Cennik montażu gniazdka elektrycznego

Niezależnie od tego, czy planujesz remont czy wykańczasz właśnie dom lub mieszkanie, z pewnością spotkasz się z koniecznością zamontowania gniazdek elektrycznych. Elektrycy wyceniają każdą czynność osobno, dlatego warto sprawdzić, ile kosztuje montaż gniazdka elektrycznego, aby ocenić, z jakimi kosztami należy się liczyć. Prawidłowa instalacja gniazdek jest istotna, gdyż błędy popełnione przez osobę, która nie posiada odpowiedniej wiedzy i uprawnień mogą nas sporo kosztować. 

Spis treści

Montaż gniazdka elektrycznego cena w 2023 roku

Koszt zamontowania gniazda jednofazowego wynosi 34-48 zł, w przypadku gniazda trójfazowego cena wzrośnie do 42-56 zł. Zakładając, że w pokoju znajduje się 5 punktów, daje to koszt rzędu 170-240 zł. Jeśli doliczymy do tego gniazdo antenowe cena wzrośnie o kolejne 24-38 zł. 

Najniższy, średni i najwyższy koszt za montaż gniazda jednofazowego odnotowany w Polsce

Koszt usługiCena Netto (PLN)Cena Brutto (PLN)
Najniższy3441.82
Średni4150.43
Najwyższy4859.04

Ile kosztuje montaż gniazda jednofazowego w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (PLN)Cena Brutto (PLN)
Białystok3644.28
Bydgoszcz3947.97
Gdańsk4454.12
Gorzów Wielkopolski3441.82
Katowice4251.66
Kielce3846.74
Kraków4555.35
Lublin3846.74
Łódź4251.66
Olsztyn4049.2
Opole4049.2
Poznań4454.12
Rzeszów4150.43
Szczecin4352.89
Toruń4150.43
Warszawa4656.58
Wrocław4555.35
Zielona Góra3644.28

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za montaż gniazda jednofazowego na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces montażu gniazda jednofazowego krok po kroku

  • Wyłączenie zasilania – Przed rozpoczęciem prac, zawsze należy wyłączyć zasilanie w obwodzie, w którym będzie montowane gniazdo.
  • Przygotowanie gniazda – Gniazdo powinno być przygotowane do montażu, zazwyczaj obejmuje to podłączenie odpowiednich przewodów do zacisków gniazda.
  • Montaż gniazda – Gniazdo jest montowane w odpowiednim miejscu, zazwyczaj jest to ściana lub podłoga. Montaż gniazda może obejmować przykręcanie go do ściany lub montaż w puszce instalacyjnej.
  • Podłączenie przewodów – Przewody są podłączane do gniazda zgodnie z oznaczeniami na gnieździe.
  • Sprawdzenie poprawności – Po montażu, zawsze warto sprawdzić poprawność montażu, np. za pomocą miernika.

Jakie są rodzaje gniazdek elektrycznych?

W zależności od naszych potrzeb możemy wybrać różne rodzaje gniazdek elektrycznych. Najczęściej spotykane są gniazdka pojedyncze lub podwójne. Ważne jest, by gniazda posiadały wystajacy bolec (uziemienie), gdyż w nowoczesnych instalacjach przepisy wymagają, aby każde gniazdo posiadało uziemienie. Dodatkowo w nowych modelach gniazdek spotkamy takie usprawnienia jak wyłącznik różnicowoprądowy, ochronnik przeciwprzepięciowy, czy przesłony otworów, chroniące przed włożeniem do gniazdka przedmiotu innego niż wtyczka.

Przed zakupem gniazdek warto zapoznać się z oznaczeniami, które możemy spotkać na opakowaniach. Najważniejsze z nich IP dotyczy odporności na działanie czynników zewnętrznych:

  • IP22 przeznaczone do pomieszczeń mieszkalnych i biurowych,
  • IP44 nadające się do wilgotnych pomieszczeń, w tym łazienek i kuchni,
  • IP56 znajdujące zastosowanie w pomieszczeniach technicznych, garażach, jako gniazda zewnętrzne oraz na basenach czy w saunach

FAQ

Ile za punkt elektryczny z kuciem?

Cena za wykonanie prostej przeróbki jednego punktu elektrycznego wynosi 68-87 zł w zależności od regionu Polski. W przypadku konieczności wykonania bardziej skomplikowanych prac koszty mogą być wyższe. Ponadto do ceny należy doliczyć koszty materiałów zależne od zakresu działań.

Ile kosztuje godzina pracy elektryka?

Elektrycy pracujący na własny rachunek wyceniają swoją pracę na podstawie zakresu usług do wykonania, a nie czasu pracy. Dlatego wyceniając pracę elektryka należy wziąć pod uwagę indywidualny cennik usług obejmujących montaż całej instalacji lub pojedynczych punktów elektrycznych. 

Ile kosztuje montaż wyłącznika schodowego?

Koszt montażu wyłącznika schodowego wynosi średnio ok. 45-60 zł w zależności od regionu Polski. 

Ile za metr ułożenia kabla?

Ułożenie kabla jednofazowego na tynku lub cegle kosztuje 1,80-2,20 zł/mb, natomiast na betonie – 2,70-3,70 zł/mb. W przypadku kabla trójfazowego należy liczyć się z kosztem od 5-6 zł/mb do nawet 18 zł/mb. 

Ile kosztuje montaż bezpieczników?

Koszt montażu skrzynki z bezpiecznikami wynosi od 160 do 500 zł w zależności od ilości bezpieczników oraz od tego, czy montaż odbywa się przed czy po tynkowaniu.