Cennik spawania aluminium

Aluminium ze względu na niską temperaturę topnienia jest trudnym materiałem do zespolenia. Spawanie aluminium polega na łączeniu dwóch elementów z użyciem odpowiedniego drutu (podawanego przez uchwyt elektrodowy). Nowoczesne metody są w stanie zespolić fragmenty o grubości mniejszej niż 1mm. Spawanie aluminium odbywa się za pomocą półautomatu spawalniczego (MIG MAG, lub TIG). W obu przypadkach wykorzystuje się obojętny chemicznie argon. Ile kosztuje spawanie aluminium? 

Spis treści

Spawanie aluminium cennik w 2023

Cena za spawanie aluminium waha się od 8,5 do 13 zł/cm zespolonego materiału. Koszt różni się w zależności od grubości blachy. Za spawanie jednego metra blachy o grubości 120 mm zapłacimy ok. 1300 zł. Z kolei ten sam odcinek o grubości kilku milimetrów będzie nas kosztować ok. 850 zł. 

Jakie są metody spawania aluminium?

Obecnie dominują dwie metody spawania aluminium:

  • MIG MAG (Metal Inert Gas), czyli metoda z wykorzystaniem półautomatu spawalniczego, służy przede wszystkim do spawania grubszych blach (powyżej 1 mm). Spoiwem jest drut podawany przez uchwyt elektrodowy.  
  • TIG (Tungsten Metal Gas), to metoda służąca przede wszystkim do spawania blach o grubości poniżej 1mm. Spojenie następuje przy użyciu elektrod o wysokiej temperaturze topnienia. Ta metoda określana jest także jako nietopliwa elektroda wolframowa. 

FAQ

Ile za 1cm spawu?

Cena za 1 cm spawu zależy od grubości blachy. W przypadku aluminium cena ta waha się od 8,5 do 13 zł/cm. 

Ile się bierze za spawanie?

Koszt spawania zależy od rodzaju materiału i jego grubości. Za 50 cm blachy aluminiowej o grubości kilku milimetrów bierze się ok. 450 zł. 

Ile kosztuje godzina spawania?

Stawka dla spawacza zależy od rodzaju blachy. Najwięcej zarabiają spawacze aluminium przy użyciu gazu. Wówczas otrzymują oni ok. 25 zł/h. 

Ile kosztuje spawanie miski olejowej aluminiowej?

Wszystko zależy od wielkości uszczerbku. W przypadku kilkucentymetrowych pęknięć profesjonalny spawacz weźmie ok. 60 zł. 

Jak spawać aluminium?

Do spawania aluminium wykorzystuje się metodę MIG MAG, lub TIG (w zależności od grubości blachy). W obu przypadkach konieczne jest użycie gazu obojętnego chemicznie np. argonu, lub helu. 

Jaką kupić spawarkę do aluminium?

Na rynku dostępne są dwa rodzaje spawarek migomat i TIG. Wybór zależy od grubości blachy. MIG MAG sprawdzi się do aluminium o grubości powyżej 1mm. Z kolei wersja TIG poradzi sobie z blachą poniżej 1mm. 

Na jakim prądzie spawać aluminium?

Wartość i rodzaj prądu zależy od wykorzystywanej metody. W przypadku spawania TIG konieczne jest użycie prądu przemiennego. Dzięki temu sprawnie usuniemy tlenki z powierzchni blachy. 

Czy są elektrody do spawania aluminium?

Użycie odpowiedniej elektrody zależy od metody spawania. Na rynku dostępne są elektrody zarówno dla metody MIG MAG, jak i TIG. 

Ile kosztuje spawarka TIG?

Dobrej jakości spawarka TIG kosztuje w granicach 2500 zł. Na rynku znajdziemy też opcje poniżej 1000 zł, a także ceny dochodzące do kilku tysięcy złotych.