Cennik koszenia trawy za hektar

Regularne koszenie trawy zapewnia stworzenie estetycznie wyglądającej przestrzeni. Zielona i gęsta trawa wymaga regularnej pielęgnacji i włożenia wysiłku między innymi w koszenie. W przypadku wyjątkowo dużych terenów samodzielne koszenie łąki jest bardzo trudne i wymaga dużej ilości czasu. Mając do skoszenia przynajmniej hektar terenu warto zdecydować się na skorzystanie z profesjonalnych usług. Ile kosztuje koszenie trawy za hektar?

Spis treści

Koszenie trawy za hektar cena w 2023

W przypadku koszenia dużych powierzchni z trawą za hektar należy zapłacić około 300 – 400 zł. Skoszenie trawy na terenie działki o powierzchni 5 hektarów za pomocą profesjonalnego sprzętu przez doświadczoną osobę będzie kosztowało 1500 – 2000 zł.

Jakie prace wykonać na hektarze łąki?

Zachowanie łąki o powierzchni jednego lub kilku hektarów w dobrym stanie wymaga pracy. Poza regularnym koszeniem warto skorzystać również z innych usług, które poprawią stan oraz wygląd łąki.

  • Włókowanie – jest to zabieg polegający na wyrównywaniu terenów łąk między innymi poprzez niwelowanie kretowisk. Włókowanie wpływa na poprawę stanu i jakości roślin wzrastających na terenach pastwisk.
  • Bronowanie – czynność niezbędna w przypadku pojawienia się tak zwanej warstwy filcu składającej się ze splątanych resztek obumarłych roślin. Bronowanie pozwala pozbyć się warstwy filcu i zapewnić większy dostęp powietrza, wody i światła naturalnego do roślin rozwijających się na łące. 
  • Wałowanie – jest to zabieg pielęgnacyjny zapewniający zlikwidowanie nadmiaru powietrza obecnego w glebie. Dzięki temu ogranicza się nadmierne rozluźnienie terenu i wzmacnia systemy korzeniowe wszystkich wartościowych gatunków roślin na łące.
  • Talerzowanie – metoda mieszania warstw gleby, która zapewnia spulchnianie. Talerzowanie pozwala rozdrobnić nadmiernie zbitą skorupę gleby.

FAQ

Ile kosztuje koszenie hektara?

Za skoszenie hektara trawy należy zapłacić około 300 – 400 zł. Za skoszenie całej łąki o powierzchni 5 hektarów będzie trzeba więc zapłacić kwotę rzędu 1500 – 2000 zł.

Kiedy powinno się kosić łąkę?

Łąki kosi się dwa lub trzy razy w roku. Wiosną terminy przypadają na przełomie maja i czerwca. W sezonie letnim łąki można kosić pomiędzy lipcem, a sierpniem. Ostatni termin koszenia łąk przypada na początku września.

Czy trzeba kosić łąki?

Łąkę należy kosić niezależnie czy znajduje się ona na terenie wiejskim czy miejskim. Należy stosować się do wyznaczonych terminów koszenia. Przypadają one trzy razy w ciągu całego sezonu letniego.

Kiedy najlepiej kosić łąki rano czy wieczorem?

Trawę na łące, która ma być przeznaczona na siano powinna być koszona przede wszystkim w momencie, gdy świeci słońce. Deszczowa pogoda i duża wilgoć wczesnym rankiem lub wieczorem może znacząco utrudnić koszenie i sprawić, że rośliny będą mniej wartościowe.

Jak kosić łąkę?

Koszenie łąki powinno odbywać się na wysokości minimum 10 cm. Za niskie koszenie łąki trwale uszkadza wieloletnie gatunki roślin na pastwiskach o dużych powierzchniach.