Cennik montażu złącza kablowego zk

Złącze kablowe zk to miejsce połączenia odcinków kablowych, które zostają zabezpieczone izolacją i odpowiednią, blaszaną obudową. Głównym celem jest zabezpieczenie ich przed zwarciem, a także wykonywanie pomiaru energii. Ze względu na bezpieczeństwo warto wybierać złącza z podwójną osłoną i od sprawdzonych producentów. Wyróżniamy złącza przelotowe, węzłowe i końcowe. Ile kosztuje montaż złącza kablowego? 

Spis treści

Montaż złącza kablowego zk cena w 2023

Średnio za montaż złącza kablowego zk zapłacimy od 2300 do 3300 zł/mb. Na cenę wpływa poziom skomplikowania instalacji elektrycznej i rodzajów punktów elektrycznych. Jednak nawet przy niejednorodnej instalacji nasz wydatek na złącze kablowe zk nie powinien wynieść więcej niż 5000 zł za całość. 

Jakie są rodzaje złącza kablowego zk?

W zależności od zastosowania możemy wyróżnić trzy rodzaje złącza kablowego. 

  • złącza węzłowe 
  • złącza przelotowe 
  • złącza końcowe 

Ich odpowiednie zastosowanie pozwala zbudować odgałęzienia i punkty końcowe złącza kablowego zk. Dzięki temu chronią całą instalację przed przeciążeniem, zwarciem, a także wykonują pomiar energii. Zatem stanowią podstawę bezpieczeństwa elektrycznego w domu. 

FAQ

Ile prądu potrzebuje dom jednorodzinny?

W trakcie podłączania instalacji elektrycznej najistotniejszy jest wybór odpowiedniego napięcia. Zwykle domu jednorodzinne nie potrzebują więcej niż 16kV. 

Jak długo czeka się na przyłącze elektryczne?

Czas oczekiwania na przyłącze elektryczne jest zależny między innymi od pogody. Dlatego może to trwać miesiąc, a w skrajnych przypadkach do kilku miesięcy. 

Jak poprawnie wykonać instalację elektryczną w domu?

Przede wszystkim należy układać przewody pionowo, lub poziomo. Co więcej, konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości od krawędzi. Łączenia tj. puszki nie powinny być pokryte warstwą tynku. W razie zwarcia, ułatwi to naprawę. Dla zachowania bezpieczeństwa przewody elektryczne układa się powyżej rur hydraulicznych.

Co najpierw instalacja elektryczna, czy wodna?

Instalacja elektryczna i wodna może następować niezależnie od siebie. Natomiast należy zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa, czyli montaż przewodów elektrycznych nad rurami instalacji wodnej. 

Jak podłączyć prąd do nowego domu?

Przetwarzanie zgody na podłączenie prądu do domu może zająć nawet kilka miesięcy. Dlatego ważne, aby z odpowiednim wyprzedzeniem złożyć odpowiedni wniosek. 

Co dalej po postawieniu skrzynki elektrycznej?

Na czas budowy montuje się odpowiednią rozdzielnicę. Zwykle w tym przypadku obowiązują również niższe ceny za korzystanie z energii elektrycznej. 

Kto jest właścicielem przyłącza elektrycznego?

Przyłącze elektryczne należy do dostawcy energii. Natomiast samo połączenie go z budynkiem to kwestia właściciela. 

Czy moc przyłączeniowa ma wpływ na rachunek?

Stawka opłaty w przypadku domów jednorodzinnych jest rozliczana na podstawie rocznego zużycia, a nie mocy.