Cennik malowania proszkowego balustrad

Malowanie proszkowe balustrad to nie tylko ich estetyczne wykończenie, ale przede wszystkim ochrona przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem czynników zewnętrznych. Celem balustrady jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa schodów, czy balkonu. Dlatego należy zastosować odpowiedniej ochrony, co zniweluje między innymi powstawanie rdzy. Metoda ta polega na rozpylaniu farby za pomocą specjalnego pistoletu. Następnie materiał należy poddać wysokiej temperaturze. Ile kosztuje malowanie proszkowe balustrad? 

Spis treści

Malowanie proszkowe balustrad cena w 2023

Standardowa cena za malowanie proszkowe balustrad (uwzględniając materiał i robociznę) wynosi ok. 39 zł/m2. Natomiast przy bardziej skomplikowanych powierzchniach koszt ten może wynieść do 58 zł/m2. Zatem za malowanie 10 m2 powierzchni zapłacimy ok. 400 zł. Ceny mogą się wahać również w zależności od regionu, w jakim zamawiamy usługę. 

Jakie są zalety i wady malowania proszkowego balustrad?

Osoby decydujące się na tę metodę malowania balustrad, powinny znać właściwości tego rozwiązania. 

ZALETY 

 • trwałość – malowanie proszkowe zwiększa wytrzymałość balustrad. 
 • przyjazne środowisku
 • bezpieczeństwo – zwiększenie ochrony balustrad przed korozją i innymi czynnikami zewnętrznymi. 
 • brak szkodliwych rozpuszczalników 
 • gładki efekt bez zacieków

WADY 

 • wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu.
 • konieczność dodatkowego przygotowania balustrady przed malowaniem (dokładne oczyszczenie).
 • po skończeniu malowania, powierzchnia musi zostać odpowiednio nagrzana. 
 • wyższa cena od tradycyjnego malowania na mokro. 

Do czego użyć metody malowania proszkowego?

Powierzchnia, którą chcemy pokryć za pomocą malowania proszkowego, powinna dobrze znosić obróbkę chemiczną. Do takich materiałów należy drewno, żeliwo, ceramika, stal ocynkowana i kwasoodporna i płyta MDF. Z tego też względu malowanie proszkowe najczęściej wykorzystuje się do pokrycia: 

 • ogrodzenia,
 • balustrady,
 • grzejników, 
 • felg aluminiowych, 
 • elementów maszyn i konstrukcji. 

Na czym polega malowanie proszkowe?

Niezbędnym narzędziem do malowania proszkowego jest odpowiedni sprzęt, czyli pistolet natryskowy. Warstwa farby zostaje równomiernie rozprowadzana, a to za sprawą sił elektrostatycznych. Możemy wyróżnić dwie metody: nacisk elektrostatyczny (drobinki farby naładowane ujemnie są przyciągane przez powierzchnię naładowaną dodatnio) i metoda elektrokinetyczna (drobinki farby zostają naładowane za pomocą sprężonego powietrza). Co ważne, przed nałożeniem farby należy odpowiednio wyczyścić powierzchnię, aby zapewnić optymalną trwałość i efekt. 

FAQ

Ile za metr malowania proszkowego?

Średni koszt wykonania malowania proszkowego powierzchni wynosi ok. 40 zł/m2. Na cenę składa się zarówno materiał, jak i robocizna fachowca. 

Ile kosztuje pomalowanie balustrady?

Malowanie balustrady metodą proszkową może wynieść od 200 zł (5m2 powierzchni) do 600 zł (15m2 powierzchni)

Ile kosztuje piaskowanie balustrady?

Samo piaskowanie balustrady oscyluje w granicach 35 zł/m2. Jednak w przypadku wybrania odpowiedniego pakietu tj. piaskowanie i malowanie proszkowe, fachowiec może liczyć ok. 65 zł/m2. 

Czy drzewo można malować proszkowo?

Malowanie proszkowe jest przeznaczone niemal do wszystkich rodzajów powierzchni, w tym również drewnianych. 

Na czym polega sodowanie?

Sodowanie jest delikatniejszą formą oczyszczania od piaskowania. Dzięki czemu nie dochodzi do uszkodzenia powierzchni balustrady. Ponadto samo odnowienie powierzchni zachodzi kilkukrotnie szybciej, niż w przypadku pozostałych metod. 

Ile kosztuje sodowanie?

Ostateczna wycena zależy od stanu powierzchni, która będzie poddawana sodowaniu. Dlatego w przypadku zaniedbanej balustrady koszt wyniesie nawet do 115 zł/m2. Natomiast dobrze utrzymany materiał zostanie oczyszczony już od 45 zł/m2. 

Co jest lepsze sodowanie, czy piaskowanie?

Sodowanie jest procesem delikatniejszym od piaskowania. Właśnie z tego względu istnieje mniejsze ryzyko uszkodzenia powierzchni. Co więcej, oczyszczanie zachodzi dużo szybciej w przypadku sodowania. Zatem wydajność metody decyduje o jej powszechności.