Cennik tapetowania sufitów – ceny i porady

Tapetowanie sufitu wciąż jest stosunkowo rzadkie, jeśli chodzi o aranżację wnętrz. Pozwala jednak na uzyskanie bardzo interesującego efektu, toteż cieszy się coraz większą popularnością. To, jaki efekt ostatecznie się osiągnie, zależne jest od staranności ułożenia tapety oraz wybranego wzoru. Ile kosztuje tapetowanie sufitu?

Spis treści

Tapetowanie sufitów cena w 2023

Za tapetowanie sufitu trzeba obecnie zapłacić 36 – 48 zł/m2. Cena nieco rośnie w przypadku tapet natryskowych. Ich aplikacja kosztuje w granicach 46 – 63 zł/m2.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za tapetowanie sufitu odnotowany w Polsce

Netto (zł/m2)Brutto (zł/m2)
Najniższa cena3644,28
Średnia cena4251,66
Najwyższa cena4859,04

Ile kosztuje tapetowanie sufitu w największych miastach w Polsce

MiastoNetto (zł/m2)Brutto (zł/m2)
Białystok3644,28
Bydgoszcz3947,97
Gdańsk4859,04
Gorzów Wielkopolski3745,51
Katowice4656,58
Kielce4049,20
Kraków4757,81
Lublin3846,74
Łódź4049,20
Olsztyn3745,51
Opole3947,97
Poznań4555,35
Rzeszów3846,74
Szczecin4049,20
Toruń3846,74
Warszawa4859,04
Wrocław4555,35
Zielona Góra3644,28

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za tapetowanie sufitu na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces tapetowania sufitów krok po kroku?

 • Przygotowanie sufitu – sufit musi być czysty, suchy i gładki. Jeżeli jest to konieczne, można zastosować gładź gipsową do wyrównania powierzchni.
 • Wybór i przygotowanie tapety – tapeta powinna być odpowiednia do tapetowania sufitu. Trzeba ją odpowiednio przyciąć, zgodnie z rozmiarami sufitu.
 • Mieszanie i nałożenie kleju – klej jest przygotowywany zgodnie z instrukcjami producenta i następnie nakładany na tapetę za pomocą wałka lub pędzla.
 • Nakładanie tapety – tapeta jest starannie nakładana na sufit, zaczynając od jednego rogu. Należy dbać o to, aby nie powstawały bąbelki powietrza ani fałdy.
 • Wygładzanie tapety – za pomocą wałka lub szpachelki, tapeta jest wygładzana, aby zapewnić równomierne przyklejenie do powierzchni sufitu.
 • Cięcie nadmiaru – po zakończeniu tapetowania, wszelki nadmiar tapety jest precyzyjnie przycinany.
 • Czyszczenie – po skończeniu, miejsce pracy oraz narzędzia są czyszczone, a sufit jest gotowy do dalszego użytkowania.

Jakie wzory tapety wybrać na sufit?

Oczywiście przy wyborze tapety na sufit warto przede wszystkim sugerować się własnym gustem. Oto kilka propozycji, które pozwolą na osiągnięcie naprawdę interesującego efektu:

 • tapety imitujące niebo i chmury – jest to rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie bardzo naturalnego i przestrzennego efektu. Jasne i pogodne niebo na suficie optycznie powiększa wnętrze i wprowadza do niego ład i harmonię.
 • noc i gwiazdy – nocne niebo na suficie to doskonały pomysł na sufit w sypialni. Do wyboru są różne wzory, które wprowadzą do pomieszczenia nieco tajemniczości i ułatwiają zasypianie.
 • motywy kwiatowe – w pomieszczeniach utrzymanych w stylu klasycznym doskonale sprawdzą się tapety z kwiatowymi motywami. Efekt będzie jeszcze bardziej dekoracyjny, jeśli obramuje się je dekoracyjnymi listwami sufitowymi.
 • motywy geometryczne – nowoczesne pomieszczenia z pewnością zyskają na wyglądzie, jeśli na ich suficie położy się tapetę w oryginalne, geometryczne wzory. Efekt będzie jeszcze mocniejszy przy zastosowaniu tapety 3D.

FAQ

Czy na sufit można położyć tapetę?

 Tapetowanie sufitów wciąż jeszcze nie jest normą, jednak stanowi bardzo kreatywny sposób na aranżację pomieszczeń.

Jak kłaść tapetę na suficie?

Trzeba pamiętać o tym, że tapeta na suficie będzie prezentować się dobrze jedynie w sytuacji, kiedy zostanie położona z największą starannością i precyzją. Tapetę na sufit najlepiej przyklejać częściami, resztę tapety pozostawiając zwiniętą w rolce.

Jaka jest najlepsza tapeta na sufit?

Podwyższoną odpornością na negatywne czynniki zewnętrzne charakteryzuje się tapeta wykonana z włókna szklanego. Przed rozpoczęciem tapetowania koniecznie trzeba oczyścić sufit z ewentualnych resztek farby i pozbyć się wszelkich nierówności i ubytków.

Jaką tapetę najłatwiej się kładzie?

Najłatwiejsze w układaniu są tapety flizelinowe, stworzone na bazie włókien poliestrowych. Podczas układania nie kurczą się i nie rozciągają, toteż z ich położeniem poradzi sobie nawet kompletny laik.

Jaka jest szerokość tapety?

Standardowa rolka tapety ma 10 metrów długości oraz 53 cm szerokości. Wymiary jednak mogą różnić się w zależności od konkretnego producenta i rodzaju tapety.