Cennik ocieplenia stropu drewnianego – rodzaje, porady

Ocieplenie stropu jest niezwykle ważne, kiedy chcemy zaoszczędzić koszty ponoszone za ogrzewanie domu. Zwykle wykonuje się, to gdy poddasze nie jest użytkowane. Dobrze położona wełna świetnie izoluje, a tym samym nie pozwala na uchodzenie ciepła z budynku. Co więcej, jednocześnie zmniejsza się powierzchnia, która musi zostać ogrzana. Do ocieplenia stropu drewnianego najlepiej sprawdza się wełna mineralna, lub styropian. Ile kosztuje ocieplenie stropu drewnianego? 

Spis treści

Ocieplenie stropu drewnianego cena w 2023

Fachowiec za profesjonalną usługę ocieplenia stropu drewnianego wełną mineralną liczy sobie od 35 do 45 zł/m2. Zatem za montaż materiału na powierzchni 100 m2 nie powinniśmy zapłacić więcej niż 4500 zł. Jednak należy pamiętać, że cena nie zawiera kosztów wełny. Ten produkt wyniesie nas ok. 70 zł/m2. Dla wybranej powierzchni cena materiału oscyluje w granicach 7000 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za ocieplenie stropu drewnianego wełną mineralną odnotowany w Polsce

Cena netto (zł/m2)Cena brutto (zł/m2)
Najniższa cena3543.05
Średnia cena4049.2
Najwyższa cena4555.35

Ile kosztuje ocieplenie stropu drewnianego wełną mineralną w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m2)Cena brutto (zł/m2)
Białystok3543.05
Bydgoszcz3644.28
Gdańsk4555.35
Gorzów Wielkopolski3543.05
Katowice4352.89
Kielce3644.28
Kraków4352.89
Lublin3745.51
Łódź3846.74
Olsztyn3543.05
Opole3745.51
Poznań4251.66
Rzeszów3644.28
Szczecin3846.74
Toruń3644.28
Warszawa4555.35
Wrocław4150.43
Zielona Góra3543.05

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za ocieplenie stropu drewnianego wełną mineralną na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces ocieplenia stropu drewnianego wełną mineralną krok po kroku

  • Wybór odpowiedniego materiału – Wybieramy wełnę mineralną, która ma właściwości termoizolacyjne odpowiednie do naszych potrzeb.
  • Przygotowanie stropu – Strop musi być czysty, suchy i równy. Usuwamy wszelkie istniejące materiały izolacyjne.
  • Montaż wełny – Montujemy wełnę mineralną na stropie, zazwyczaj za pomocą specjalnego kleju do izolacji.
  • Montaż membrany paroizolacyjnej – Po nałożeniu wełny, nakładamy membranę paroizolacyjną. To dodatkowa warstwa ochronna, która zapobiega przenikaniu wilgoci do stropu.
  • Wykończenie – Po montażu membrany, powierzchnię stropu można wykończyć według preferencji, np. zastosować płytę gipsowo-kartonową, na której można umieścić wykończenie w postaci farby lub tapety.

Jakie są zalety ocieplenia stropu drewnianego?

Osoby decydujące się na ocieplenie stropu drewnianego, powinny poznać płynące z tego korzyści. 

  • oszczędność – ocieplenie zmniejsza ogólne zapotrzebowanie na energię w całym domu. 
  • izolacja – ograniczenie uchodzenia ciepła. 
  • niepalność – większość materiałów izolacyjnych, w tym wełna wykazuje wysoką odporność na temperaturę. 
  • tłumienie dźwięku – ocieplenie niweluje docieranie dźwięków z poddasza. 

FAQ

Ile kosztuje metr ocieplenia stropu?

Koszt ocieplenia stropu składa się z ceny robocizny i materiału. Fachowiec za metr kwadratowy wykonanej pracy liczy sobie ok. 40 zł. Z kolei wata mineralna wyniesie od 60 do 80 zł/m2. W większych miastach za robociznę możemy zapłacić więcej. 

Jak ocieplić strop drewniany w starym domu?

Ocieplenie stropu drewnianego rozpoczynamy od ułożenia wełny między belkami/żebrami. Warto pamiętać o dodatkowych, ale niezbędnych zabezpieczeniach. Chodzi o folię paroszczelną i wiatroizolacyjną. 

Ile kosztuje ocieplenie stropodachu?

Strop możemy ocieplić wełną mineralną, lub styropianem. W przypadku pierwszego rozwiązania koszt samego materiału wynosi ok. 75 zł/m2. Z kolei druga opcja jest nieco tańsza, bo od 40 zł/m2. Finalna wycena będzie zależeć od grubości surowca. 

Jaki jest koszt ułożenia wełny na poddaszu?

Fachowiec wycenia swoją pracę na podstawie powierzchni i stopnia skomplikowania konstrukcji poddasza. Jednak standardowo cena mieści się pomiędzy 95 a 115 zł/m2. Różnica wynika również z regionu, w którym zamawiamy usługę. 

Co lepsze na ocieplenie stropu wełna, czy styropian?

Do ocieplenia stropu można użyć obu tych materiałów. Jednak wełna mineralna wykazuje lepsze właściwości od styropianu. Przede wszystkim jest bardziej elastyczna i nie kruszy się w trakcie montażu. Oprócz tego zyskamy większą izolację ciepła i dźwiękoszczelność. Wata mineralna zapewnia również wyższy poziom bezpieczeństwa, a to ze względu na wysoki próg niepalności.