Cennik układania płyt ażurowych

Płyty ażurowe doskonale sprawdzają się jako nawierzchnia podjazdu, skarpy lub ścieżki w ogrodzie. Otwory znajdujące się w płytach umożliwiają zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej i zachowanie stosunkowo naturalnego efektu przestrzeni wokół domu. Płyty ażurowe ułatwiają przenikanie wody z opadów deszczu do gruntu. Ile kosztuje układanie płyt ażurowych?

Spis treści

Układanie płyt ażurowych cena w 2023

Za położenie płyt ażurowych na podjeździe lub w innej części ogrodu czy podwórka wokół domu należy zapłacić kwotę około 60 – 75 zł/m². Za ułożenie 100 m² płyt ażurowych trzeba ponieść koszt w granicach 6000 – 7500 zł. Za powierzchnię 200 m² cena będzie wynosiła około 12 000 – 15 000 zł.

Jakie są rodzaje płyt ażurowych?

Wybór płyt ażurowych to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie naturalny wygląd przestrzeni wokół domu oraz zwracających uwagę na aspekty ekologiczne utwardzenia nawierzchni.

  • Płyty ażurowe z betonu – najpowszechniejszy rodzaj płyt ażurowych stosowanych wokół domu. Płyty betonowe pozwalają skutecznie odprowadzać do gruntu wodę z opadów deszczu i tym samym zapobiegać podtopieniom terenu. Płyty betonowe występują w różnych kolorach, dzięki czemu można ułożyć ciekawe i estetyczne wzory.
  • Płyty ażurowe z tworzyw sztucznych – są to tak zwane gaokraty lub inaczej kratki trawnikowe. Zapewniają stabilizację podłoża pod kruszywem sypkim i znacznie zwiększają powierzchnię biologicznie czynną wokół domu. 
  • Płyty ażurowe zbrojone – rodzaj najbardziej solidnych i wytrzymałych płyt, które wzmacnia się specjalnym zbrojeniem stalowym. Sprawdzają się w miejscach, gdzie odbywa się ciężki i bardzo intensywny ruch.

FAQ

Ile kosztuje ułożenie płyt ażurowych?

Za położenie płyt ażurowych trzeba zapłacić kwoty około 60 – 75 zł/m². Powierzchnia o 100 m² będzie więc wymagała opłaty w wysokości około 6000 – 7500 zł. Za położenie płyt na powierzchni równej 200 m² cena wyniesie w granicach 12 000 – 15 000 zł.

Ile płyt ażurowych na metr kwadratowy?

Standardowe wymiary płyty ażurowej to 60×40 cm. Oznacza to, że na jeden metr kwadratowy należy położyć 4 płyty. Na 100 m² będzie potrzebnych 400 płyt. 

Ile podsypki pod płyty ażurowe?

Aby ułożenie płyt ażurowych było solidne i trwałe należy przygotować specjalną podsypkę. Podsypka musi mieć wyrównaną i gładką powierzchnię, aby ułożone na niej płyty nie odstawały w poziomie. Najczęściej podsypka ma grubość około 3 – 6 cm. 

Ile kosztuje jedna płyta ażurowa?

Koszt zakupu jednej płyty ażurowej o wymiarach 60×40 cm to około 10 – 15 zł. Na jednej palecie zazwyczaj mieści się około 45 sztuk więc za całą paletę płyt ażurowych należy zapłacić 450 – 675 zł.

Czym obsadzić płyty ażurowe?

Płyty ażurowe można wypełnić odpowiednią roślinnością lub sypkim kruszywem. Rośliny najlepiej się do tego nadające do gatunki płożące lub skalniakowe. Z kolei z kruszyw sypkich najlepiej wybrać żwir, otoczaki lub grysy. Wybór zależy od oczekiwanych efektów i indywidualnych upodobań estetycznych.