Cennik montażu stelaża podtynkowego – porady, zalety, ceny

Toalety podwieszane są najczęściej wybieranym rozwiązaniem, jeśli chodzi o nowoczesne łazienki. Wszystko dlatego, że są wyjątkowo funkcjonalne, a także umożliwiają dowolną aranżację przestrzeni wokół miski klozetowej. Stelaże do WC kupić można w każdym sklepie budowlanym oraz salonie z wyposażeniem do łazienek. Warto dowiedzieć się, ile kosztuje montaż stelaża podtynkowego.

Spis treści

Montaż stelaża podtynkowego cena 2023

Za montaż stelaża WC zapłacimy, w zależności od regionu kraju, od 260 do 490 zł. Prace wykończeniowe oraz koszt wykonania zabudowy stelaża to kolejne 320 – 520 zł. 

Jakie są zalety stelaży WC?

Stelaże podtynkowe są coraz częściej wykorzystywane przy aranżacji domowych łazienek. Dzięki nim można podwiesić miskę WC, co gwarantuje bardzo estetyczny efekt wizualny. Oto główne zalety stelaży WC: 

  •  duża wytrzymałość – nawet do 400 kg
  •  możliwość ukrycia całej instalacji w ścianie
  •  łatwiejsze utrzymanie czystości w rejonie miski toaletowej
  • większa swoboda w aranżacji łazienki
  •  cichsze spłukiwanie wody i napełnianie zbiornika WC
  •  nowoczesny wygląd

FAQ

Kiedy montuje się stelaż WC?

Stelaż WC przykręca się do ściany i podłogi wraz ze spłuczką w momencie, kiedy zainstalowane zostały już rury odpływu. Koniecznie trzeba pamiętać o podłączeniu wężyka, który będzie doprowadzał wodę do spłuczki. Na tym etapie ustala się również, na jakiej wysokości zostanie zamontowana miska WC.

Jakie wymiary ma stelaż WC?

Szerokość standardowych, dostępnych na rynku stelaży, mieści się w zakresie 35 – 50 cm. Jeśli chodzi o wysokość, to stelaże podtynkowe do zabudowy niskiej nie przekraczają 90 cm, podczas gdy te przeznaczone do zabudowy wysokiej osiągają nawet 130 cm wysokości. 

Jak zabudować stelaż do WC?

Standardowa zabudowa stelaża do WC wykonywana jest zazwyczaj z wykorzystaniem gotowej płyty budowlanej bądź też płyty gipsowo-kartonowej.

Ile miejsca na WC podwieszane?

Przed rozpoczęciem pracy należy się upewnić, czy dysponujemy odpowiednią ilością wolnego miejsca. Stelaż podtynkowy potrzebuje przestrzeni o wymiarach około 50 cm szerokości, 20 cm długości oraz 120 cm wysokości.

Jak wysoko zamontować sedes podwieszany?

Standardowa wysokość, na jakiej montuje się sedes podwieszany, to 40 cm od powierzchni podłogi.

Czy każda miska wc pasuje do każdego stelaża?

Zazwyczaj tak, jednak trzeba zwrócić uwagę na rozstaw śrub montażowych. Standardowe miski wiszące posiadają rozstaw 18 cm, ale na rynku można spotkać także modele z 23 cm rozstawem. 

Jakie obciążenie wytrzymuje stelaż podtynkowy?

Najwyższej jakości elementy podtynkowe charakteryzują się wytrzymałością nawet 400 kg. 

Jakie profile przydadzą się do obudowy stelaża WC?

Do wykonania obudowy stelaża podtynkowego należy zaopatrzyć się w profile stalowe UW i CW, a także kołki szybkiego montażu i blachowkręty. Profile warto zabezpieczyć taśmą akustyczną, która skutecznie wyciszy niepożądane dźwięki.