Cennik pustaków ceramicznych – rodzaje, ceny

Jednym z kluczowych momentów projektowania i budowy np. domu, jest podjęcie decyzji o tym jaki materiał budowlany, jaki zostanie wykorzystany. Bardzo popularnym i często wybieranym materiałem, jest pustak ceramiczny, który jest materiałem ekologicznym, ponieważ powstaje poprzez wypalanie gliny i piasku. Pustaki ceramiczne, cenione są ze względu na swoją wytrzymałość, dobrą izolację i lekkość. Stosowane są, do budowy ścian zarówno nośnych jak i działowych w różnego rodzaju projektach. Ile kosztują pustaki ceramiczne?

Spis treści

Pustaki ceramiczne cena w 2023

Decydując się, na zakup pustaków ceramicznych, powinniśmy liczyć się z kosztem 7,2-8,6 zł/szt. Cena ta dotyczy pustaków ceramicznych 44 P+W. Na wymurowanie ścian o powierzchni 130 m2, będziemy potrzebować około 2000 szt. takich pustaków ceramicznych, a koszt ich zakupu wyniesie 14400-17200 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za zakup pustaków ceramicznych odnotowany w Polsce

Rodzaj cenyCena netto (zł/szt)Cena brutto (zł/szt)
Najniższa7.28.856
Średnia7.99.717
Najwyższa8.610.578

Ile kosztuje zakup pustaków ceramicznych w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/szt)Cena brutto (zł/szt)
Białystok7.38.979
Bydgoszcz7.59.225
Gdańsk8.610.578
Gorzów Wielkopolski7.69.348
Katowice8.510.45
Kielce7.79.471
Kraków8.410.322
Lublin7.99.717
Łódź8.310.194
Olsztyn8.09.84
Opole8.19.963
Poznań8.310.194
Rzeszów7.28.856
Szczecin8.210.086
Toruń8.19.963
Warszawa8.610.578
Wrocław8.510.45
Zielona Góra7.28.856

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za zakup pustaków ceramicznych na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces montażu pustaków ceramicznych krok po kroku

 • Przygotowanie podłoża – podłoże musi być równe i stabilne, aby utrzymać ciężar pustaków.
 • Układanie pierwszej warstwy – pierwsza warstwa pustaków jest kluczowa, ponieważ stanowi fundament dla kolejnych warstw.
 • Nakładanie zaprawy – zaprawa jest nakładana między każdym pustakiem, aby zapewnić jego prawidłowe ułożenie i przyczepność.
 • Układanie kolejnych warstw – kolejne warstwy pustaków są układane na pierwszej warstwie, przy użyciu zaprawy jako 'kleju’.
 • Kontrola i poprawki – po ułożeniu każda warstwa pustaków jest sprawdzana i ewentualne poprawki są wprowadzane na bieżąco.
 • Wypełnianie spoin – Po ułożeniu wszystkich pustaków, spoiny pomiędzy nimi są wypełniane zaprawą, aby zapewnić dodatkową stabilność i izolację.
 • Wykończenie – Na koniec, pustaki są szlifowane i gotowe do dalszych prac wykończeniowych.

Jakie są rodzaje pustaków ceramicznych?

Osoba, wybierająca pustaki ceramiczne do budowy swojego projektu, powinna znać podstawowe rodzaje oraz zastosowanie tego materiału budowlanego.

 • MAX – ten rodzaj pustaków ceramicznych, stosowany jest przede wszystkim do budowy ścian dwuwarstwowych. Oprócz tego, wykorzystuje się go również, do budowy ścian nośnych i zewnętrznych.
 • SZ – pustaki ceramiczne SZ, są przede wszystkim stosowane przy wznoszeniu ścian nośnych i działowych, zarówno wewnętrznych i zewnętrznych. Cechuje je dobra izolacja termiczna i akustyczna.
 • U – ten rodzaj pustaków ceramicznych, służy głównie wznoszeniu ścian konstrukcyjnych i nośnych. Jest to ekonomiczny wybór, który sprawdza się w ścianach zewnętrznych i wewnętrznych.
 • kominowe – buduje się z nich przede wszystkim przewody kominowe i spalinowe, ze względu na to, że cechuje je wysoka odporność na zmiany temperatur.
 • wentylacyjne – dzięki temu, że sprzyjają cyrkulacji powietrza w budynku, wykorzystywane są, do budowy pionów wentylacyjnych. 

FAQ

Ile kosztuje pustak ceramiczny Porotherm?

Wybierając pustaki ceramiczne Porotherm, musimy liczyć się z kosztem na poziomie 7,2-8,6 zł/szt. Kwota ta, dotyczy pustaków ceramicznych o grubości 44 cm, murowanych na “pióro wpust”. Tego typu pustaki, stosuje się przede wszystkim jako materiał na ściany zewnętrzne.

Ile kosztuje pustak Porotherm 25 cm?

Wybierając pustaki Porotherm 24 P+W, do budowy swojego domu, powinniśmy przygotować się na wydatek na poziomie 9,4-10,9 zł/szt. Pustaki ceramiczne 25 P+W to, materiał murowany na “piór wpust” o wymiarach 250 x 373 x 238 mm.

Ile pustaka ceramicznego na m2?

Liczba pustaków ceramicznych, potrzebnych do wymurowania ściany wynosi 11 szt./m2. Taką ilością tego materiału, potrzebujemy w przypadku wykorzystania popularnych pustaków 25 P+W. Gdy zastosujemy do murowania pustaki ceramiczne 44 P+W, liczba ta wzrośnie do 16 szt./m2. 

Co lepsze ceramika czy beton komórkowy?

Beton komórkowy, to przede wszystkim lekki materiał o naturalnym składzie. Jego struktura zapewnia dobrą izolację termiczną oraz szybkość i łatwość montażu. Pustaki ceramiczne cechuje większa wytrzymałość, lecz w przypadku domów beton komórkowy, również spełnia swoje zadania.