Cennik impregnacji drewna – rodzaje, ceny

Drewno w naturalnym środowisku podlega rozkładowi pod wpływem promieni słonecznych i wilgoci. Właśnie dlatego jego impregnacja w budownictwie jest konieczna. To najprostszy sposób na wydłużenie żywotności elementów konstrukcji, drzwi, czy mebli. Impregnacja polega na nasyceniu drewna odpowiednim środkiem, który zabezpieczy go przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Dzięki temu zyskujemy również niezmienny wygląd drewna. Nie pojawiają się oznaki zużycia, lub pleśń. Ile kosztuje impregnacja drewna? 

Spis treści

Impregnacja drewna cena w 2023

Średni koszt impregnacji drewna waha się od 27 do 33 zł/m2. Cena ta zawiera koszt robocizny i niezbędnych materiałów. Zatem za impregnację powierzchnię 30 m2 zapłacimy ok. 810 zł. Koszt ten może wzrosnąć w zależności od rodzaju wykorzystanego materiału, a także nasiąkliwości drewna. Wówczas impregnacja może wynieść nawet 1000 zł za tę samą powierzchnię. 

Najniższy, średni i najwyższy koszt za impregnację drewna odnotowany w Polsce

Cena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Najniższa2733.21
Średnia3036.9
Najwyższa3340.59

Ile kosztuje impregnacja drewna w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m²)Cena brutto (zł/m²)
Białystok27.533.82
Bydgoszcz2834.44
Gdańsk32.539.98
Gorzów Wielkopolski27.834.19
Katowice3239.36
Kielce28.635.17
Kraków3340.59
Lublin29.536.29
Łódź3138.13
Olsztyn27.533.82
Opole28.835.42
Poznań3239.36
Rzeszów28.935.55
Szczecin31.738.99
Toruń29.736.52
Warszawa3340.59
Wrocław32.840.34
Zielona Góra27.734.07

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za impregnację drewna na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces impregnacji drewna krok po kroku

 • Czyszczenie drewna – należy upewnić się, że powierzchnia drewna jest czysta i sucha przed rozpoczęciem procesu impregnacji.
 • Wybór impregnatu – wybór odpowiedniego impregnatu jest kluczowy, różne produkty mają różne właściwości i mogą być odpowiednie dla różnych typów drewna.
 • Nałożenie impregnatu – impregnat jest na ogół nanoszony za pomocą pędzla, wałka lub przez zanurzenie. Powierzchnia drewna powinna być całkowicie pokryta impregnatem.
 • Suszenie – po nałożeniu impregnatu, drewno powinno być pozostawione do wyschnięcia. Czas suszenia może się różnić w zależności od impregnatu i warunków atmosferycznych.
 • Kontrola – po wyschnięciu, drewno powinno być sprawdzone, aby upewnić się, że impregnat został równomiernie nałożony. Jeśli są jakiekolwiek nierówności, proces należy powtórzyć.
 • Konserwacja – impregnacja drewna powinna być powtarzana w regularnych odstępach czasu, aby zapewnić ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Jakie są rodzaje impregnacji drewna?

W zależności od tego, przed czym chcemy chronić drewno możemy wyróżnić:

 • impregnację powierzchniową (nasycenie drewna środkiem impregnacyjnym za pomocą zewnętrznego natrysku),
 • impregnację wgłębną (nasycenie drewna środkiem impregnacyjnym za pomocą metody próżniowo-ciśnieniowej), 
 • impregnację ognioochronną (zabezpieczają przed zapaleniem drewna),
 • impregnację wodochronną (chronią przed wilgocią),
 • impregnaty ochrony biologicznej (nie pozwalają na powstanie grzybów, pleśni i chroni przed owadami),
 • impregnaty lecznicze (służą do walki z grzybem, pleśnią i owadami),
 • pozostałe metody (drewno możemy chronić poprzez lakierowanie, bejcowanie, malowanie emalią, lakierobejcowanie i lazurą). 

FAQ

Ile kosztuje impregnacja tarasu drewnianego?

Impregnacja tarasu drewnianego to koszt od 22 do 55 zł/m2. Ostateczna wycena zależy od materiału, którym pokryjemy powierzchnię tarasu. 

Ile razy można impregnować drewno?

Impregnacja drewna jest skuteczna, jeśli nałożymy trzy warstwy preparatu. Wówczas skutecznie zabezpieczymy drewno przed działaniem owadów, promieni UV, czy wilgoci. 

Ile kosztuje impregnacja ciśnieniowa drewna?

Impregnacja ciśnieniowa drewna to koszt ok. 410 zł/m3. Cena ta zależy między innymi od stopnia skomplikowania prac i wykorzystanego materiału. 

Ile kosztuje malowanie malowanie domu z drewna?

Średni koszt malowania domu z drewna o powierzchni 40 m2 wynosi ok. 3000 zł. 

Czy impregnować drewno?

Tak. Impregnacja drewna wydłuża jego żywotność. Chroni je przed pleśnią, grzybami, owadami, wilgocią, czy promieniami UV. Dzięki temu dłużej zachowują się właściwości drewna i jego estetyczny wygląd. 

Jaki jest skład oleju do impregnacji drewna?

Olej do impregnacji drewna to mieszanki olejów pochodzenia roślinnego. W celu poprawy właściwości ochronnych stosuje się także specjalne rozcieńczalniki. 

Kiedy impregnować drewno?

Impregnacja drewna powinna odbyć się w pogodny dzień przy temperaturze ok. 15-20 stopni Celsjusza. Wówczas środek impregnacyjny będzie miał najlepsze warunki do wniknięcia w drewno.