Cennik wertykulacji trawnika

Przeprowadzenie wertykulacji trawnika to skuteczny element pielęgnacji oraz świetny sposób na pobudzenie trawy przed nadchodzącym sezonem. Wertykulacja aktywuje trawę po okresie zimowym i powoduje zwiększenie dostępu światła, wody oraz powietrza. Po prawidłowym wykonaniu wertykulacji zlikwidowane zostają części obumarłych liści, roślin z ogrodu lub mchu, które są splątane. Ile kosztuje wertykulacja trawnika?

Spis treści

Wertykulacja trawnika cena w 2023

Za profesjonalną wertykulację trawnika w ogrodzie należy spodziewać się kosztów w granicach 2 – 3 zł/m². Oznacza to, że za przeprowadzenie wertykulacji trawnika o powierzchni 300 m² trzeba zapłacić około 600 – 900 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za wertykulację trawnika w ogrodzie odnotowany w Polsce

Cena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Najniższa22.46
Średnia2.53.08
Najwyższa33.69

Ile kosztuje wertykulacja trawnika w ogrodzie w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Białystok2.22.71
Bydgoszcz2.42.95
Gdańsk2.93.57
Gorzów Wielkopolski2.32.83
Katowice2.83.44
Kielce2.32.83
Kraków2.93.57
Lublin2.22.71
Łódź2.63.2
Olsztyn2.22.71
Opole2.53.08
Poznań2.83.44
Rzeszów2.32.83
Szczecin2.53.08
Toruń2.53.08
Warszawa33.69
Wrocław2.83.44
Zielona Góra2.42.95

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za wertykulację trawnika w ogrodzie na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wertykulacji trawnika krok po kroku

  • Przygotowanie trawnika – przed rozpoczęciem wertykulacji trawnik powinien być odpowiednio przygotowany.
  • Wertykulacja – używając specjalistycznego urządzenia, wykonuje się zabieg wertykulacji, polegający na nacinaniu powierzchni trawnika.
  • Usunięcie martwej trawy – po zabiegu wertykulacji, z trawnika usuwa się martwe resztki trawy.
  • Nawożenie i podlewanie – na koniec, trawnik jest odpowiednio nawożony i podlewany, aby przywrócić mu zdrowy wygląd.

Jak i kiedy wykonać wertykulację trawnika?

Wertykulacja trawnika to zabieg pielęgnacyjny pozwalający na poprawę ogólnego stanu oraz wyglądu trawy w ogrodzie. Po prawidłowo przeprowadzonej wertykulacji do trawnika dociera więcej powietrza, wody oraz naturalnego światła słonecznego.

  • Termin – wertykulację przeprowadza się wiosną od razu po pierwszym skoszeniu trawnika. Niewskazane jest wykonywanie zabiegu w pierwszym roku po założeniu trawnika. Trawa po wertykulacji nie wygląda od razu estetycznie, lecz bardzo szybko się regeneruje.
  • Narzędzia – do wertykulacji można wykorzystać narzędzia ręczne lub mechaniczne. Wertkulator ręczny ma postać specjalnych grabi i sprawdza się na niewielkich powierzchniach. Wertykulator mechaniczny swoim wyglądem przypomina niewielką kosiarkę i nadaje się do trawników o dużych powierzchniach. Wszystkie wertykulatory posiadają specjalne ostrza służace do rozcinania darni.

FAQ

Ile kosztuje wertykulacja trawnika?

Za wertykulację należy ponieść koszty mieszczące się w granicach 2 – 3 zł/m² trawnika. W przypadku trawnika o powierzchni 300 m² będzie trzeba zapłacić więc około 600 – 900 zł.

W jaki terminie wertykulować trawnik?

Najlepszym terminem na przeprowadzenie wertykulacji jest kwiecień. Ważne jest, aby zabieg pielęgnacyjny został wykonany po pierwszych skoszeniu trawnika.

Co zrobić po wertykulacji trawnika?

Po zakończeniu wertykulacji należy zgrabić wszystkie pozostałości roślin. Najlepiej wykorzystać do tego zwykłe grabie ogrodnicze. Resztki po wertykulacji nie powinny być wrzucane do kompostownika, aby nie spowodować rozwoju szkodników.

Czy warto wertykulować trawnik?

Prawidłowo wykonana wertykulacja zapewnia lepszy dostęp do naturalnego światła słonecznego, wody oraz powietrza. Dzięki temu trawnik zostaje pobudzony do aktywności i staje się gęsty oraz estetyczny.

Kiedy nie robić wertykulacji trawnika?

Zabiegu nie należy przeprowadzać w pierwszym roku tuż po założeniu trawnika. Może to spowodować trwałe uszkodzenie. 

Przy jakiej temperaturze robić wertykulację?

Najlepiej, jeśli wertykulacja zostanie wykonana wiosną, gdy temperatura przekroczy 10°C. Podłoże powinno być suche po ustaniu zimowych roztopów. Możliwe jest przeprowadzenie wertykulacji późnym latem. Nie należy jednak zwlekać zbyt długo, aby trawnić zdążył się zregenerować przed nadejściem chłodniejszych dni.