Cennik montażu kratek trawnikowych – porady, ceny

Kratki trawnikowe stosuje się pod powierzchnią o sypkiej strukturze w celu jej stabilizacji. Największą korzyścią montowania kratek trawnikowych jest zwiększenie obszaru biologicznie czynnego oraz zapewnienie przepuszczania wody do gruntów. Poza oczywistymi korzyściami ekologicznymi montaż kratek trawnikowych jest również sposobem na mniej kosztowne zorganizowanie i uporządkowanie przestrzeni wokół domu. Ile kosztuje montaż kratek trawnikowych?

Spis treści

Montaż kratki trawnikowej cena w 2023

Za zamontowanie kratki trawnikowej wokół własnego domu należy zapłacić kwotę w granicach 55 – 65 zł/m². Za położenie kratki trawnikowej na powierzchni 100 m² trzeba będzie zapłacić więc cenę w granicach 5500 – 6500 zł. Za powierzchnię 250 m² kwota wyniesie około 13 750 – 16 250 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za montaż kratki trawnikowej odnotowany w Polsce

Netto (zł/m²)Brutto (zł/m²)
Najniższy koszt5567.65
Średni koszt6073.80
Najwyższy koszt6579.95

Ile kosztuje montaż kratki trawnikowej w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Białystok5668.88
Bydgoszcz6073.80
Gdańsk6377.49
Gorzów Wielkopolski5871.34
Katowice6276.26
Kielce5770.11
Kraków6579.95
Lublin5972.57
Łódź6175.03
Olsztyn5567.65
Opole5871.34
Poznań6276.26
Rzeszów5770.11
Szczecin6175.03
Toruń5972.57
Warszawa6579.95
Wrocław6478.72
Zielona Góra5668.88

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za montaż kratki trawnikowej na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces montażu kratki trawnikowej krok po kroku

  • Wstępne przygotowanie terenu – to obejmuje usunięcie wszelkich przeszkód, takich jak kamienie czy korzenie drzew, które mogą przeszkadzać w procesie instalacji.
  • Wytyczenie obszaru montażu – za pomocą kredy, farby w sprayu lub innego rodzaju oznaczenia zaznaczany jest obszar, na którym ma być zamontowana kratka.
  • Wykopanie rowów – w miejscach, gdzie ma być umieszczona kratka, należy wykopać rów. Głębokość zależy od wysokości kratki.
  • Instalacja kratki trawnikowej – po przygotowaniu terenu i wykopaniu rowów, następuje montaż kratki. Kratki są umieszczane w wykopanych wcześniej rowach i wypełniane ziemią.
  • Napełnienie kratki trawnikowej – po montażu kratki, napełnia się ją ziemią, a następnie obsiewa trawą.
  • Nawadnianie – po obsianiu trawy, obszar jest odpowiednio nawadniany, aby przyspieszyć wzrost trawy.

Czym się różnią poszczególne rodzaje kratek trawnikowych?

Stosowanie wokół własnego domu kratek trawnikowych ma wiele zalet i korzyści. Jest to jeden z najbardziej ekologicznych sposobów na ustabilizowanie powierzchni na przykład podjazdu. Ponadto rozwiązanie to jest korzystniejsze finansowo od położenia kostki brukowej na o samej powierzchni.

  • Kształt otworów – poszczególne kratki trawnikowe mogą posiadać otwory o kształtach owalnych, kwadratowych, okrągłych lub heksagonalnych. 
  • Przeznaczenie – większość kratek nadaje się do stosowania pod powierzchnią trawników. Część kratek można z powodzeniem wykorzystać pod powierzchnią pokrytą sypkim kruszywem, na przykład na podjeździe lub ścieżce.
  • Grubość ścianek – poszczególne rodzaje kratek mają różne grubości ścianek. Do stosowania w miejscu, gdzie ruch odbywa się często najlepiej stosować kratki o grubości ścianek około 5 mm. 
  • Trudny teren – w przypadku montowania kratek w pobliżu zbiorników wodnych, na skarpach lub innych niestandardowych miejscach najlepiej wybierać te o dużej szerokości oczek. Dzięki temu możliwy będzie rozwój roślin z rozbudowanymi systemami korzeniowymi.

FAQ

Ile kosztuje montaż kratki trawnikowej?

Za położenie kratki trawnikowej należy zapłacić około 55 – 65 zł/m². Za 250 m² cena będzie więc wynosić około 13 750 – 16 250 zł. Za 100 m² kratki trzeba będzie zapłacić natomiast kwotę rzędu 5500 – 6500 zł.

Jak układać kratki trawnikowe?

Kratki trawnikowe posiadają różne rodzaje zaczepów, które umożliwiają montaż na stałe. Kluczowe jest właściwe połączenie zaczepów, aby zostały prawidłowo wpięte w siebie nawzajem. Po złączeniu wszystkich kratek można zastosować walec lub wibrator, które wygładzą całą powierzchnię.

Po co kratka trawnikowa?

Stosowanie kratki trawnikowej ma wiele zalet. Między innymi pozwala na lepsze przenikanie wody z opadów do gruntu. Ponadto jest to świetny sposób na ustabilizowanie powierzchni. Względy ekologiczne, takie jak zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej również jest bardzo ważne.

Jakie kruszywo do geokraty?

Najlepiej zastosować kruszywo o ostrych krawędziach i niezbyt drobnych rozmiar. W przeciwnym razie może ono wpaść pod powierzchnię kratek i unosić je w górę psując efekt wizualny.