Cennik wyrównania terenu

Wyrównanie terenu to priorytet przed założeniem ogrodu przy domu. Niwelacja nierówności zapewnia zmniejszenie ryzyka zatrzymywania się wody opadowej. Zatrzymywanie wody z deszczu może bardzo niekorzystnie wpływać na wszystkie rośliny posadzone w ogrodzie. Nadmiar wody powoduje również podmywanie terenu i niszczenie systemów korzeniowych. Ile kosztuje wyrównanie terenu?

Spis treści

Wyrównanie terenu cena w 2023

Za profesjonalne wyrównanie terenu na pustej działce należy zapłacić w granicach 6 – 10 zł/m². W przypadku wyrównywania terenu, na którym rosną drzewa lub krzewy należy liczyć się z kosztami rzędu 15 – 20 zł/m². Za wyrównanie pustego terenu działki o powierzchni 1000 m² trzeba więc zapłacić około 6000 – 10 000 zł. Jeśli na działce rosną drzewa i krzewy należy zapłacić od 15 000 – 20 000 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za wyrównanie terenu na pustej działce odnotowany w Polsce

Cena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Najniższa67.38
Średnia89.84
Najwyższa1012.3

Ile kosztuje wyrównanie terenu na pustej działce w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Białystok78.61
Bydgoszcz7.59.23
Gdańsk9.511.69
Gorzów Wielkopolski7.28.86
Katowice911.07
Kielce7.38.98
Kraków9.812.05
Lublin7.18.73
Łódź8.510.46
Olsztyn78.61
Opole7.89.59
Poznań9.311.44
Rzeszów7.49.1
Szczecin8.210.09
Toruń89.84
Warszawa1012.3
Wrocław911.07
Zielona Góra7.69.35

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za wyrównanie terenu na pustej działce na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wyrównanie terenu na pustej działce krok po kroku

  • Analiza terenu – po pierwsze, profesjonalna firma budowlana przeprowadzi dokładną analizę terenu.
  • Wybór odpowiedniej metody wyrównania – po analizie, wybierana jest odpowiednia metoda wyrównania terenu, np. za pomocą koparki, czy też z użyciem specjalistycznych maszyn.
  • Usunięcie niepożądanych obiektów – na tym etapie usuwane są wszelkie niepożądane obiekty z terenu, takie jak kamienie, korzenie drzew, itp.
  • Wyrównanie terenu – jest to etap, na którym następuje właściwe wyrównanie terenu.
  • Kontrola jakości – po zakończonym wyrównaniu, przeprowadzana jest kontrola jakości, aby upewnić się, że teren jest odpowiednio wyrównany.
  • Przygotowanie terenu pod dalsze prace – na koniec, teren jest przygotowywany do dalszych prac budowlanych, takich jak np. budowa domu.

Jak wyrównać teren?

Wyrównanie terenu wymaga zastosowania specjalnego sprzętu. Prawidłowe przeprowadzenie niwelacji terenu pozwala zlikwidować problem zatrzymywania się wody opadowej na działce i tym samym uchronić rośliny przed zniszczeniem.

  • Niwelator – jest to urządzenie pozwalające sporządzić profesjonalną analizę terenu. Dzięki niemu wykonuje się dokładny opis wszystkich występujących na działce wzniesień oraz zagłębień. Brak dokładnego opisu działki może spowodować niewłaściwe przeprowadzenie całego procesu wyrównywania terenu.
  • Oznaczanie terenu – po przeprowadzeniu analizy terenu wykonuje się profesjonalne oznaczanie działki. Stosuje się do tego specjalne żyłki i paliki.
  • Wyrównywanie – niwelacja terenu odbywa się przy pomocy profesjonalnego sprzętu. Czasem konieczne jest usunięcie występujących na terenie działki drzew i krzewów. Wyrównywanie terenu ma na celu pozostawienie działki w taki stanie, aby możliwe było odprowadzanie wody opadowej. 
  • Wywóz ziemi – wyrównywanie terenu uzależnione jest od poziomu drogi znajdującej się przy działce. Dlatego też nie zawsze podczas niwelacji konieczne jest wywiezienie ziemi. Niekiedy potrzebne jest przywiezienie nowej ziemi na działkę, aby nieco podnieść jej poziom.

FAQ

Ile kosztuje wyrównanie terenu na działce?

Za wyrównanie pustej działki należy zapłacić kwoty rzędu 6 – 10 zł/m². Na działkach, gdzie występują drzewa lub krzewy do usunięcia trzeba zapłacić około 15 – 20/m².

Jak wyrównać grunt?

Aby wyrównać teren działki należy najpierw dokładnie sprawdzić wszystkie jej wzniesienia oraz zagłębienia. Następnie usuwa się wierzchnią warstwę ziemi. Niwelacja terenu może wymagać nawiezienia dodatkowej ilości ziemi.

Czy można podnieść teren działki?

Jeśli droga znajdująca się obok działki jest na wyższym poziomie można podnieść teren. Nie należy podnosić terenu działku ponad poziom pobliskiej drogi.

Kto wydaje pozwolenie na podniesienie terenu?

W szczególnych sytuacjach potrzeby znacznej niwelacji terenu potrzebne jest pozwolenie wydane przez właściwy organ nadzorujący.

Jak zrobić spadek terenu?

Do wykonania spadku terenu niezbędne jest usunięcie wierzchniej warstwy humusu profilując teren pod odpowiednim kątem.