Cennik montażu obrzeży trawnikowych

Żeby móc powiedzieć, że przestrzeń w ogrodzie jest zadbana i naprawdę piękna należy zadbać o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Ogromne znaczenie dla ogólnego wrażenia mają obrzeża trawnikowe. Obrzeża można wykonać z różnego rodzaju materiałów. Wybór zależy od oczekiwanego efektu, powierzchni montażu obrzeży oraz możliwości finansowych. Ile kosztuje montaż obrzeży trawnikowych?

Spis treści

Montaż obrzeży trawnikowych cena w 2023

Za usługę montażu obrzeży trawnikowych należy zapłacić około 35 – 45 zł/mb. Położenie 100 metrów obrzeży będzie kosztowało w granicach 3500 – 4500 zł. Za położenie 150 metrów cena będzie wynosiła około 5250 – 6750 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za montaż obrzeży trawnikowych odnotowany w Polsce

Netto (zł/mb)Brutto (zł/mb)
Najniższy koszt3543.05
Średni koszt4049.20
Najwyższy koszt4555.35

Ile kosztuje montaż obrzeży trawnikowych w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/mb)Cena brutto (zł/mb)
Białystok3644.28
Bydgoszcz4049.20
Gdańsk4352.89
Gorzów Wielkopolski3846.74
Katowice4251.66
Kielce3745.51
Kraków4555.35
Lublin3947.97
Łódź4150.43
Olsztyn3543.05
Opole3846.74
Poznań4251.66
Rzeszów3745.51
Szczecin4150.43
Toruń3947.97
Warszawa4555.35
Wrocław4454.12
Zielona Góra3644.28

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za montaż obrzeży trawnikowych na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces montażu obrzeży trawnikowych krok po kroku

 • Zaznaczanie obszaru do instalacji obrzeży. Z reguły wykorzystuje się do tego kredę lub farbę w sprayu.
 • Wykopanie rowu wzdłuż oznaczonej linii. Głębokość i szerokość rowu zależy od wysokości i grubości obrzeży.
 • Przygotowanie podłoża. Zależy to od rodzaju obrzeży, ale zazwyczaj obejmuje usunięcie kamieni i innych niepożądanych materiałów, a następnie wyrównanie i zagęszczenie podłoża.
 • Umieszczanie obrzeży w wykopanym rowie. Obrzeża powinny być ustawione pionowo i wyrównane.
 • Wypełnienie przestrzeni wokół obrzeży piaskiem lub ziemią, a następnie jej zagęszczenie. To pomaga utrzymać obrzeża na miejscu.
 • Przywrócenie trawnika. Wszelkie uszkodzenia trawnika spowodowane instalacją obrzeży powinny być naprawione, a obszar powinien być odpowiednio nawodniony, aby przyspieszyć regenerację trawnika.

Jakie są rodzaje obrzeży trawnikowych?

Do wykonania estetycznych i trwałych obrzeży trawnikowych można wykorzystać różne materiały. Wybór zależy od oczekiwań i wielkości powierzchni, na jakiej mają być zastosowane.

 • Krawężnik – rodzaj obrzeża, który jest chętnie wybierany i zapewnia wyraźne oddzielnie poszczególnych obszarów w ogrodzie. Krawężniki najlepiej stosować, gdy po drugiej stronie trawnika znajduje się kostka brukowa lub utwardzona ścieżka.
 • Listwy plastikowe – występują w długości jednego metra i pozwalają na stworzenie dłuższych formacji, które są bardzo elastyczne. Dzięki tym właściwościom nadają się do stosowania na łukach oraz krzywych krawędziach trawnika. 
 • Rolborder drewniany – rodzaj niskiej palisady składającej się z drewnianych deseczek. Ten rodzaj obrzeża zapewnia bardzo naturalny efekt. Rolborder drewniany jest połączony sznurkiem, dzięki czemu montaż nie sprawia trudności.
 • Rolborder plastikowy – rodzaj obrzeża imitującego drewniany odpowiednik. Palisada wykonana jest jednak z tworzywa sztucznego, a uzyskany efekt nie jest tak naturalny. Niekwestionowaną cechą przeważającą nad drewnianą alternatywą jest brak ryzyka próchnienia.
 • Cegły – mogą to być cegły o jednakowym wyglądzie lub też pochodzące z rozbiórki jakiegoś budynku bądź murku. Efekt prostej linii można uzyskać bardzo łatwi, jednakże cegła nie nadaje się do bardziej kreatywnych kompozycji.
 • Kamień polny – najbardziej naturalny rodzaj obrzeża trawnikowego. Wykorzystując kamienie polne ciężko jednak uzyskać efekt gładkiej i nieprzerwanej linii. Bardzo często pomiędzy kamieniami pojawiają się pojedyncze źdźbła trawy oraz chwasty.
 • Murek – rozwiązanie wyraźnie oddzielające trawnik od innych części ogrodu. Aby obrzeże miało postać murku potrzeba więcej czasu na jego wykonanie. 
 • Obrzeża granitowe – istnieje wiele rodzajów obrzeży granitowych, które mogą przybierać formę kostki foremnej, nieforemnej lub dwurzędowej. Ten rodzaj obrzeży wymaga szczególnego zaangażowania oraz umiejętności podczas montażu.

FAQ

Ile kosztuje montaż obrzeży trawnikowych?

Za profesjonalny montaż obrzeży trawnikowych trzeba zapłacić kwoty rzędu 35 – 45 zł/mb. Za położenie 100 m zapłacimy około 3500 – 4500 zł, natomiast za 150 metrów cena będzie wynosiła 5250 – 6750 zł.

Jak wkopać obrzeża trawnikowe?

Miejsce do wkopania obrzeża trawnikowego należy odpowiednio przygotować. Teren powinien być wyrównany i pozbawiony trawy oraz innych roślin. Po wkopaniu poszczególnych rodzajów obrzeży wskazane jest zastosowanie cementu połączonego z piaskiem, a następnie obfite polanie wodą.

Jakie wysokie obrzeże trawnikowe?

Obrzeża trawnikowe nie powinny być wyższe niż kilka centymetrów ponad powierzchnię trawnika. Jedynym rodzajem wyższego obrzeża jest murek, który bardzo wyraźnie oddziela poszczególne obszary i strefy w ogrodzie.

Jakie są najlepsze obrzeża trawnikowe?

Nie można jednoznacznie stwierdzić, które obrzeża trawnikowe są najlepsze. Wszystko zależy od możliwości finansowych oraz oczekiwanego efektu wizualnego. Do wyboru są różne rodzaje kostki, cegły, kamienie, drewniane deseczki, a nawet murek.

Jak głęboko kopać pod krawężnik?

Wykop pod krawężnik powinien być o około 10 cm głębszy od wysokości samego krawężnika. Należy bowiem najpierw wykonać warstwę fundamentową z chudego betonu, a dopiero potem montować krawężniki.