Cennik grabienia liści

Okres jesienny w ogrodzie wymaga sporo pracy i zaangażowania. Aby cały teren wyglądał estetycznie i pozostawał w dobrym stanie ogólnym należy przeprowadzać niezbędne prace pielęgnacyjne i porządkowe. Opadające na ziemię liście zaburzają ładny wygląd ogrodu. Zgrabione liście można również wykorzystać w odpowiedni sposób, dzięki czemu nie będą musiały trafić do kosza. Ile kosztuje grabienie liści?

Spis treści

Grabienie liści cena w 2023

Zgrabienie liści w okresie jesiennym to koszt około 2 – 3 zł/m². Za zgrabienie terenu o powierzchni 1000 m² należy więc zapłacić kwotę rzędu 2000 – 3000 zł. Jeśli usługę będzie trzeba zamówić dwa razy w sezonie kwota za całość wyniesie około 4000 – 6000 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za usługę zgrabienia liści w okresie jesiennym odnotowany w Polsce

Cena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Najniższa2.002.46
Średnia2.503.08
Najwyższa3.003.69

Ile kosztuje usługa zgrabienia liści w okresie jesiennym w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Białystok2.202.71
Bydgoszcz2.703.32
Gdańsk2.903.57
Gorzów Wielkopolski2.102.58
Katowice2.853.50
Kielce2.252.77
Kraków2.953.63
Lublin2.302.83
Łódź2.753.38
Olsztyn2.202.71
Opole2.503.08
Poznań2.803.44
Rzeszów2.302.83
Szczecin2.753.38
Toruń2.653.26
Warszawa3.003.69
Wrocław2.853.50
Zielona Góra2.102.58

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za usługę zgrabienia liści w okresie jesiennym na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.


Jak wygląda proces usługi zgrabienia liści w okresie jesiennym krok po kroku

  • Zabezpieczenie sprzętu – Przed rozpoczęciem grabienia liści, należy upewnić się, że grabie są w pełni sprawne i odpowiednie do rozmiaru i rodzaju liści.
  • Przygotowanie terenu – Należy usunąć wszelkie przeszkody, które mogą utrudniać pracę, takie jak meble ogrodowe, zabawki czy gałęzie.
  • Grabienie liści – Przy grabieniu liści, powinno się pracować systematycznie, przesuwając się od jednego końca działki do drugiego.
  • Zebranie liści – Skumulowane liście powinny być zebrane do worków na odpady ogrodowe lub skierowane do specjalnie wyznaczonych miejsc.
  • Sprzątanie po pracy – Po zakończonym grabieniu liści, miejsce pracy należy uprzątnąć, a używany sprzęt oczyścić i przechować w odpowiednim miejscu do następnego użycia.

Dlaczego warto grabić liście i co z nimi zrobić?

Zgrabienie liści w okresie jesiennym to nie tylko sposób na piękniejszy ogród i zgniłych resztek roślin. Przede wszystkim zgrabienie opadających liści pozwala na ponowne ich wykorzystanie w wybrany sposób.

  • Produkcja kompostu – zgrabione liście można z powodzeniem wykorzystać do założenia własnego kompostu. Prawidłowo przygotowany kompost posłuży w kolejnym sezonie do nawożenia ogrodu.
  • Ochrona roślin – liście opadające z drzew tworzą często grubą warstwę na trawniku. Zgrabione liście można więc wykorzystać jako formę ochrony dla roślin na okres zimy. Dzięki temu przymrozki nie spowodują dużych zniszczeń w ogrodzie, a po roztopach rośliny znów pięknie się rozwiną.
  • Zapobieganie chorobom – usuwanie liści za pomocą grabienia zapobiega ich gniciu na powierzchni trawnika. Pozostawienie liści mogłoby doprowadzić do rozwoju różnych szkodników i jednostek chorobowych.
  • Piękny ogród – jesienne barwy wkradające się do ogrodu mogą naprawdę zachwycać. Warto skorzystać z usługi zgrabienia liści, które niestety często zaburzają estetyczny wygląd całego terenu.

FAQ

Ile za zgrabienie liści?

Profesjonalne zgrabienie liści przez doświadczonego ogrodnika to koszt wahający się w granicach 2 – 3 zł/m². Zgrabienie liści w ogrodzie o powierzchni 1000 m² wyniesie więc 2000 – 3000 zł.

Kiedy grabić liście po zimie?

Liście należy grabić jesienią, gdy opadną z posadzonych na terenie działki drzew. Czasem potrzebne jest kilkukrotne zgrabienie liści w trakcie jednego sezonu, Decydując się na profesjonalną usługę warto więc poczekać, aż z drzew spadną już wszystkie liście.

Czy powinno się grabić liście?

Zgrabienie liście może uchronić trawnik przed rozwinięciem się jednostek chorobowych oraz pojawienie uciążliwych szkodników. Zgrabione liście można wykorzystać na wiele sposobów na przykład do osłonięcia roślin przed mrozem lub przygotowania kompostownika.

Czym najlepiej grabić liście?

Do zgrabienia liści w ogrodzie najczęściej wykorzystuje się zwykłe grabie. Najlepsze będą grabie wachlarzowe.

Czy zostawić liście na trawie?

Wiele osób uważa, że gnijące na trawniku liście posłużą jako nawóz. W rzeczywistości jednak może to doprowadzić do rozwinięcia chorób, pojawienia się szkodników i wyraźnego pogorszenia stanu oraz wyglądu trawnika w całym ogrodzie.