Cennik zakładania trawnika z siewu

Stworzenie ładnej wizualnie przestrzeni wokół domu, która będzie pełna zieleni wymaga założenia trawnika. Trawnik założony z siewu spełnia oczekiwania i zapewnia doskonałe wrażenia estetyczne. Prawidłowo założony trawnik z siewu jest odporny na różne warunki atmosferyczne oraz różnego rodzaju szkodniki i jednostki chorobowe. Ile kosztuje założenie trawnika z siewu?

Spis treści

Założenie trawnika z siewu cena w 2023

Założenie trawnika z siewu przez profesjonalną firmę wymaga kosztów rzędu 30 – 35 zł/m². Zakup trawy do wysiania oscyluje w granicach 10 – 15 zł/m². Usługa założenia trawnika w ogrodzie o powierzchni 300 m² będzie kosztowała około 9000 – 10 500 zł. Zakup trawy do wysiania na terenie o powierzchni 300 m² wyniesie 3000 – 4500 zł.

Jakie są rodzaje trawników z siewu?

Trawnik sprawia, że teren wokół budynku jest pełen zieleni. Założenie i pielęgnacja trawnika z siewu nie wymaga dużej wiedzy i zaangażowania. Należy dopasować rodzaj trawnika do terenu oraz indywidualnych potrzeb.

  • Trawnik ozdobny – rodzaj eleganckiego trawnika o cienkich, lecz gęsto występujących źdźbłach. Ten typ trawnika nie nadaje się do nadmiernego użytkowania i deptania. Rośnie stosunkowo powolnie więc nie wymaga częstego koszenia.
  • Trawnik sportowy – rodzaj bardzo wytrzymałego trawnika, który można deptać. Jest bardzo odporny na częste użytkowanie i rozrywanie, gdyż charakteryzuje się szybką regeneracją. Wymaga regularnego nawożenia, lecz dzięki temu szybko rośnie.
  • Trawnik uniwersalny – najczęściej wybierany rodzaj trawnika łączącego w sobie cechy sportowego i ozdobnego. Jednocześnie nie wymaga szczególnej pielęgnacji i dużego wysiłku, aby utrzymać go w dobrym stanie.
  • Trawnik kwietny – najbardziej dziki i najmniej wymagający rodzaj trawnika. Nie wymaga nawożenia i podlewania. Koszenie można przeprowadzić zaledwie kilka razy przez cały sezon.

FAQ

Ile kosztuje założenie trawnika z siewu?

Wykonanie trawnika z siewu przez firmę to koszt w granicach 30 – 35 zł/m². Zakup trawy oscyluje w granicach 10 – 15 zł/m².

Ile kosztuje przygotowanie terenu pod trawnik?

Przygotowanie terenu pod trawnik to element usługi zakładania trawnika z siewu. Koszty wynoszą około 30 – 35 zł/m².

Ile nasion trawy na 1000 metrów kwadratowych?

Na powierzchni jednego metra kwadratowego należy zastosować około 25 – 30 g ziaren trawy. Aby zasiać trawę na 1000 m² potrzebne jest około 25 kg ziaren.

Jak założyć trawnik z siewu?

Najpierw trzeba wyrównać i przygotować teren. Następnie należy odpowiednio rozsypać ziarna trawy stosując się do wskazanych proporcji. Następnie należy regularnie podlewać zasiany trawnik i unikać deptania przez pewien czas.

Kiedy można siać trawę na wiosnę?

Najlepszym terminem na założenie trawnika z siewu jest przełom kwietnia oraz maja. Kluczowa jest bowiem odpowiednia wilgoć w glebie oraz uniknięcie przymrozków.

Jak głęboko można siać trawę?

Ziarna trawy należy umieścić w ziemi na głębokości do 2 cm. Zbyt głębokie sianie trawy sprawi, że trawnik będzie słaby i niewyrośnięty.