Cennik nawiezienia ziemi na działkę

Nawiezienie ziemi na działkę jest najczęściej sposobem na niwelację terenu, przygotowanie działku pod budowę domu lub założenie ogrodu. W niektórych sytuacjach nawiezienie ziemi wymaga odpowiedniego pozwolenia od właściwego organu nadzorującego. Ile kosztuje nawiezienie ziemi na działkę?

Spis treści

Nawiezienie ziemi na działkę cena w 2023

Ziemię nawozi się na działkę wywrotkami najczęściej o pojemności 25 ton. Za nawiezienie jednej wywrotki ziemi należy zapłacić 400 – 600 zł. W przypadku podnoszenia terenu działki o powierzchni 1000 m² w górę o wysokość 10 cm należy nawieźć 10 wywrotek ziemi. Będzie to kosztowało około 4000 – 6000 zł.

Jakie są rodzaje ziemi do zakładania ogrodu?

Stworzenie pięknego ogrodu i wyrównanego terenu na działce wymaga nawiezienia właściwej ziemi. Wybór odpowiedniej ziemi ma wpływ na ogólny stan roślin w ogrodzie i pielęgnację.

  • Ziemia kompostowa – jest to rodzaj ziemi przystosowanej do roślin ozdobnych. Ziemia kompostowa posiada odpowiednią dawkę minerałów. Składa się z próchnicy oraz materii organicznej.
  • Torf – w zależności od składu i zawartości można wyróżnić kilka rodzajów torfu do roślin w ogrodzie. Torf warto mieszać z inną ziemią, aby zapewnić roślinom odpowiednią dawkę minerałów i składników pokarmowych.
  • Piasek i kora – ziemia w ogrodzie powinna zawierać w sobie piasek oraz korę. Obecność piasku zapewnia przepuszczalność i odpowiednie rozluźnienie gleby. Z kolei kora jest źródłem próchnicy.
  • Ziemia uniwersalna – wybór ziemi uniwersalnej do nawiezienia na działkę to najrozsądniejszy krok. Dzięki temu zapewni się roślinom w ogrodzie odpowiednią dawkę najważniejszych składników potrzebnych do rozwoju.

FAQ

Ile kosztuje nawiezienie ziemi na działkę?

W przypadku dużych ilości ziemi potrzebnej do nawiezienia na działkę należy przyjąć kwoty w granicach 400 – 600 zł za jedną wywrotkę o pojemności 25 ton.

Ile kosztuje rozrzucenie ziemi?

Za rozrzucenie nawiezionej na działkę ziemi w równomierny sposób należy zapłacić kwoty rzędu 10 – 15 zł/m². Na działce o powierzchni 1000 m² usługa ta będzie więc kosztowała 10 000 – 15 000 zł.

Ile kosztuje metr sześcienny ziemi?

Metr sześcienny ziemi w zależności od jej rodzaju to koszt rzędu 60 – 70 zł.

Jak obliczyć ile ton ziemi na podniesienie terenu?

Aby obliczyć ilość potrzebnej do nawiezienia ziemi należy pomnożyć powierzchnię działki w metrach kwadratowych przez wysokość, na jaką ma być podniesiony teren.

Ile można nasypać ziemi na działce?

Jeśli w miejscowym planie zagospodarowania terenu nie ma wyraźnego zakazu nawożenia ziemi można tego dokonać. Warunkiem jest zadbanie o to, aby niwelacja terenu nie wpłynęła w sposób niekorzystny na otoczenie. W przeciwnym razie można narazić się na otrzymanie kary.

Jak nawieźć ziemię?

Do nawiezienia odpowiedniej ilości ziemi na działkę najlepiej wybrać profesjonalną i doświadczoną firmę. Usługa będzie zawierała przygotowanie terenu, nawiezienie ziemi oraz najczęściej również jej rozsypanie na całej działce, dzięki czemu możliwe będzie zakładanie ogrodu.