Cennik wapnowania gleby

Jakość i ogólny stan gleby mają ogromne znaczenie dla wszystkich rozwijających się w niej roślin. Poprzez korzenie z gleby do roślin docierają najważniejsze składniki odżywcze, woda oraz minerały. Im lepsza jakość gleby, tym lepszy stan roślin i plonów na niej wyhodowanych. Jedną z metod poprawy stanu i jakości gleby jest wapnowanie. Ile kosztuje wapnowanie gleby?

Spis treści

Wapnowanie gleby cena w 2023

Wapnowanie gleby kosztuje w granicach 2 – 4 zł/m². Za wykonanie usługi wapnowania na powierzchni 1000 m² będzie trzeba zapłacić około 2000 – 4000 zł. Wapno w zależności od rodzaju kosztuje w granicach 50 – 200 zł za tonę. Uwzględniając potrzebną ilość zakup wapna na powierzchnię 500 m² to koszt rzędu 50 – 400 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za wapnowanie gleby odnotowany w Polsce

Netto (zł/m²)Brutto (zł/m²)
Najniższy koszt2.002.46
Średni koszt3.003.69
Najwyższy koszt4.004.92

Ile kosztuje wapnowanie gleby w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Białystok2.202.71
Bydgoszcz2.703.32
Gdańsk3.504.31
Gorzów Wielkopolski2.102.58
Katowice3.704.55
Kielce2.302.83
Kraków4.004.92
Lublin2.503.08
Łódź3.203.94
Olsztyn2.402.95
Opole2.803.44
Poznań3.804.67
Rzeszów2.603.20
Szczecin3.304.06
Toruń2.903.57
Warszawa4.004.92
Wrocław3.604.43
Zielona Góra2.002.46

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za wapnowanie gleby na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wapnowania gleby krok po kroku

  • Badanie pH gleby – to pierwszy krok, który pozwala ocenić, czy gleba jest zasadowa, kwasowa, czy neutralna. Jeśli pH jest niższe niż 6, wskazane jest wapnowanie.
  • Wybór wapna – na rynku dostępne są różne rodzaje wapna do wapnowania, takie jak wapno palone, gaszone, granulowane czy dolomit. Wybór zależy od pH gleby, struktury i rodzaju upraw.
  • Wyliczenie dawki wapna – do wapnowania używa się od 2 do 5 kg wapna na 10 m² gleby. Dawka zależy od stopnia zakwaszenia gleby i rodzaju wapna.
  • Rozprowadzanie wapna – wapno można rozprowadzać ręcznie lub za pomocą specjalnych maszyn. Powinno się to robić równomiernie na całej powierzchni pola.
  • Wmieszanie wapna w glebę – po rozprowadzeniu wapna, należy je wmieszać w glebę. Można to zrobić za pomocą bronowania lub pługowania.
  • Czas oczekiwania – po wapnowaniu gleby, należy poczekać od kilku tygodni do kilku miesięcy, zanim gleba stanie się odpowiednio zasadowa.

Jakie są rodzaje wapna do gleby?

Wapnowanie gleby służy do modyfikacji jej odczynu pH, a także regulacji właściwości biologicznych i chemicznych. Dopasowanie odpowiedniego rodzaju wapna to sposób na zwiększenie przyswajalności minerałów z gleby i poprawę aktywności mikrobiologicznej.

  • Wapno tlenkowe – rodzaj nawozu o najszybszym działaniu. Najlepiej stosować go na glebach ciężkich, gdyż nagła zmiana pH w glebach lekkich może być niekorzystna dla roślin. Najczęściej używane jest do odkwaszania ziemi i bielenia drzew.
  • Wapno węglanowe – pozyskiwane jest ze skał wapiennych. Wykazuje się powolnym działaniem i skutecznie reguluje pH gleby. Najpowszechniejszy rodzaj nawozu, który świetnie sprawdza się nawet w przypadku przydomowych trawników.
  • Dolomit – powstaje z rozdrobnionych skał wapienno-magnezowych. Nie powoduje degradacji gleby ze względu na powolne działanie i niską reaktywność. Nadaje się do lekkiego zwiększania odczynu pH gleby oraz poprawy stężenia magnezu.

FAQ

Kiedy posypać ziemię wapnem?

Wapnowanie gleby powinno odbywać się po zakończeniu okresu wegetacji roślin. Najlepszy termin przypada więc na jesień. Dopuszczalne jest wapnowanie raz na 2 lub 3 lata.

Czy można dać wapno na wiosnę?

Wapnowanie gleby wiosną może odbywać się wyłącznie w okresie przed rozpoczęciem wegetacji roślin. Najlepiej wybrać termin tuż po roztopach, gdy ziemia będzie wilgotna, lecz już nie bardzo mokra.

Jakie warzywa nie lubią wapna?

Glebę pod uprawę warzyw należy wapnować przynajmniej raz na 3 – 4 lata. Niektóre warzywa, takie jak pomidor, cebula, seler, groch, marchew, ogórek i burak ćwikłowy nie znoszą dobrze świeżo wapnowanej gleby. Najlepiej sadzić je dopiero w drugim roku po wapnowaniu.

Jakie rośliny lubią wapnowanie?

Wapnowanie gleby szczególnie korzystnie wpływa na rośliny wrzosowate, paprocie, krzewy owocowe, krzewy iglaste oraz warzywa.

Czy można stosować wapno przed siewem?

Wapnowanie gleby tuż przed siewem może niekorzystnie wpłynąć na rośliny. Najlepiej wapnowanie wykonać po zebraniu plonów z ziemi, która zostanie zasiana dopiero w kolejnym roku.

Czy wapno granulowane trzeba mieszać z glebą?

Wapno granulowane charakteryzuje się słabymi parametrami wchłaniania, dlatego wskazane jest mechaniczne mieszanie z glebą. Pozwala to znacznie zwiększyć powierzchnię wchłaniania.