Cennik wapnowania trawnika

Zakładając trawnik w ogrodzie wkłada się wiele wysiłku i zaangażowania, aby stał się soczyście zielony, gęsty i estetyczny. Pielęgnacja trawnika wymaga regularnego nawadniania oraz nawożenia. Trawa zdecydowanie najlepiej rośnie w pH między 5,5 – 6,5. Regulowanie odczynu gleby i jednoczesne eliminowanie niepożądanych chwastów są możliwe poprzez wapnowanie. Ile kosztuje wapnowanie trawnika?

Spis treści

Wapnowanie trawnika cena w 2023

Wapnowanie trawnika to koszt mieszczący się w granicach 1 – 2 zł/m². Wapnowanie trawnika o powierzchni 300 m² będzie kosztowała mniej więcej 300 – 600 zł. Zakup wapna o wadze 20 kg, które wystarczy na 100 m² to koszt 20 – 30 zł. Na trawnik o powierzchni 300 m² potrzeba wapna za cenę 60 – 90 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za wapnowanie trawnika odnotowany w Polsce

Cena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Najniższa11.23
Średnia1.51.85
Najwyższa22.46

Ile kosztuje wapnowanie trawnika w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Białystok1.21.48
Bydgoszcz1.41.72
Gdańsk1.82.21
Gorzów Wielkopolski1.31.6
Katowice1.72.09
Kielce1.31.6
Kraków1.82.21
Lublin1.21.48
Łódź1.51.85
Olsztyn1.21.48
Opole1.41.72
Poznań1.72.09
Rzeszów1.31.6
Szczecin1.51.85
Toruń1.51.85
Warszawa22.46
Wrocław1.72.09
Zielona Góra1.41.72

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za wapnowanie trawnika na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wapnowania trawnika krok po kroku

  • Test pH gleby – przed wapnowaniem trawnika, warto przeprowadzić test pH gleby.
  • Wybór właściwego wapna – rodzaj wapna zależy od wyników testu pH i typu gleby.
  • Nałożenie wapna – wapno rozsypuje się równomiernie na całej powierzchni trawnika.
  • Podlewanie – po nałożeniu wapna, trawnik jest podlewany, aby pomóc w rozpuszczeniu wapna i zasileniu gleby.
  • Powtórne testowanie pH – po kilku tygodniach, warto przeprowadzić kolejny test pH, aby upewnić się, że poziom pH jest właściwy. Jeśli jest to konieczne, proces może być powtórzony.

Jak wapnować trawnik?

Odczyn pH ma ogromny wpływ na ogólny stan i wygląd trawnika. Aby wyeliminować pojawiające się w nadmiernej ilości chwasty oraz uregulować kwaśność gleby należy przeprowadzić wapnowanie.

  • Objawy nieprawidłowego pH – wapnowanie należy zastosować w momencie, gdy zauważone zostaną objawy niewłaściwego pH gleby. Do objawów należy między innymi pojawiający się mech, spowolniony wzrost trawy, zauważalne przerzedzenie źdźbeł. 
  • Termin wapnowania – trawnik najlepiej wapnować po ustaniu zimy na przełomie lutego i marca. Możliwe jest również przeprowadzenie wapnowania jesienią po ustaniu wzrastania trawy.
  • Wybór wapna – do przeprowadzenia wapnowania trawnika najlepiej wybierać wapno węglanowe. Wapna do trawników najczęściej produkowane są z dolomitu lub kredy nawozowej.
  • Sposób wapnowania – każdy producent wapna zaleca określoną dawkę wapna na konkretny rodzaj gleby. Podczas wapnowania należy rozsypać produkt równomiernie na trawie, jednocześnie zabezpieczając skórę przed bezpośrednim kontaktem z granulatem.

FAQ

Jaka cena za m² wapnowania trawnika?

Koszt wapnowania trawnika to około 1 – 2 zł/ m². 

Kiedy sypie się wapno na trawnik?

Najważniejszą zasadą wapnowania trawnika jest wybór terminu poza okresem wzrostu trawy. Wapnowanie jest więc możliwe po ustaniu zimy na przełomie lutego i marca lub późną jesienią pomiędzy październikiem, a listopadem.

Jak wykonać wapnowanie trawnika?

Wapno do trawnika stosuje się powierzchniowo poprzez rozsypanie produktu. Istotne jest odpowiednie nawodnienie trawnika po wapnowaniu. 

Czy wapno jest dobre na mech?

Wapnowanie trawy powoduje podniesienie wartości odczynu pH gleby. Mech oraz inne chwasty zanikają, gdy odczyn wzrasta. Aktualny odczyn pH trawnika można zmierzyć za pomocą specjalnych papierków lakmusowych.

Czy podlewać trawnik po wapnowaniu?

Sam proces wapnowania trawnika powinien być przeprowadzony, gdy gleba jest sucha, a dzień bezwietrzny. Po rozsypaniu wapna najlepiej obficie podlać cały trawnik. Można również zaplanować wapnowanie tuż przed opadami deszczu.

Ile wapna na m² trawnika?

W przypadku gleby lekkiej zaleca się zastosowanie około 2 – 3 kg wapna na 10 m². Gleby średnie potrzebują mniej więcej 3 – 4 kg na każde 10 m² trawnika. W przypadku występowania gleby ciężkiej zaleca się użycie 4 – 5 kg wapna na każde 10 m² trawy.