Dobrze prezentująca się podłoga może być prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia, niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzony. W przypadku parkietu bardzo istotny jest jego montaż, który wpływa na późniejszą eksploatację. Parkiet jest bardzo często wybieranym rozwiązaniem, a to ze względu na doskonałe właściwości akustyczne i wysoką trwałość. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że przez wiele lat będzie prezentował się tak dobrze, jak tuż po montażu. Ile kosztuje układanie parkietu?
Spis treści
Układanie parkietu cena w 2023
Za układanie parkietu obecnie trzeba zapłacić 50 – 75 zł/m2. Alternatywą jest wykonanie podłogi z desek, które kosztuje 65 – 85 zł/m2. Chcąc zlecić demontaż starych paneli trzeba przygotować się na wydatek 6-12 zł/m2.
Jakie są zalety parkietu?
Parkiet to rozwiązanie, które pozwala zapewnić pomieszczeniu piękny wygląd. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nie ogromna liczba inwestorów. Oto główne zalety parkietów:
- trwałość – podłogi wykonane z litego drewna charakteryzują się trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Największą trwałością cechują się podłogi wykonane z drewna liściastego: dębu, grabu i jesionu.
- akustyka – parkiet ułożony z litego drewna zapewnia ogromny komfort akustyczny, w przeciwieństwie do tradycyjnych paneli. Nie wymaga stosowania specjalnych podkładów akustycznych.
- elegancja – wielbiciele ponadczasowego stylu twierdzą, że nic nie może równać się tradycyjnej podłodze wykonanej z litego drewna.
- możliwość cyklinowania – ogromną zaletą parkietu jest fakt, że można poddać go renowacji w każdym momencie. Cyklinowanie to zabieg, który polega na usunięciu wierzchniej warstwy parkietu, pozwalając na pozbycie się przebarwień i zarysowań.
FAQ
Jaki wzór parkietu?
Jeśli chodzi o sposoby układania parkietu, najczęściej stosowanym wzorem bez wątpienia jest klasyczna jodełka. Bardzo efektownie prezentuje się także jodełka francuska, w której krótsze boki deseczek należy przyciąć pod właściwym kątem.
Jak układać deszczułki?
W przypadku parkietu wykonanego z deszczułek trzeba pamiętać o układaniu ich prostopadłe bądź też ukośne w stosunku do linii okna. W ten sposób jeśli ulegną one ewentualnym odkształceniom, nie będzie to zbyt widoczne.
Z jakiego drewna robi się parkiet?
Tradycyjne parkiety zazwyczaj wykonywane są z rodzimych gatunków drewna, takich jak buk, jesion, brzoza, dąb czy też sosna.
Jak przykleić parkiet?
Bardzo ważne, by parkiet przyklejać do suchego, mocnego, równego i wyczyszczonego podłoża. Musi być ono także odpowiednio wypoziomowane. Do przyklejania parkietu używa się kleju wodorozcieńczalnego i poliuretanowego.