Cennik montażu boazerii

Boazeria często kojarzy się z wystrojem wnętrz sprzed niemal pięćdziesięciu lat. w wielu domach jest zastępowana przez prostsze i tańsze rozwiązania. Jednak nowoczesne panele ścienne mają zupełnie inny wygląd i nadają pomieszczeniom niepowtarzalny charakter. Boazeria jest obecnie ceniona za łatwość utrzymania czystości, doskonałą izolację termiczną, trwałość, uniwersalność oraz niepowtarzalność. Sprawdź ile kosztuje montaż boazerii i czego możesz obecnie wybierać.

Spis treści

Montaż boazerii cena w 2023 roku

Układanie paneli ściennych kosztuje średnio 68-80 zł/m2. W przypadku boazerii sufitowej cena może być wyższa o ok. 20 zł. Za demontaż starej boazerii zapłacimy ok. 15 zł/m2. Jeśli chcemy zlecić dodatkowo szlifowanie i lakierowanie boazerii koszt wzrośnie o kolejne 10-20 zł/m2.

Montaż boazerii cena

Rodzaje boazerii

Dostępną na rynku boazerię możemy podzielić przede wszystkim ze względu na materiał wykonania. To on odpowiada za wygląd, trwałość i charakter oferowanego produktu. Boazeria może być wykonana z:

  • Drewniana – najpopularniejsza i najchętniej wybierana. Nadaje niepowtarzalnego charakteru wnętrzu, choć może ulegać odkształceniom ze względu na wilgoć. Z tego względu warto wybierać panele drewniane, charakteryzujące się wyższa odpornością na tego typu czynniki. Wykonywana m.in z jesiona, dębu i drewna egzotycznego.
  • PCV – łatwa w utrzymaniu czystości i odporna na czynniki zewnętrzne. Boazeria z PCV dostępna jest w najróżniejszych wzorach i kolorach, dzięki czemu daje nieskończone możliwości aranżacji wnętrza.
  • MDF – wykonana z płyt pokrytych ozdobną folią. Nadaje się do pomieszczeń suchych, gdyż drewniane płyty mogą ulegać odkształceniom. Podobnie jak boazeria z PCV, płyty MDF są pokrywane nieskończoną ilością wzorów i kolorów.
  • Korkowa – ciepła, wyciszająca i oryginalna. Woskowane lub lakierowane, cieniutkie panele stają się z roku na rok coraz bardziej popularne. 

Ciekawym rozwiązaniem jest też boazeria angielska, która może być wykonana z każdego z powyższych materiałów. Zwykle jest w białym kolorze. Składa się z paneli wysokości jednego metra, montowanych na ścianie jedynie do pewnej wysokości. Boazeria angielska nadaje wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.

FAQ

Jak się montuje boazerię?

Aby zamontować boazerię, należy w pierwszej kolejności przygotować szkielet z listew mocowanych do ściany za pomocą wkrętów lub kleju. Do tak powstałego rusztowania montujemy poszczególne elementy boazeriii za pomocą specjalnych kołków lub klamer.

Ile kosztuje boazeria drewniana?

Za boazerię drewnianą zapłacimy średnio 40-200 zł/m2 w zależności od rodzaju drewna. Bardziej egzotyczne odmiany drzewa mogą być droższe.

Jak pomalować boazerię bez szlifowania?

Przed nałożeniem farby należy odtłuścić i oczyścić powierzchnię boazerii. Następnie można pokryć boazerię farbą np. kredową, która świetnie się sprawdzi w tej technice malowania paneli drewnianych.

Co pod boazerię?

Podłoże pod boazerię powinno być stabilne, by zapewnić trwałość montażu. Należy również zabezpieczyć je preparatem chroniącym przed wilgocią.