Cennik wynajmu kosy spalinowej

Kosa spalinowa to doskonałe uzupełnienie funkcjonowania zwykłej kosiarki. Pozwala na przystrzyżenie trawnika nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach oraz przy krawędziach chodnika. Kosy spalinowe mogą posiadać specjalne żyłki lub tarcze. Kosy mają prostą budowę, są bardzo łatwe w użyciu i pozwalają na samodzielne dbanie o trawnik wokół domu w sposób kompleksowy. Ile kosztuje wynajem kosy spalinowej?

Spis treści

Wynajem kosy spalinowej cena w 2023

Za wynajęcie kosy spalinowej trzeba zapłacić około 60 – 70 zł/dzień. Za 3 dni korzystania z kosy spalinowej cena będzie wynosić 180 – 210 zł. Za wynajem trwający powyżej 7 dni opłaty wynoszą około 50 – 60 zł/dzień. Dlatego też koszt wypożyczenia kosy spalinowej na okres 8 dni będzie wynosił 400 – 480 zł. 

Jakie są rodzaje kosy spalinowej?

Kosy spalinowe występują w kilku rodzajach, które różnią się przede wszystkim samym mechanizmem tnącym. 

  • Kosa spalinowa z żyłką – kosy tego rodzaju posiadają specjalną żyłkę nylonową przyczepioną do głowicy, która służy do przycinania trawnika. Jest to najtańszy rodzaj kosy, który najczęściej wybierany jest do użytku domowego. Kosy spalinowe z żyłką mogą być ręczne, półautomatyczne lub automatyczne. Żyłkę można wymienić, jeśli ulegnie zerwaniu, stępieniu lub zniszczeniu.
  • Kosa spalinowa z nożami tnącymi – głowica posiada zamontowane specjalne nożyce tnące, które mogą być wykonane z metalu lub innego tworzywa. 
  • Kosa spalinowa z tarczą – niektóre kosy spalinowe posiadają specjalne tarcze tnące o bardzo ostrych krawędziach i solidnej konstrukcji. Kosy z tarczami sprawdzają się nawet w trudnych warunkach, gdy konieczne jest koszenie chwastów o silnych systemach korzeniowych.

Ile kosztuje kosa spalinowa?

Za nową kosę spalinową z żyłką i maksymalnej średnicy strzyżenia do 42 cm trzeba zapłacić około 500 zł. 

FAQ

Ile kosztuje wypożyczenie kosiarki spalinowej?

Za wynajem kosy spalinowej do strzyżenia trawnika trzeba zapłacić kwotę rzędu 60 – 70 zł/dzień. Za dłuższy okres użytkowania cena może wynosić w granicach 50 – 60 zł/dzień. Za 8 dni wynajmu koszt będzie wynosił 400 – 480 zł.

Na jakich obrotach kosić kosą spalinową?

Zalecane jest pracowanie zawsze na najwyższych możliwych obrotach, jakie oferuje kosa spalinowa. Dzięki temu trawnik zostanie równo przystrzyżony, a sama kosa nie będzie narażona na nadmierne uszkodzenia.

Czy koszenie kosą spalinową jest trudne?

Używanie kosy spalinowej nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie zahaczyć o krawężniki, ściany budynku lub rośliny ozdobne. Może to spowodować zniszczenie kosy spalinowej.

Czy trzeba mieć uprawnienia na kosę spalinową?

W przypadku użytkowania kosy spalinowej do własnych celów w ogrodzie i wokół domu nie są wymagane żadne uprawnienia. Jednak do pracy na terenach publicznych na przykład w miastach wymagane są specjalne pozwolenia. Aby je uzyskać należy przejść odpowiedni kurs, a następnie odebrać zaświadczenie wydawane przez Ministra Edukacji Narodowej.