Cennik pustaków ceramicznych – rodzaje, ceny

Jednym z kluczowych momentów projektowania i budowy np. domu, jest podjęcie decyzji o tym jaki materiał budowlany, jaki zostanie wykorzystany. Bardzo popularnym i często wybieranym materiałem, jest pustak ceramiczny, który jest materiałem ekologicznym, ponieważ powstaje poprzez wypalanie gliny i piasku. Pustaki ceramiczne, cenione są ze względu na swoją wytrzymałość, dobrą izolację i lekkość. Stosowane są, do budowy ścian zarówno nośnych jak i działowych w różnego rodzaju projektach. Ile kosztują pustaki ceramiczne?

Spis treści

Pustaki ceramiczne cena w 2023

Decydując się, na zakup pustaków ceramicznych, powinniśmy liczyć się z kosztem 7,2-8,6 zł/szt. Cena ta dotyczy pustaków ceramicznych 44 P+W. Na wymurowanie ścian o powierzchni 130 m2, będziemy potrzebować około 2000 szt. takich pustaków ceramicznych, a koszt ich zakupu wyniesie 14400-17200 zł.

Jakie są rodzaje pustaków ceramicznych?

Osoba, wybierająca pustaki ceramiczne do budowy swojego projektu, powinna znać podstawowe rodzaje oraz zastosowanie tego materiału budowlanego.

  • MAX – ten rodzaj pustaków ceramicznych, stosowany jest przede wszystkim do budowy ścian dwuwarstwowych. Oprócz tego, wykorzystuje się go również, do budowy ścian nośnych i zewnętrznych.
  • SZ – pustaki ceramiczne SZ, są przede wszystkim stosowane przy wznoszeniu ścian nośnych i działowych, zarówno wewnętrznych i zewnętrznych. Cechuje je dobra izolacja termiczna i akustyczna.
  • U – ten rodzaj pustaków ceramicznych, służy głównie wznoszeniu ścian konstrukcyjnych i nośnych. Jest to ekonomiczny wybór, który sprawdza się w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych.
  • kominowe – buduje się z nich przede wszystkim przewody kominowe i spalinowe, ze względu na to, że cechuje je wysoka odporność na zmiany temperatur.
  • wentylacyjne – dzięki temu, że sprzyjają cyrkulacji powietrza w budynku, wykorzystywane są, do budowy pionów wentylacyjnych. 

FAQ

Ile kosztuje pustak ceramiczny Porotherm?

Wybierając pustaki ceramiczne Porotherm, musimy liczyć się z kosztem na poziomie 7,2-8,6 zł/szt. Kwota ta, dotyczy pustaków ceramicznych o grubości 44 cm, murowanych na “pióro wpust”. Tego typu pustaki, stosuje się przede wszystkim jako materiał na ściany zewnętrzne.

Ile kosztuje pustak Porotherm 25 cm?

Wybierając pustaki Porotherm 24 P+W, do budowy swojego domu, powinniśmy przygotować się na wydatek na poziomie 9,4-10,9 zł/szt. Pustaki ceramiczne 25 P+W to, materiał murowany na “piór wpust” o wymiarach 250 x 373 x 238 mm.

Ile pustaka ceramicznego na m2?

Liczba pustaków ceramicznych, potrzebnych do wymurowania ściany wynosi 11 szt./m2. Taką ilością tego materiału, potrzebujemy w przypadku wykorzystania popularnych pustaków 25 P+W. Gdy zastosujemy do murowania pustaki ceramiczne 44 P+W, liczba ta wzrośnie do 16 szt./m2. 

Co lepsze ceramika czy beton komórkowy?

Beton komórkowy, to przede wszystkim lekki materiał o naturalnym składzie. Jego struktura zapewnia dobrą izolację termiczną oraz szybkość i łatwość montażu. Pustaki ceramiczne cechuje większa wytrzymałość, lecz w przypadku domów beton komórkowy, również spełnia swoje zadania.