Na jakiej wysokości gniazdka w łazience?

W łazience, podobnie, jak i we wszystkich pomieszczeniach naszego mieszkania, koniecznym jest zamontowanie co najmniej kilku gniazdek. Jednak w przypadku łazienki, ważne jest, aby osprzęt elektryczny umieszczony została zgodnie z obowiązującymi normami technicznymi.

Osprzęt elektryczny, czyli włączniki światła i gniazdka, również w łazience muszą znaleźć swoje miejsce. Jednak ważnym jest, aby przy projektowaniu instalacji elektrycznej kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem naszym i pozostałych domowników. W tym przypadku decydującym kryterium rozmieszczenia gniazdek na ścianie, będą obowiązujące normy techniczne.

Ile gniazdek?

Projektując instalację łazienkową, trzeba zastanowić się nad ilością gniazdek, jakie w tym pomieszczeniu powinny się znaleźć. Z pewnością jedno powinniśmy zarezerwować na pralkę, która przecież najczęściej na stałe jest podłączona do kontaktu. Drugie z kolei powinno być przeznaczone na sprzęty elektryczne, których używamy okazjonalnie w naszej łazience. Będą to suszarki, lokówki, czy maszynki do golenia w przypadku mężczyzn. Jeśli w naszej łazience dodatkowo znajduje się podgrzewacz wody, wymaga osobnego gniazdka elektrycznego.

Gdzie umieścić gniazdka?

To niezwykle ważna kwestia, gdyż nieprawidłowo zamontowane gniazdko może być niebezpieczne i doprowadzić do porażenia prądem. Z pewnością gniazdka elektryczne nie powinny znajdować się „strefie mokrej” naszej łazienki, czyli na powierzchniach mających bezpośredni kontakt z wodą (czyli na ścianach, czy też na podłodze, na której umieszczone są z wanny, umywalki, czy też kabiny prysznicowe). Gniazdka elektryczne raczej winny znaleźć się w strefie suchej, gdzie nie będą narażone na kontakt z wodą.

Ważne parametry

Przy montażu gniazdek, niezależnie czy są montowane na ścianie dużej, czy małej łazienki, warto pamiętać o bezpiecznych odległościach. I tak:

  • gniazdka winny być montowane na ścianie w odległości co najmniej 60 centymetrów od umywalek, czy kabin prysznicowych,
  • oprawy oświetleniowe winny być montowane na minimalnej wysokości 2 metrów nad podłogą,
  • gniazda elektryczne o mocy 230V powinny być montowane na wysokości 1,2 metra nad podłogą,

a także włączniki oświetlenia winny być montowane na wysokości minimum 1,4 metra nad podłogą.

Osprzęt, ale jaki?

Przy montażu gniazdek elektrycznych w naszej łazience, należy pamiętać, że do tego typu pomieszczeń przeznaczone są specjalne gniazdka elektryczne o symbolu IP 44 (pierwsza cyfra oznacza szczelność przed pyłem, druga zaś – wodoszczelność danego gniazdka). Ponadto gniazdka elektryczne montowane w łazience winny być również bryzgoszczelne, a także powinny być wyposażone w bolce uziemiające.