Cennik więźby dachowej – rodzaje, ceny

Więźba dachowa to nic innego, jak drewniany szkielet dachu, który zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru. Co więcej stanowi podstawę do montowania kolejnych elementów pokrycia. W skład więźby dachowej wchodzi kalenica, krokiew, wiązar, łata dachowa, murłata, izolacja, wiatrownica i płatew. Konstrukcja szkieletu zależy również od rodzaju pokrycia dachu, a także ewentualnego użytkowania poddasza. Ile kosztuje więźba dachowa? 

Spis treści

Więźba dachowa cena w 2023 

Koszt montażu więźby dachowej bez uwzględnienia cen materiału wynosi średnio ok. 57 zł/m2. Przy bardziej skomplikowanym szkielecie, lub zwiększonej ilości spadów, kwota ta może wzrosnąć do 67 zł/m2. Zatem wykonanie prostego, dwuspadowej więźby dachowej dla powierzchni 100 m2, to koszt ok. 570 zł. 

Jakie są rodzaje więźby dachowej?

W zależności od rodzaju pokrycia dachu, a także szeregu innych czynników, możemy zdecydować się na konkretny rodzaj więźby dachowej. 

  • krokwiowa – stosowana przy maksymalnym nachyleniu pokrycia do 60 stopni. Wpływ na możliwość zastosowania tego rodzaju więźby dachowej ma także rozpiętość ścian zewnętrznych, która nie może przekraczać 6 metrów. 
  • jętkowa – stosowana przy rozpiętość większej niż 6 metrów. Jętka bardzo dobrze stabilizuje dach. 
  • krokwiowo-jętkowa – najmniej popularna metoda, stosowana przy maksymalnej rozpiętość 8,5 m. 
  • płatwiowo-kleszczowa – stosowana przy maksymalnej rozpiętości do 12 m, umieszczone w konstrukcji kleszcze stabilizują dach. 

FAQ

Ile kosztuje więźba dachowa 2023?

Na całkowity koszt więźby dachowej składa się cena materiału i robocizna, a także powierzchnia dachu. Fachowiec za montaż więźby dachowej dla powierzchni 100 m2 weźmie ok. 600 zł. Z kolei za drewno na więźbę dachową zapłacimy od 900 zł/m3. 

Ile kosztuje m2 dachu na gotowo 2023?

Średni koszt dachu musi uwzględnić cenę więźby dachowej, membrany, pokrycia dachu, izolacji, a także dodatkowych elementów tkj. rynny, okna dachowe, podbitki dachowe. To, ile zapłacimy za poszczególne komponenty zależeć będzie od specyfiki materiału, z jakiego zostały wykonane. Dobrej jakości dach o powierzchni 100 m2 może nas kosztować od 35 tysięcy złotych wzwyż. 

Ile kosztuje 1 m3 więźby dachowej?

Zwykle więźba dachowa wykonana jest z drewna z drzew iglastych. Koszt 1 m3 takiego materiału waha się w granicach od 650 do 950 zł. W większych miastach cena będzie bliższa górnej granicy. Co więcej, ze względu na drewnianą konstrukcję, należy nie zapominać o odpowiedniej impregnacji. W ten sposób chronimy więźbę dachową  przed wilgocią, szkodnikami i ogniem. 

Ile kosztuje kubik drewna na dach 2023?

Wykonywana z drewna więźba dachowa podtrzymuje całą konstrukcję dachu. Dlatego drewno budowlane musi być najwyższej jakości. Obecnie koszt 1 m3 tego surowca, to maksymalny koszt 1000 zł/m3. 

Ile potrzeba m3 drewna na dach 200 m2?

Na stworzenie szkieletu dla dachu o powierzchni 200 m2 potrzeba ok. 8 m3 drewna. Koszt 1 m3 tego materiału wynosi do 1000 zł. Zatem zbudowanie więźby dachowej w tym przypadku będzie wynosić 8000 zł za sam surowiec.