Cennik układania parkietu – zalety, porady, ceny

Dobrze prezentująca się podłoga może być prawdziwą ozdobą każdego pomieszczenia, niezależnie od tego, w jakim stylu jest urządzony. W przypadku parkietu bardzo istotny jest jego montaż, który wpływa na późniejszą eksploatację. Parkiet jest bardzo często wybieranym rozwiązaniem, a to ze względu na doskonałe właściwości akustyczne i wysoką trwałość. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że przez wiele lat będzie prezentował się tak dobrze, jak tuż po montażu. Ile kosztuje układanie parkietu?

Spis treści

 Układanie parkietu cena w 2023

 Za układanie parkietu obecnie trzeba zapłacić 50 – 75 zł/m2. Alternatywą jest wykonanie podłogi z desek, które kosztuje 65 – 85 zł/m2. Chcąc zlecić demontaż starych paneli trzeba przygotować się na wydatek 6-12 zł/m2.

Jakie są zalety parkietu?

Parkiet to rozwiązanie, które pozwala zapewnić pomieszczeniu piękny wygląd. Nic więc dziwnego, że decyduje się na nie ogromna liczba inwestorów. Oto główne zalety parkietów:

  •  trwałość – podłogi wykonane z litego drewna charakteryzują się trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Największą trwałością cechują się podłogi wykonane z drewna liściastego: dębu, grabu i jesionu.
  •  akustyka – parkiet ułożony z litego drewna zapewnia ogromny komfort akustyczny, w przeciwieństwie do tradycyjnych paneli. Nie wymaga stosowania specjalnych podkładów akustycznych.
  •  elegancja – wielbiciele ponadczasowego stylu twierdzą, że nic nie może równać się tradycyjnej podłodze wykonanej z litego drewna.
  •  możliwość cyklinowania – ogromną zaletą parkietu jest fakt, że można poddać go renowacji w każdym momencie. Cyklinowanie to zabieg, który polega na usunięciu wierzchniej warstwy parkietu, pozwalając na pozbycie się przebarwień i zarysowań.

FAQ

Jaki wzór parkietu?

 Jeśli chodzi o sposoby układania parkietu, najczęściej stosowanym wzorem bez wątpienia jest klasyczna jodełka. Bardzo efektownie prezentuje się także jodełka francuska, w której krótsze boki deseczek należy przyciąć pod właściwym kątem.

Jak układać deszczułki?

 W przypadku parkietu wykonanego z deszczułek trzeba pamiętać o układaniu ich prostopadłe bądź też ukośne w stosunku do linii okna. W ten sposób jeśli ulegną one ewentualnym odkształceniom, nie będzie to zbyt widoczne.

Z jakiego drewna robi się parkiet?

 Tradycyjne parkiety zazwyczaj wykonywane są z rodzimych gatunków drewna, takich jak buk, jesion, brzoza, dąb czy też sosna.

Jak przykleić parkiet?

Bardzo ważne, by parkiet przyklejać do suchego, mocnego, równego i wyczyszczonego podłoża. Musi być ono także odpowiednio wypoziomowane. Do przyklejania parkietu używa się kleju wodorozcieńczalnego i poliuretanowego.