Cennik projektowania ogrodów – zalety, cena

Wycena przygotowania profesjonalnego projektu ogrodu uzależniona jest od jego powierzchni. Każdy projekt ogrodu podzielony jest na kilka ważnych obszarów, z których wyróżnić można strefę wypoczynkową, reprezentacyjną, użytkową, gospodarczą, a także strefę aktywności. Istotny jest wybór roślin, które muszą być dopasowane do warunków glebowych oraz nasłonecznienia. Część profesjonalnych projektów zawiera również wkomponowane elementy małej architektury. Ile kosztuje projekt ogrodu?

Spis treści

Projekt ogrodu cena w 2023

Korzystając z profesjonalnej usługi projektowania ogrodu należy zapłacić w granicach 5 – 8 zł/m². Jeśli wraz z projektem usługa ma polegać również na zasadzeniu wszystkich roślin koszty będą w granicach 25 – 45 zł/m². Przykładowo za projekt ogrodu o powierzchni 500 m² będzie trzeba zapłacić około 2500 – 4000 zł. W przypadku zamówienia projektu wraz z zasadzeniem roślin należy przygotować się na wydatek rzędu 12 500 – 22 500 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za usługę projektowania ogrodu odnotowany w Polsce

Cena Netto (zł/m²)Cena Brutto (zł/m²)
Najniższa5.006.15
Średnia6.507.99
Najwyższa8.009.84

Ile kosztuje usługa projektowania ogrodu w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/m²)Cena Brutto (zł/m²)
Białystok5.206.39
Bydgoszcz5.306.52
Gdańsk7.809.59
Gorzów Wielkopolski5.106.27
Katowice7.409.10
Kielce5.406.64
Kraków7.909.72
Lublin5.506.76
Łódź6.608.11
Olsztyn5.306.52
Opole6.407.87
Poznań7.709.47
Rzeszów5.206.39
Szczecin7.409.10
Toruń6.507.99
Warszawa8.009.84
Wrocław7.809.59
Zielona Góra5.106.27

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za usługę projektowania ogrodu na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces usługi projektowania ogrodu krok po kroku

  • Zrozumienie oczekiwań klienta – to pierwszy krok, który pozwala zaplanować ogół projektu. Ważne jest, aby zrozumieć, jakie są oczekiwania klienta odnośnie do ogrodu, jego stylu, funkcji i ogólnego wyglądu.
  • Analiza terenu – obejmuje ocenę fizycznych cech działki, takich jak kształt, nachylenie, rodzaj gleby, występowanie wody, roślinność i oświetlenie.
  • Projekt koncepcyjny – na tej etapie tworzony jest wstępny plan ogrodu, który zawiera rozmieszczenie różnych elementów, takich jak rośliny, ścieżki, miejsca do siedzenia, struktury itp.
  • Finalny plan ogrodu – po zatwierdzeniu projektu koncepcyjnego, tworzony jest finalny plan, który zawiera wszystkie szczegóły i specyfikacje dotyczące realizacji projektu.
  • Realizacja – etap, w którym ogrodzenie, nawierzchnie, budowle, oświetlenie, systemy nawadniania i rośliny są instalowane zgodnie z planem.
  • Konserwacja – po zakończeniu budowy, ogrodzie potrzebne jest regularne utrzymanie, aby utrzymać jego wygląd i zdrowie roślin.

Jakie są zalety zlecenia wykonania projektu ogrodu?

Stworzenie komfortowej i funkcjonalnej przestrzeni w ogrodzie wymaga wiedzy, zaangażowania i poniesienia kosztów. Zlecając wykonanie projektu ogrodu doświadczonym profesjonalistom można zyskać ciekawy ogród bez samodzielnego nakładu pracy.

  • Oszczędność czasu – zlecając wykonanie projektu ogrodu profesjonalistom nie trzeba poświęcać własnego czasu na dobór roślin oraz planowanie wszystkich stref. Poza projektem warto zdecydować się również na usługę zasadzenia wszystkich roślin, dzięki czemu przestrzeń zostanie zaaranżowana w naprawdę krótkim czasie.
  • Fachowa wiedza – szeroka wiedza z zakresu ogrodnictwa oraz doświadczenie pozwalają dobrać rośliny i wszystkie elementy małej architektury zgodnie z warunkami glebowymi i nasłonecznieniem. Samodzielne próby aranżacji ogrodu mogą zakończyć się znacznie większymi kosztami i sporą ilością włożonej pracy, które niekoniecznie doprowadzą do sukcesu.

FAQ

Ile kosztuje m² projektu ogrodu?

Projekt ogrodu kosztuje w granicach 5 – 8 zł/m². Usługa zaprojektowania przestrzeni wraz z zasadzeniem roślin to koszty rzędu 25 – 45 zł/m².

Ile kosztuje projekt ogrodu i wykonanie?

Sam projekt ogrodu o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych to wydatek około 2500 – 4000 zł. Za wykonanie aranżacji i zasadzeń zgodnych z projektem należy zapłacić od 12 500 zł do nawet 22 500 zł.

Ile trwa zaprojektowanie ogrodu?

Przygotowanie profesjonalnego projektu ogrodu trwa kilka tygodni. Zaprojektowanie przestrzeni wymaga dokonania pomiarów i skonsultowania oczekiwań klienta. W przypadku dodatkowej usługi realizacji projektu i sadzenia roślin całość może potrwać do 3 miesięcy.

Co wchodzi w projekt ogrodu?

Przygotowanie projektu ogrodu wymaga dokonania pomiarów przestrzeni, a następnie dopasowania rozmiarów rabat, ścieżek i ewentualnych elementów architektury małej. Projekt zawiera również wizualizację i listę wszystkich roślin.

Kiedy najlepiej zaprojektować ogród?

Ze względu na czas realizacji najlepiej projektowanie ogrodu zlecić jesienią lub zimą, aby na wiosnę cieszyć się kwitnącymi roślinami.