Cennik balustrad szklanych

Zastanawiasz się jakie balustrady warto wybrać? W tym artykule przybliżymy Ci zalety balustrad szklanych, dlaczego warto wybrać właśnie ten produkt. Dodatkowo dowiesz się ile kosztują balustrady szklane w Polsce. 

Spis treści

Cennik balustrad szklanych w 2023

Średnia cena balustrady szklanej to ok.  1800 – 2100 zł/mb. Cena jest uzależniona od tego na jaki rodzaj produktu się zdecydujemy. Na rynku najpopularniejsze rozwiązania to: balustrady szklane samonośne, balustrady drewniane ze szklanym wypełnieniem oraz balustrady stalowe ze szklanym wypełnieniem. 

Za 6 mb balustrady szklanej samonośnej zapłacimy ok. 9000 zł. Za 6 mb balustrady drewnianej ze szklanym wypełnieniem zapłacimy ok. 6500 zł, a za 6 mb balustrady stalowej ze szklanym wypełnieniem zapłacimy ok. 7000 zł.

Do ceny należy doliczyć koszt robocizny. 

Jakie szkło na balustradę?

Aby mieć pewność, że nasza balustrada będzie bezpieczna musimy wybrać produkt stworzony z odpowiedniego materiału. Bezpieczna szklana balustrada to taka, która pod wpływem uderzenia nie rozpada się na drobne kawałki raniąc przy tym użytkowników. To w jaki sposób dane szkło się rozpada  je kategoryzuje. Jak czytamy w normie PN-EN 12600:2004 tylko te trzy typy szkieł nadają się na balustrady:

  • Typ A – szkło odprężone float (szkło podczas uderzenia pęka w postacie fragmentów o ostrych krawędziach);
  • Typ B – szkło laminowane (szkło podczas uderzenia pęka, ale jest przyczepione do międzywarstw);
  • Typ C – szkło hartowane (szkło podczas uderzenia rozpada się na małe kawałki, ale mają one nieostre krawędzie).

Tak naprawdę w dużej mierze zależy gdzie będzie umieszczona nasza balustrada: w środku, na zewnątrz, a może nad głowami?

FAQ

Jakie szkło na balustrady zewnętrzne?

Wybór szkła jest wyżej ustalony przez dokument TRAV (Technische Regeln für Verwendung von linienförmig gelagerten Verglasungen), wg tych zapisów balustrada powinna być zrobiona ze szkła VSG, hartowanego lub laminowanego hartowanego. 

Jaka grubość szyby do balustrady wewnętrznej?

W przypadku balustrad wewnętrznych najlepiej wykonać balustradę ze szkła warstwowego – dwie tafle o grubości 6mm. 

Ile waży szklana balustrada?

Aby obliczyć dokładną wagę naszej balustrady musimy znać ile metrów kwadratowych posiada. Standardowo szkło waży 2.5 kg na mm, na m2. 

Czym czyścić balustrady ze szkła?

Dbanie o wygląd balustrady nie różni się zbytnio o dbanie o okna. Wystarczy czysta ściereczka lub myjka plus płyn do czyszczenia szyb. 

Czy balustrady ze szkła są bezpieczne?

Do stworzenia szklanych konstrukcji balustrady używany jest materiał odporny na wstrząsy i uderzenia. Oznacza to, że nawet w przypadku pęknięcia szkła pozostaje ono w jednym kawałku, nie rozsypuje się na małe kawałki. Tym samym balustrady szklane są bezpieczne dla użytkowników.