiej funkcjonalności, które oszczędza czas, wodę oraz pieniądze. Dzięki zamontowaniu systemu rośliny utrzymują doskonałą kondycję, a pielęgnacja ogrodu staje się znacznie mniej uciążliwa. Po zamontowaniu systemu nie ma potrzeby samodzielnego podlewania za pomocą konewki lub węża ogrodowego. Ile kosztuje system automatycznego nawadniania?

Spis treści

System automatycznego nawadniania cena w 2023

Koszt profesjonalnego zamontowania systemu automatycznego nawadniania przez profesjonalną firmę waha się w granicach 15 – 23 zł/m². W takim przypadku za zamontowanie systemu automatycznego nawadniania do ogrodu o powierzchni 300m² należy zapłacić od 4500 – 6900 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za zamontowanie systemu automatycznego nawadniania odnotowany w Polsce

Cena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Najniższa1518.45
Średnia1923.37
Najwyższa2328.29

Ile kosztuje zamontowanie systemu automatycznego nawadniania w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Białystok1619.68
Bydgoszcz1720.91
Gdańsk2227.06
Gorzów Wielkopolski1822.14
Katowice2024.60
Kielce1720.91
Kraków2328.29
Lublin1619.68
Łódź1923.37
Olsztyn1720.91
Opole1822.14
Poznań2024.60
Rzeszów1822.14
Szczecin1923.37
Toruń1923.37
Warszawa2328.29
Wrocław2125.83
Zielona Góra1822.14

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za zamontowanie systemu automatycznego nawadniania na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces zamontowania systemu automatycznego nawadniania krok po kroku

  • Projekt – pierwszym krokiem jest przygotowanie planu nawadniania. W tym celu bierze się pod uwagę rozmiar i kształt ogrodu, rodzaj roślin, a także dostęp do źródeł wody.
  • Wybór komponentów – następnie wybiera się odpowiednie komponenty systemu, takie jak głowice natryskowe, zraszacze, sterowniki, czujniki wilgotności itp.
  • Montaż – w kolejnym etapie przystępuje się do instalacji systemu. To obejmuje kopanie rowów dla rur, montaż zraszaczy i innych komponentów, a następnie ich podłączenie.
  • Programowanie – po zainstalowaniu wszystkich komponentów, system jest programowany według zaplanowanego harmonogramu nawadniania.
  • Testowanie i regulacja – na końcu, system jest testowany i dostosowywany tak, aby zapewnić optymalne nawadnianie dla każdej części ogrodu.

Jakie są rodzaje systemów automatycznego nawadniania?

Montaż systemu automatycznego nawadniania to najlepszy sposób na pielęgnację ogrodu bez dużego zaangażowania. Rośliny mają doskonałą kondycję i świetnie wyglądają przez cały sezon. System należy dopasować do zasadzonych w ogrodzie roślin.

  • Zraszacze statyczne – najczęściej wybierane do ogrodów o stosunkowo niewielkiej powierzchni lub nietypowym kształcie.
  • Zraszacze rotacyjne – umożliwiają podlewanie pod zróżnicowanym kątem oraz wybranym zasięgiem. Zraszacze rotacyjne mogą tworzyć tak zwane kurtyny deszczowe.
  • Mikrozraszacze – doskonale nadają się do nawadniania krzewów i drzew. Montowane są pod koronami roślin.
  • Zraszacze młoteczkowe – najczęściej wybierane do ogrodów o dużych powierzchniach ze względu na zasięg nawet do 50 metrów.
  • System nawadniania kropelkowego – rodzaj systemu o największej skuteczności w przypadku żywopłotów i krzewów. Dzięki temu systemowi straty wody są najmniejsze. Należy dbać o regularną filtrację i dopływ krystalicznie czystej wody, aby nie zapychać instalacji.

FAQ

Ile kosztuje projekt nawadniania?

Profesjonalne zaprojektowanie systemu automatycznego nawadniania do ogrodu to koszt w granicach 600 – 2400 zł.

Ile kosztuje montaż nawadniania ogrodu?

Usługa profesjonalnego montażu systemu automatycznego nawadniania kosztuje 15 – 23 zł/m². Za zamontowanie profesjonalnego systemu automatycznego nawadniania do ogrodu o powierzchni 300m² należy zapłacić od 4500 – 6900 zł.

Czy warto zrobić system nawadniania?

Zamontowanie automatycznego systemu nawadniania pozwala zadbać o rośliny w całym ogrodzie bez dużego wysiłku poświęcanego na samodzielne podlewanie konewką lub wężem ogrodowym.

Co jest potrzebne do automatycznego nawadniania?

Do każdego systemu automatycznego nawadniania zaliczają się rury, wybrany rodzaj zraszaczy, zawory i złączki. Czasem w zestawie występują również inne elementy hydrauliczne.

Ile kosztuje podlewanie?

Przyjmując ceny za wodę około 10 zł/m³ podlewanie ogrodu o powierzchni 300 m² przez cały okres wegetacyjny wyniesie mniej więcej 3600 zł.

Ile zraszaczy na 200 m²?

W przypadku ogrodu o tej powierzchni powinna wystarczyć jedna linia zraszaczy. Jeśli ogród posiada nietypowy kształt może być konieczne dołożenie kolejnej sekcji zraszaczy.