Tapety i ich rodzaje

Po kilku latach niełask, tapety znów zdobywają wnętrza naszych pomieszczeń. Dzieje się tak za sprawą bardzo dużej różnorodności kolorystycznej, jak również różnorodności faktur, z jakich zostały wykonane.

Bardzo duży wybór tapet, ich wielość wzorów, faktur sprawią, że stojąc przed sklepowymi pólkami możemy się czuć odrobinę zagubieni. Bo, jaką tapetę wybrać, by nie tylko spełniała nasze oczekiwania finansowe, ale także pasowała do aranżacji naszego wnętrza.

Zastosowanie tapet

Dzięki różnej fakturze i materiałowi, z jakiego zostały wykonane, w chwili obecnej tapety mogą być z powodzeniem stosowane praktycznie w każdym pomieszczeniu, łącznie z łazienką. Bardzo duża różnorodność kolorów, wzorów pozwoli nam dobrać idealną tapetę do każdego, domowego wnętrza.

Tapety i ich rodzaje

Ze względu na materiał, z jakiego tapeta została wykonana wyróżniamy kilka ich rodzajów. Jednak nie każda z nich nadaje się do każdego rodzaju pomieszczenia. Dlatego zanim zdecydujemy się, urzeczeni przepięknym wzorem naszej tapety, na jej zakup, sprawdźmy, z jakiego materiału została wykonana i czy oby na pewno nadaje się do naszego pomieszczenia.

Tapety papierowe

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup papierowej tapety, warto wiedzieć, że tapety tego typu najlepiej sprawdzają się na ścianach gładkich i w pomieszczeniach nie narażonych na brud. Dlatego, jeśli urzekła Cię papierowa tapeta i jesteś przekonany, że idealnie dopełni wystrój Twojej kuchni, poszukajmy raczej czegoś innego. Tapety papierowe, bowiem niestety są najczęściej bardzo cienkie, a co za tym idzie, na skutek czyszczenia łatwo ulegają uszkodzeniu. Dlatego do kuchni wybierzmy raczej tapety papierowe powleczone lakierem. Ten rodzaj tapet możemy już z powodzeniem czyścić, bez obawy o jej uszkodzenie.

Tapety flizelinowe

Składające się z dwóch warstw tapety flizelinowe, doskonale sprawdzą się w pokoju dziecięcym, czy też w pomieszczeniu, w którym zależy nam na wytłumieniu hałasów dobiegających z zewnątrz. Tapety składają się z wierzchniej warstwy papierowej, bądź wykonanej ze sztucznego tworzywa, a także z warstwy spodniej wykonanej z włókniny poliesterowej. W przeciwieństwie do tapet papierowych, nowoczesne tapety tego typu nie tylko są łatwe w montażu na ścianie, ale też nie sprawiają problemu przy ich demontażu, tak, jak jest to w przypadku tapety papierowej, kiedy jej części zostają na ścianie.

Tapety winylowe

Cieszące się coraz większym zainteresowaniem tapety winylowe, są doskonałym sposobem na nowe zaaranżowanie naszego pomieszczenia. Pokryte odpornym na działanie wody i wilgoci winylem, świetnie sprawdzą się Twojej kuchni, czy też łazience. Spienione, bądź płaskie, świetnie pokryją nierówności ścian, a dzięki wielości faktur i kolorów (dostępne są tapety imitujące kamienie, cegły, czy drewno) nadasz swojemu pomieszczeniu nowego, oryginalnego wyglądu. Co ważne, również tapety winylowe są odporne na zarysowania, a także są łatwe w utrzymaniu czystości.