Kilka rad jak prawidłowo dobrać zasłony do wnętrza

Urządzanie wnętrza jest zadaniem bardzo czasochłonnym, zwłaszcza, jeśli stawiamy na jakość i nowoczesność. Wszystko musi idealnie pasować do siebie, więc dobierając dodatki trzeba rozważnie podejść do tematu i przy wyborze kierować się głównie kolorem ścian, a nie faktem, że dany dodatek świetnie wygląda na sklepowej półce.

Dobierz odpowiednie zasłony

Na rynku dostępny jest bardzo bogaty wybór zarówno firan jak i zasłon, więc nie trzeba ograniczać się tylko do standardowych wzorów. Czasem nawet najzwyklejsza tkanina zasłonowa nabierze wyrazu, jeśli zostanie odpowiednio upięta. Można zrobić to samemu, bądź nabyć już gotowe zasłony, przygotowane tylko do zawieszenia. Niestety, by takie dodatki sprawdziły się i nadały wnętrzu efektowny i nowoczesny wygląd, muszą harmonijnie wkomponować się w całą aranżację. Bo przecież zielone zasłony nie będą pasowały do różowych ścian, a takie miksowanie z prawdziwym gustem nie ma nic wspólnego.

Widoki zza okna czy wewnętrzny wygląd?

Na tą kwestię należy zwrócić szczególną uwagę i przed zakupem zasłon zastanowić się, na czym zależy nam bardziej; czy na widokach panujących za oknem, czy też interesuje nas tylko wewnętrzna wizualizacja. Oczywiście dopływ naturalnego światła zapewne będzie miał duży wpływ na samo wnętrze, więc lepiej nie zaciemniać go zbyt obfitymi ozdobami okiennymi.

Firany – idealne wypełnienie pustego wnętrza

Dobierając odpowiednią tkaninę można w prosty sposób zapełnić puste przestrzenie. Grube kotary z ozdobnymi nadrukami są bardzo modne i sprawdzą się doskonale jako zapełnienie braków. Zapewne będą też przykuwać uwagę, więc jak widać, to doskonały pomysł na małą oszczędność na dodatkowych akcesoriach. Grubość tkanin, jak i ilość dostępnych wzorów jest ogromna; marszczone, gładkie, transparentne czy kotary, każdy na pewno znajdzie coś odpowiedniego do swojego mieszkania. Niestety ceny mogą nieco przyćmić zapał, ale przecież warto zainwestować, by móc pięknie mieszkać.

Równie dobrze można samemu realizować własne pomysły przerabiając stare zasłany, czy firany, bo kilka dodatków, czy też nowoczesne upięcie mogą zdziałać naprawdę cuda.

Długie, czy krótkie?

Dobierając zasłony zwrócimy uwagę na ich długość. Najlepiej prezentują się zasłony długie. Jeśli pod oknem masz wolną przestrzeń, warto postawić właśnie na nie. Najlepiej prezentować będą się zasłony sięgające do dywanu, bądź lekko opierające się na nim. W przypadku, kiedy pod oknem znajdują się meble, można postawić na zasłony krótkie.

Jeśli w twoim domu biegają dzieci, lub masz kota czy tez psa, długie zasłony mogą okazać się błędnym wyborem.