Cennik układania kabli energetycznych

Kable energetyczne muszą być instalowane zgodnie z wytycznymi i zachowaniem wszystkich norm bezpieczeństwa. Co więcej, na etapie planów istotny jest również wybór odpowiednich materiałów do konkretnych potrzeb użytkowników budynków. Rozróżnia się je między innymi ze względu na materiał, z jakiego są wykonane, a także napięcie. Dlatego też cennik za usługę instalacji jest bardzo niejednolity. Ile kosztuje układanie kabli energetycznych? 

Spis treści

Układanie kabli energetycznych cena w 2023

Cena za ułożenie jednego metra bieżącego kabli energetycznych, przy standardowych wymiarach produktu (przekrój od 5×4 do 5×35) wynosi ok. 45 zł/mb. Jednak koszt ten może wzrosną w zależności od rodzaju kabli. Wówczas zapłacimy do 50 zł/mb. Zatem za instalacje 20 metrów kabli energetycznych należy liczyć ok. 900 zł (wraz z robocizną). 

Jakie są rodzaje kabli energetycznych?

W zależności od zastosowania możemy wyróżnić wiele rodzajów kabli energetycznych. 

  • NN – kable o niskim napięciu, maksymalnie do 1kV. 
  • SN  – kable o średnim napięciu, do 35 kV. 
  • WN  – kable o wysokim napięciu, do 150 kV. 
  • EWN  – ekstremalnie wysokie napięcie, do 420 kV. 
  • ziemne  – kable energetyczne przeznaczone do instalacji ziemnych, wykazują wysoką odporność na temperaturę i wodę. Całość musi być odpowiednio odizolowana i zabezpieczona. Dzielą się na aluminiowe, bezhalogenowe, miedziane i wielodrutowe. 
  • napowietrzne  – przeznaczone do instalacji na zewnątrz. Wykorzystywane do zasilania całych miast. Rozróżniamy wersję bez izolacji, izolowaną, a także samonośną. 

FAQ

Ile kosztuje montaż gniazda RJ45?

Cena montażu gniazda RJ45 tj. komputerowego wynosi ok. 50 zł/szt. Natomiast sam produkt nie powinien kosztować więcej niż 30 zł. Zatem łącznie usługa ta dochodzi do 80 zł/szt. 

Ile kosztuje wykop pod kabel elektryczny?

Przygotowanie wykopu pod kabel elektryczny jest najczęściej droższy od samego materiału. Cena ta waha się od 250 do 350 zł/mb. Zatem przy 10m instalacji zapłacimy nawet 3500 zł. 

Na jaką głębokość kopać pod kabel elektryczny?

Głębokość wykopu pod kabel elektryczny zależy od napięcia. Szacuje się, że dla maksymalnego napięcia 20 kV należy przygotować ok. 70 cm wykopu. 

Ile metrów kabla na dom 100 m2?

Ilość potrzebnego kabla zależy od zapotrzebowania na energię elektryczną. W nowoczesnych domach o powierzchni 100 m2 można wykorzystać nawet 600 m kabli. 

Ile za punkt elektryczny z kuciem?

Za puszkę razem z doprowadzeniem kabla zapłacimy ok. 70 zł/szt. Cena ta w dużej mierze jest uzależniona od stopnia skomplikowania instalacji. 

Ile kosztuje godzina pracy elektryka?

Przeciętnie elektryk zarabia ok. 30 zł/h. Jednak stawka ta różni się w zależności od miasta, w którym zamawiamy usługę. W większych aglomeracjach fachowiec może liczyć nawet 45 zł/h pracy. 

Ile elektryk bierze za gniazdo?

Cena montażu gniazda zależy od ilości faz. Wersja jednofazowa to koszt w granicach 40 zł. Natomiast im więcej faz, tym wartość ta rośnie w górę (nawet 60 zł/szt.).