Cennik wylewek betonowych z izolacją akustyczną – porady, ceny

Odpowiednio wykonana izolacja akustyczna jest bardzo ważna, jeśli chodzi o komfort korzystania z domu bądź mieszkania. Decydując się na wylewkę betonową z izolacją akustyczną i styropianem trzeba pamiętać, że nie stosuje się do niej zwykłych ociepleniowych płyt styropianowych. Materiał, który spełnia wymagania, to akustyczny styropian podłogowy. Jest to materiał, który wykazuje bardzo dużą wytrzymałość na ściskanie. Ile kosztują wylewki betonowe z izolacją akustyczną i styropianem?

Spis treści

Wylewki betonowe z izolacją akustyczną i styropianem cena w 2023

Średnia cena za metr kwadratowy wylewki betonowej z izolacją akustyczną oscyluje w granicach 158 – 175 zł/m2. Oznacza to, że w przypadku niewielkiego pomieszczenia o powierzchni 10 m2 za wykonanie wylewki trzeba zapłacić od 750 do 1050 zł.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za wylewkę betonową z izolacją akustyczną odnotowany w Polsce

Cena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Najniższa cena158194.14
Średnia cena166.5204.80
Najwyższa cena175215.25

Ile kosztuje wylewka betonowa z izolacją akustyczną w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Białystok159195.57
Bydgoszcz162199.26
Gdańsk172211.56
Gorzów Wielkopolski160196.80
Katowice170209.10
Kielce163200.49
Kraków174213.82
Lublin164201.72
Łódź168206.64
Opole160196.80
Olsztyn159195.57
Poznań172211.56
Rzeszów161197.93
Szczecin169207.87
Toruń162199.26
Wrocław173212.69
Warszawa175215.25
Zielona Góra158194.14

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za wylewkę betonową z izolacją akustyczną na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces wykonania wylewek betonowych z izolacją akustyczną krok po kroku?

 • Przygotowanie podłoża – podłoże musi być czyste, suche i wolne od zanieczyszczeń, które mogłyby wpłynąć na przyczepność wylewki betonowej.
 • Instalacja izolacji akustycznej – po przygotowaniu podłoża, konieczne jest zainstalowanie izolacji akustycznej. Izolacja ta ma na celu ograniczenie przenoszenia dźwięków pomiędzy poziomami budynku.
 • Wylanie betonu – po instalacji izolacji, należy wylać beton na powierzchnię. Beton powinien być równomiernie rozłożony na całej powierzchni podłoża.
 • Wyrównanie wylewki – po wylaniu betonu, powierzchnia powinna być wyrównana za pomocą płyty wibracyjnej lub innych narzędzi do wyrównywania betonu.
 • Suszenie – beton musi być pozostawiony do wyschnięcia. Czas suszenia może zależeć od warunków otoczenia, takich jak temperatura i wilgotność powietrza.
 • Kontrola jakości – po wysuszeniu, powierzchnia betonowa powinna być sprawdzona pod kątem jakości i równości. Jeżeli są jakiekolwiek nierówności lub pęknięcia, powinny być one poprawione.
 • Polerowanie – na koniec, powierzchnia betonowa powinna być wypolerowana, aby była gładka i gotowa do dalszego użytkowania.
 • Montaż finalnej podłogi – po polerowaniu, można zainstalować wybraną podłogę, taką jak parkiet, płytki czy dywan.

Na co zwrócić uwagę przy wykonywaniu wylewki z izolacją akustyczną i styropianem?

CIsza w domu potrafi być naprawdę bezcenna. Jednak nawet najlepsze wyciszenie ścian nie na wiele się zda, jeśli nie zadbamy o izolację akustyczną podłogi. Wszystko dlatego, że to właśnie strop w bardzo dużej mierze wpływa na akustykę domu. Właśnie przez podłogę przenoszą się dźwięki uderzeniowe, takie jak choćby kroki. Na co trzeba zwrócić uwagę przy wykonaniu wylewki z izolacją akustyczną?

 • Nie wolno dopuszczać do powstawania mostków akustycznych, czyli miejsc, które przenoszą drgania i dźwięki.
 • O tym, jak podłoga będzie tłumić hałas, decyduje nie tylko grubość zastosowanego materiału, ale również sposób połączenia poszczególnych jej warstw.
 • Trzeba zadbać o ułożenie wzdłuż wszystkich ścian specjalnych pasków z taśmy dylatacyjnej, która tłumi przenoszenie dźwięków ze ścian.
 • Izolacja akustyczna powinna zostać zalana wylewką o grubości co najmniej 4 cm.

FAQ

Co na wyciszenie stropu?

Jeśli chodzi o wyciszenie stropu, to obecnie najczęściej stosuje się elastyczny styropian bądź też wełnę mineralną podłogową. Te dociska się przy pomocy tradycyjnych wylewek. Alternatywnie można również zastosować płyty pilśniowe, gipsowo-włóknowe wypełnione pianką polistyrenową bądź też wełną.

Jak najlepiej wyciszyć strop drewniany?

Strop wykonany z belek drewnianych skutecznie można wyczyścić przy pomocy dźwiękoizolacyjnego jastrychu typu plaster miodu.

Jaka wełna do wyciszenia sufitu?

W przypadku sufitów zazwyczaj wykorzystuje się gęstą wełnę mineralną. W roli warstwy akustycznej doskonale sprawdzi się również wełna skalna i szklana.

Jaki styropian na podłogę pod wylewkę?

Pod wylewki podłogowe najczęściej stosuje się styropian, który oznaczony jest symbolem EPS 80 bądź też 100. Jest to polistyren ekspandowany, który dostępny jest w wersji grafitowej i białej. Specjaliści twierdzą, że grafitowy posiada o wiele lepsze właściwości izolacyjne niż tradycyjny styropian w bieli.

Jaka twardość styropianu pod ogrzewanie podłogowe?

Jeśli chodzi o standardowe posadzki bez ogrzewania podłogowego, powinien wystarczyć styropian o wytrzymałości 70,8 kPa. Natomiast w przypadku posadzek, w których zostanie zamontowane ogrzewanie podłogowe i które będą dość mocno eksploatowane, najlepiej kupić styropian 100 kPa.