Ile kosztuje wykonanie przyłącza elektrycznego?

Jednym z kluczowych etapów przygotowań do budowy domu jest zapewnienie przyłącza elektrycznego do działki, a później całego budynku. Cały ten proces wymaga przeprowadzenia odpowiednich formalności oraz pracy elektryków. W pierwszej kolejności przyłącze elektryczne pozwala korzystać z prądu budowlanego, a następnie umożliwia zmianę na taryfę standardową po zakończeniu budowy. Ile kosztuje wykonanie przyłącza elektrycznego?

Spis treści

Wykonanie przyłącza elektrycznego cena w 2023

Za wykonanie przyłącza elektrycznego o długości nieprzekraczającej 200 m należy zapłacić kwotę w granicach 1500 – 3000. Wysokość opłaty za każdy kolejny metr bieżący przyłącza przekraczającego długość 200 m wynosi około 60 – 90 zł. Za przyłącze o długości 250 m będzie trzeba więc zapłacić kwotę rzędu 4500 – 7500 zł. 

Jaką grupę przyłączeniową wybrać składając wniosek o wykonanie przyłącza elektrycznego?

Przed złożeniem wniosku o wykonanie przyłącza elektrycznego należy dokładnie dowiedzieć, do jakiej grupy przyłączeniowej zostanie się przydzielonym. Rodzaj przydzielanej grupy przyłączeniowej ściśle określają pewne warunki.

  • Grupa IV – do tej grupy należą instalacje, sieci oraz urządzenia przyłączane do sieci o napięciu nie większym niż 1 kV, a mocy nie przekraczającej wartość 40 kW. Warunkiem tej grupy może być również prąd znamionowy zabezpieczenia przedlicznikowego w urządzeniach i instalacjach, który w torze prądowym jest większy niż 63 A.
  • Grupa V – jeśli prąd znamionowy przedlicznikowy nie jest większy niż 63 A, napięcie znamionowe nie przekracza 1 kV, a wszystkie instalacje podłączane są do sieci rozdzielczej bezpośrednio to oznacza to przynależność do grupy V.
  • Grupa VI – do tej grupy przydzielane są przyłącza tymczasowe lub okresowe nieprzekraczające roku, które po pewnym czasie mają być zastępowane przyłączem docelowym.

FAQ

Ile kosztuje 1 kW przyłącza?

Koszty przyłącza kablowego wahają się w granicach 150 – 250 zł za 1 kW. W przypadku przyłącza napowietrznego koszty wynoszą około 100 – 200 za każde 1 kW mocy tego przyłącza. Za kablowe przyłącze o mocy 10 kW trzeba więc zapłacić mniej więcej 1500 – 2500 zł. Za przyłącze napowietrzne o tej samej mocy cena wyniesie w granicach 1000 – 2000 zł. 

Kto może wykonać przyłącze elektryczne?

Wykonanie przyłącza elektrycznego do zadanie Zakładu Energetycznego, do którego przynależą okolice położenia konkretnej działki. W celu wykonania przyłącza elektrycznego należy złożyć taką chęć we właściwym Zakładzie Energetycznym poprzez wypełnienie stosownego wniosku.

Kto jest właścicielem przyłącza elektrycznego?

Wykonane na działce przyłącze elektryczne jest własnością Zakładu Energetycznego. Jednakże urządzenie, dzięki któremu mocuje się przyłącze sieci do samego budynku należy do właściciela posesji.

Co trzeba zrobić żeby podłączyć prąd na działce?

W pierwszej kolejności należy zgłosić się do biura obsługi klientów we właściwym dla lokalizacji działki oddziale Zakładu Energetycznego. Następnie konieczne jest złożenie wniosku z załącznikami takimi jak mapa do celów projektowych oraz akt własności działki.