W trakcie remontu kuchni warto skupić się nie tylko na estetyce, ale przede wszystkim kwestiach praktycznych. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na płytę indukcyjną, która korzystnie wpływa na czas przygotowania posiłków. Co więcej, to rozwiązanie w codziennym użytku okazuje się dużo tańsze od pozostałych opcji. Wszystko to za sprawą odpowiedniej technologii z wykorzystaniem cewki elektromagnesu. Ile kosztuje montaż płyty indukcyjnej?
Spis treści
Montaż płyty indukcyjnej cena w 2023
Koszt montażu płyty indukcyjnej waha się w granicach od 125 – 195 zł. Cena może różnić się w zależności od miasta, w którym chcemy realizować usługę. W większych aglomeracjach cena będzie bliższa górnej granicy.
Jakie są zalety płyty indukcyjnej?
Płyta indukcyjna to nowoczesna i praktyczna opcja dla osób ceniących sobie komfort i oszczędność. Do głównych zalety tego rozwiązania należy uwzględnić:
- energooszczędność – płyta przekazuje ponad 90% ciepła do potrawy, a dodatkowy czujnik odcina dopływ prądu od razu po zdjęciu naczynia z płyty.
- bezpieczeństwo – płyta nie nagrzewa się w trakcie gotowania, dlatego zmniejsza to ryzyko poparzenia.
- czystość – brak trudnych do czyszczenia zakamarków, co pomaga w utrzymaniu czystości w kuchni.
- szybki czas przygotowania posiłków – w porównaniu z pozostałymi płytami grzewczymi, czas gotowania na płycie indukcyjnej może zmniejszyć się nawet do 30%.
- dodatkowe funkcje – większość płyt indukcyjnych jest wyposażona w szybkie nagrzewanie, pamięć (pozwala zapamiętać czas i temperaturę przygotowania konkretnego dania), a także możliwość wznowienia gotowania z zachowaniem odpowiednich wartości.
FAQ
Ile zajmuje montaż płyty indukcyjnej?
Zwykle montaż nowej płyty indukcyjnej trwa maksymalnie 3 godziny. Na czas montażu składa się również wiedza osoby montującej, dlatego warto skorzystać z usług fachowca. Wymiana starej płyty trwa nawet o godzinę mniej, a to ze względu na gotowy otwór w blacie i przygotowaną instalację.
Kto może podłączyć płytę indukcyjną?
Niezależnie od typu płyty indukcyjnej, jej podłączeniem powinien zająć się wyspecjalizowany elektryk. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, lecz także podstawa do ubiegania się o naprawę, lub zwrot pieniędzy. Wielu producentów płyt indukcyjnych zastrzega sobie to za warunek konieczny do uznania gwarancji.
Czy płytę indukcyjną można podłączyć do gniazdka?
Przed podłączeniem płyty indukcyjnej należy prawidłowo przygotować instalację elektryczną. Zwykle fachowcy zalecają podłączenie do osobnego gniazda i jednocześnie odradza się korzystania z przedłużaczy.
Jak montuje się płytę indukcyjną?
Montaż rozpoczyna się od przygotowania gniazda elektrycznego. Niezwykle istotne jest sprawdzenie, czy wszystkie fazy posiadają to samo napięcie o wartości 220-240 V. Podłączenie płyty następuje zgodnie ze schematem, dołączonym przez producenta. W instrukcji znajdują się również informacje o wymaganych wymiarach otworu w blacie, gdzie zostanie umieszczona płyta indukcyjna. Na samym końcu należy odpowiednio zabezpieczyć blat kuchni.