Tynki dekoracyjne – czym są?

Współcześnie można wyróżnić wiele różnych sposobów na wykończenie wnętrza naszego mieszkania, czy domu. Nie każdy jednak sposób z pewnością będzie odpowiedzią na nasze gusta, dlatego też warto poznać je wszystkie, zanim zdecydujemy się na jedną, konkretną metodę. 

Dość innowacyjnym sposobem na to, aby uatrakcyjnić wygląd naszych ścian, wewnątrz naszego domu, są tynki dekoracyjne, o których być może jeszcze nie wszyscy zdążyli usłyszeć. Warto więc poznać ich wady i zalety oraz rodzaje, w jakich dostępne są teraz na rynku.

Co należy wiedzieć o tynkach dekoracyjnych.

Jest kilka istotnych informacji na temat  tynków dekoracyjnych, o których powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na ich wybór.  Po pierwsze można nakładać je na nieotynkowane powierzchnie, które muszą być jednak równe. Dlatego też przed ich nałożeniem, ściany muszą być wyrównane, na przykład podkładową masą tynkarską.

Po drugie, producenci tynków zalecają gruntowanie podłoża, dzięki czemu sam materiał wykończeniowy może mieć znacznie lepszą trwałość.  Podstawową zaletą tynków dekoracyjnych jest przede wszystkim jednak szeroka różnorodność faktur, które można stworzyć na ścianach z ich pomocą. Nie bez znaczenia jest również szeroka paleta barw, w których występują.  O tym jednak później.

Tynki dekoracyjne – rodzaje.

Wcześniej wspomnieliśmy, że tynki dekoracyjne występują w różnych rodzajach. Teraz spróbujemy napisać coś więcej na temat każdego z nich. Obecnie występują takie rodzaje tynków, jak zacierane, strukturalne, ciągnione, mozaikowe, japońskie oraz stiuki. Zacznijmy więc od tynku zacieranego, który zaciera się packą, tworząc lekką fakturę na powierzchni. Tynk strukturalny charakteryzuje się możliwością stworzenia nieco głębszych wzorów, otrzymywanych za pomocą packi, pędzla, wałka, szczotki czy też jeszcze innych narzędzi.

Tynk ciągniony został uzupełniony wypełniaczem, w postaci granulek, które w czasie zacierania tworzą na powierzchni ciekawe wzory. Na uwagę zasługuje również tynk mozaikowy, który również często zwany jest kamyczkowym, ze względu na obecność różnobarwnych kamyczków, które tworzą barwne mozaiki ze żłobieniami. Typ japoński tynków wewnętrznych jest złożony z bawełnianych strzępków oraz innych włókien, które kupuje się w postaci suchej mieszanki. Do niej wystarczy dolać wodę oraz pigment, który przygotuje materiał do pokrycia ścian. Ostatni już tynk, czyli stiuk, został przygotowany z dodatkiem pyłu marmurowego albo drobnoziarnistego piasku. Charakteryzuje się on gładką i lekko błyszczącą powierzchnią.

Kilka słów o kolorach.

Tynki dekoracyjne dają szerokie możliwości pod względem kolorystyki. Można nałożyć je jako już barwne materiały, bądź też pomalować już po nałożeniu. W ofercie różnych producentów można znaleźć naprawdę szeroką gamę kolorów tynków, zarówno w intensywnych barwach, jak i tych delikatnych, pastelowych. Niektóre tynki, dzięki ciekawej kolorystyce przypominają naturalne kamienie, takie jak granit, marmur czy piaskowce, dzięki czemu udekorowane nimi wnętrze, efektownie się prezentuje.