Cennik układania wykładziny PCV – zalety, porady, ceny

 Wybór podłogi w danym pomieszczeniu powinien być bardzo dobrze  przemyślaną kwestią. Ostatnimi czasy bardzo dużą popularnością cieszą się wykładziny winylowe, charakteryzujące się nie tylko estetycznym designem, ale również wartymi uwagi parametrami technicznymi. Coraz częściej zastępują więc one tradycyjne panele podłogowe, płytki czy też drewniane deski. Ile kosztuje układanie wykładziny PCV?

Spis treści

Układanie wykładziny PCV cena w 2023

 Za układanie wykładziny PCV zapłacimy średnio 35 – 42 zł/m2. Nieco większy jest koszt ułożenia wykładziny na klej i wynosi on 38 – 45 zł/m2. Montaż wykładziny PCV na schodach będzie kosztował z kolei 75 – 95 zł/m2.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za układanie wykładziny PCV odnotowany w Polsce

Cena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Najniższa cena3543.05
Średnia cena38.547.36
Najwyższa cena4251.66

Ile kosztuje układanie wykładziny PCV w największych miastach w Polsce

MiastoCena Netto (zł/m2)Cena Brutto (zł/m2)
Białystok3543.05
Bydgoszcz3745.51
Gdańsk4150.43
Gorzów Wielkopolski3644.28
Katowice4049.20
Kielce3846.74
Kraków4251.66
Lublin3846.74
Łódź3947.97
Opole3644.28
Olsztyn3543.05
Poznań4150.43
Rzeszów3644.28
Szczecin3947.97
Toruń3745.51
Wrocław4150.43
Warszawa4251.66
Zielona Góra3543.05

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za układanie wykładziny PCV na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces ułożenia wykładziny PCV krok po kroku?

 • Przygotowanie podłoża – podłoże musi być suche, czyste i gładkie. Ewentualne nierówności powinny być wyrównane.
 • Pomiary – dokładne pomiary pomieszczenia są niezbędne do precyzyjnego przycięcia wykładziny.
 • Cięcie wykładziny – wykładzinę należy przyciąć zgodnie z wymiarami pomieszczenia, zostawiając niewielki margines na ewentualne korekty.
 • Rozłożenie wykładziny – wykładzinę PCV rozkłada się na przygotowanym podłożu, starając się, aby boki wykładziny idealnie przylegały do ścian.
 • Przyklejenie wykładziny – po idealnym dopasowaniu, wykładzinę przykleja się do podłoża za pomocą specjalnego kleju.
 • Cięcie nadmiaru – nadmiar wykładziny obcinamy, starając się dopasować jej krawędzie do kształtu pomieszczenia.
 • Wtłaczanie wykładziny – za pomocą specjalnego narzędzia, wykładzinę wtłacza się w miejsca, gdzie mogą pojawić się pęcherze powietrza, aby powierzchnia była idealnie gładka.
 • Suszenie – po ułożeniu i przyklejeniu wykładziny, należy poczekać, aż klej całkowicie wyschnie. Czas suszenia zależy od typu kleju.

Jakie są zalety wykładziny PCV?

 Nowoczesne wykładziny PCV posiadają bardzo bogate wzornictwo i warte uwagi właściwości techniczne. Mogą być stosowane nie tylko wewnątrz budynku, ale i również na zewnątrz. Doskonale sprawdzą się nawet w najbardziej intensywnie użytkowanych miejscach, takich jak klatka schodowa. Bez wątpienia stanowią one tańszą alternatywę dla tradycyjnych podłóg drewnianych, płytek i paneli. Oto ich główne zalety:

 •  odporność na ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i zarysowania
 •  łatwość utrzymania w czystości
 •  dobra izolacja akustyczna i termiczna
 •  prosta konserwacja
 •  antypoślizgowość
 •  szeroki wybór  wzorów

FAQ

Czy wykładzina PCV nadaje się na balkon?

Wykładzina PCV to bardzo trwały i odporny na uszkodzenia materiał, który bardzo dobrze sprawdzi się na balkonie i tarasie. Wszystko dlatego, że jest niedroga, nie odkształca się i nie wchłania wilgoci.

Czy wykładzina PCV nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Niewielka grubość wykładziny PCV sprawia, że bardzo szybko się ona nagrzewa. Stąd też jest to rozwiązanie polecane na ogrzewanie podłogowe.Czy można położyć wykładzinę PCV na panele?

Przed przystąpieniem do układania wykładziny PCV należy usunąć starą posadzkę. Położenie jej bezpośrednio na starych panelach jest sporym błędem.

Jaka wykładzina na ogrzewanie podłogowe?

W przypadku ogrzewania podłogowego równie dobrze sprawdzi się wykładzina z włókien syntetycznych, jak i naturalnych. Warto pamiętać jedynie, że im większa jej grubość, tym trudniejszy ruch ciepła.

Jak dobrze położyć wykładziny PCV?

Sposób montażu ma wpływ na komfort późniejszego użytkowania wykładzin. Aby położyć ją w odpowiedni sposób, należy zrolować ją, posmarować klejem podłoże i położyć na nim wykładzinę.

Jak położyć wykładzinę PCV na ścianie?

Montaż wykładziny PCV na ścianie polega na przyklejaniu jej arkuszy całą powierzchnią do ściany, która została wcześniej odpowiednio przygotowana. Do klejenia na ścianach należy stosować kleje akrylowe charakteryzujące się podwyższonymi parametrami. Przyklejając narożniki i listwy montażowe warto korzystać z klejów kontaktowych.