Cennik wapnowania gleby

Jakość i ogólny stan gleby mają ogromne znaczenie dla wszystkich rozwijających się w niej roślin. Poprzez korzenie z gleby do roślin docierają najważniejsze składniki odżywcze, woda oraz minerały. Im lepsza jakość gleby, tym lepszy stan roślin i plonów na niej wyhodowanych. Jedną z metod poprawy stanu i jakości gleby jest wapnowanie. Ile kosztuje wapnowanie gleby?

Spis treści

Wapnowanie gleby cena w 2023

Wapnowanie gleby kosztuje w granicach 2 – 4 zł/m². Za wykonanie usługi wapnowania na powierzchni 1000 m² będzie trzeba zapłacić około 2000 – 4000 zł. Wapno w zależności od rodzaju kosztuje w granicach 50 – 200 zł za tonę. Uwzględniając potrzebną ilość zakup wapna na powierzchnię 500 m² to koszt rzędu 50 – 400 zł.

Jakie są rodzaje wapna do gleby?

Wapnowanie gleby służy do modyfikacji jej odczynu pH, a także regulacji właściwości biologicznych i chemicznych. Dopasowanie odpowiedniego rodzaju wapna to sposób na zwiększenie przyswajalności minerałów z gleby i poprawę aktywności mikrobiologicznej.

  • Wapno tlenkowe – rodzaj nawozu o najszybszym działaniu. Najlepiej stosować go na glebach ciężkich, gdyż nagła zmiana pH w glebach lekkich może być niekorzystna dla roślin. Najczęściej używane jest do odkwaszania ziemi i bielenia drzew.
  • Wapno węglanowe – pozyskiwane jest ze skał wapiennych. Wykazuje się powolnym działaniem i skutecznie reguluje pH gleby. Najpowszechniejszy rodzaj nawozu, który świetnie sprawdza się nawet w przypadku przydomowych trawników.
  • Dolomit – powstaje z rozdrobnionych skał wapienno-magnezowych. Nie powoduje degradacji gleby ze względu na powolne działanie i niską reaktywność. Nadaje się do lekkiego zwiększania odczynu pH gleby oraz poprawy stężenia magnezu.

FAQ

Kiedy posypać ziemię wapnem?

Wapnowanie gleby powinno odbywać się po zakończeniu okresu wegetacji roślin. Najlepszy termin przypada więc na jesień. Dopuszczalne jest wapnowanie raz na 2 lub 3 lata.

Czy można dać wapno na wiosnę?

Wapnowanie gleby wiosną może odbywać się wyłącznie w okresie przed rozpoczęciem wegetacji roślin. Najlepiej wybrać termin tuż po roztopach, gdy ziemia będzie wilgotna, lecz już nie bardzo mokra.

Jakie warzywa nie lubią wapna?

Glebę pod uprawę warzyw należy wapnować przynajmniej raz na 3 – 4 lata. Niektóre warzywa, takie jak pomidor, cebula, seler, groch, marchew, ogórek i burak ćwikłowy nie znoszą dobrze świeżo wapnowanej gleby. Najlepiej sadzić je dopiero w drugim roku po wapnowaniu.

Jakie rośliny lubią wapnowanie?

Wapnowanie gleby szczególnie korzystnie wpływa na rośliny wrzosowate, paprocie, krzewy owocowe, krzewy iglaste oraz warzywa.

Czy można stosować wapno przed siewem?

Wapnowanie gleby tuż przed siewem może niekorzystnie wpłynąć na rośliny. Najlepiej wapnowanie wykonać po zebraniu plonów z ziemi, która zostanie zasiana dopiero w kolejnym roku.

Czy wapno granulowane trzeba mieszać z glebą?

Wapno granulowane charakteryzuje się słabymi parametrami wchłaniania, dlatego wskazane jest mechaniczne mieszanie z glebą. Pozwala to znacznie zwiększyć powierzchnię wchłaniania.