Ile kosztuje sprzątanie w domu?

Utrzymanie czystości w domu to wynik sporego zaangażowania oraz skutecznych metod sprzątania. Czysty dom jest jednak wart pracy, gdyż stanowi azyl dla całej rodziny. Liczne zobowiązania zawodowe oraz inne obowiązki domowe nie zawsze jednak pozwalają na kompleksowe, samodzielne dbanie o czystość wszystkich pomieszczeń. Usługa sprzątania domu pozwala zachować porządek i zadbać o przestrzeń bez poświęcania własnego czasu i energii. Ile kosztuje sprzątanie w domu?

Spis treści

Sprzątanie w domu cena w 2023

Za profesjonalne sprzątanie w domu można rozliczać się stawką godzinową lub za wykonanie określonego zakresu prac. Minimalna stawka godzinowa za podstawowe prace podczas sprzątania domu to około 35 – 50 zł. W przypadku ustalenia stawki za wykonaną pracę cena może wynieść około 150 – 300 zł za dom o powierzchni 100 m². Większa powierzchnia do 200 m² wymaga sprzątania w cenie około 350 – 550 zł. 

Jakie czynności i prace zawiera usługa sprzątania w domu?

Sprzątanie w domu nie zawsze oznacza dokładnie ten sam zakres prac, a każda usługa może się nieco różnić. Najważniejsze są indywidualne ustalenia pomiędzy osobą sprzątającą i właścicielem domu.

  • Podstawowe sprzątanie – za sprzątanie polegające na odkurzeniu podłóg, umyciu płytek, starciu kurzy, oczyszczeniu powierzchni blatów i frontów mebli, a także oczyszczenie sanitariatów trzeba zapłacić około 150 – 300 zł w domu o powierzchni do 100 m².
  • Sprzątanie po remoncie – przed wprowadzeniem się do nowego domu lub ułożeniem wszystkich rzeczy osobistych i akcesoriów po ukończeniu remontu należy wykonać gruntowne sprzątanie. Za sprzątnięcie całego domu o powierzchni około 150 m² po ukończeniu budowy profesjonalna ekipa sprzątająca będzie chciała 1000 – 2000 zł. W ramach usługi dostarczy sobie odpowiednich środków chemicznych i niezbędnych sprzętów.
  • Mycie okien – raz na kilka tygodni w każdym domu okna wymagają dokładnego mycia. Za umycie 15 okien w całym domu za pomocą specjalnych środków i sprzętów trzeba zapłacić kwotę w granicach 500 – 1000 zł.

FAQ

Ile za sprzątanie domu w 2023?

Podstawowe prace podczas sprzątania domu to koszty około 35 – 50 zł/h. W przypadku ustalenia stawki za wykonaną pracę, a nie czas cena może wynieść około 150 – 300 zł za dom o powierzchni 100 m². Większa powierzchnia do 200 m² wymaga sprzątania w cenie około 350 – 550 zł.

Co należy do obowiązków sprzątaczki?

Decydując się na zatrudnienie profesjonalnej sprzątaczki należy podejść do całej usługi w sposób indywidualny. Najczęściej podstawowe sprzątanie odbywające się cyklicznie na przykład raz w tygodniu obejmuje odkurzanie i mycie podłóg, czyszczenie sanitariatów w kuchni i łazience, starcie kurzy z mebli, frontów oraz blatów, a także wykonanie innych ewentualnych drobnych prac porządkowych.

Ile razy w roku powinno się myć okna?

Najczęściej wystarczy umycie okien 3 – 4 razy w ciągu całego roku. Jeśli dom stoi jednak blisko ruchliwej ulicy lub też w okolicy pól uprawnych mycie okien powinno odbywać się znacznie częściej, aby szyby oraz ramy wciąż świetnie wyglądały.