Cennik lakierowania farbami olejnymi – zalety, porady, ceny

Podłoga, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i właściwego podejścia. Przeglądając ofertę sklepów budowlanych można znaleźć różnego rodzaju farby przeznaczone do malowania drewnianych powierzchni. Warto zwrócić uwagę na farby alkidowe, popularnie nazywane również farbami olejnymi. Ile kosztuje lakierowanie farbami olejnymi?

Spis treści

Lakierowanie farbami olejnymi cena w 2023

Koszt lakierowania odnosi się do nałożenia trzech warstw preparatu. Obecnie za lakierowanie jednego metra kwadratowego drewnianej powierzchni trzeba zapłacić 65 – 74 zł. Oznacza to, że za polakierowanie  podłogi o powierzchni 20 m2 zapłacimy 1300 – 1480 zł.

Jakie zalety mają farby olejne do drewna?

Farby olejne do drewna bazują na żywicy, dlatego doskonale sprawdzają się w przypadku często używanych, intensywnie eksploatowanych powierzchni, zwłaszcza zewnętrznych. Oto ich główne zalety:

  •  doskonale łączą się z podłożem
  •  są odporne na negatywny wpływ czynników atmosferycznych
  •  charakteryzują się wysoką trwałością
  •  zapewniają gładką powierzchnię po malowaniu drewniana
  •  podłoga nabiera lekkiego połysku

 Jedynym minusem farb olejnych do drewna jest dość długi okres wysychania, który trwa co najmniej 12 godzin, a także dość intensywny zapach.

FAQ

Jaka farba olejna do drewna?

 Najlepsza do drewna jest farba olejna produkowana z żywic ftalowych  pozwalających na stworzenie mocnej, wytrzymałej powłoki na drewnianej powierzchni. Co ciekawe, tego rodzaju farba doskonale sprawdzi się także w przypadku przedmiotów metalowych.

Czy farba olejna nadaje się do drewna?

 Farby olejne do drewna charakteryzują się wysoką przepuszczalnością pary wodnej, toteż można nimi malować nawet świeże drewno bez obawy o jego kondycję.

Czy można malować drewno olejowane?

 Olejowanie stanowi bardzo dobrą formę konserwacji drewna i nie wymaga stosowania dodatkowej warstwy farby. Drewna, które zostało zaolejowane, nie maluje się więc farbami olejnymi.

Czy farby olejne są bardzo niebezpieczne?

 Farba olejna nie jest szkodliwa dla ludzkiego zdrowia, jednak w procesie jej produkcji czasem stosuje się toksyczne pigmenty takie jak kadm, kobalt, rtęć czy ołów.

Jak długo schnie farba olejna na drewnie?

Czas schnięcia pojedynczej warstwy farby olejnej na drewnie to mniej więcej 12 godzin. Kolejną warstwę można nakładać dopiero po upływie 16 godzin.

Czy farba do metalu nadaje się do drewna?

Na rynku dostępne są emalie o uniwersalnym zastosowaniu, określane jako farby do drewna i metalu. Można wykorzystać je do malowania różnego rodzaju powierzchni.

Jakiego rodzaju farby wybrać do drewna na zewnątrz?

 Do drewna na zewnątrz najczęściej stosowane są lakierobejce, farby olejne oraz emalie akrylowe.