Jak mawiało się kiedyś – kuchnia to serce domu. To tutaj przygotowujemy posiłki, to tutaj też, po całym dniu, spotyka się rodzina przy wspólnym posiłku. Dlatego ważnym jest, aby to newralgiczne miejsce domu, było dobrze urządzone. Tym bardziej, jeśli mamy do czynienia z małą kuchnią.
Oczywiście, i na to są sposoby. Przy odrobinie pomysłowości i czasu poświęconego na przearanżowanie kuchni, otrzymamy pomieszczenie nie tylko przytulne, ale i optycznie większe. Jak tego dokonać?
Zastanów się nad funkcjonalnością kuchni
Nasz proces przeobrażania kuchni, powinniśmy zacząć przede wszystkim nad zastanowienia się nad jej funkcjonalnością, i czasem, jaki zamierzamy w niej spędzać. Inaczej, bowiem urządzimy kuchnię, w której będziemy dużo gotować, czy też spożywać wspólne posiłki, inaczej zaś kuchnię, która ma nam posłużyć do przygotowania szybkich posiłków. W ten sposób będziemy też w stanie określić ilość sprzętów gospodarstwa domowego potrzebnych w naszej kuchni.
Odpowiednia kolorystyka
O ile w dużej kuchni możemy postawić na eksperymenty kolorystyczne, czy też ciemniejsze kolory, o tyle, w małej kuchni warto zdecydować się na jasne, pastelowe kolory, dzięki którym nasza kuchnia wyda się optycznie większa. Innym, równie skutecznym rozwiązaniem jest, zdecydowanie się na podłogę w tym samym kolorze co ściany. Jeśli zdecydujemy się na płytki ceramiczne, pamiętajmy, aby wybrać te, w mniejszych rozmiarach.
Wybieramy meble
Kiedy nasza kuchnia jest już odświeżona, czas na meble. W przypadku małych kuchni, warto zrezygnować z dużych, zajmujących praktycznie całą ścianę. Tak duże meble mogą przytłaczać i tylko zmniejszą optycznie Twoją, i tak już małą, kuchnię. Dlatego warto postawić na nowoczesne rozwiązania i pojemne, kompaktowe meble. Dzięki nim zyskasz dodatkową przestrzeń. Warto pamiętać również o schowaniu do szafek garnków, czy sprzętów AGD, których na co dzień nie używamy. Umieszczenie ich na otwartych półkach, czy regałach, sprawi tylko, ze nasza kuchnia będzie wydawać się mała, ciasna i zagracona.
Otwarta kuchnia
W przypadku małych kuchni, czasem dobrym rozwiązaniem są tzw. kuchnie otwarte, czyli kuchnie połączone z salonem, czy jadalnią. Dzięki otwartej przestrzeni, nasza mała kuchnia wyda się znacznie większa, a my zyskamy kilka dodatkowych centymetrów. Przy takim rozwiązaniu doskonale sprawdza się blat, który staje się łącznikiem między pomieszczeniami, a jednocześnie staje się miejscem spożywania posiłków.
Oczywiście, nie zapomnijmy o oświetleniu. Odpowiednio rozmieszczone światło punktowe, nie tylko doskonale oświetli naszą kuchnię, ale też skutecznie powiększy ją optycznie.