Cennik budowy ściany fundamentowej

Ściana fundamentowa, to jeden z najważniejszych elementów w strukturze domu. Odpowiada ona bowiem za przenoszenie obciążeń, które są generowane przez budynek. Ściany fundamentowe wykonuje się zarówno w domach bez piwnicy jak i w podpiwniczonych. Ściany fundamentowe mogą być monolityczne, murowane z cegły, zrobione z kamienia lub z bloczków betonowych. Ściany fundamentowe wykonuje się zwykle do wysokości 30-50 cm nad poziom terenu. Ile kosztuje budowa ściany fundamentowej?

Spis treści

Budowa ściany fundamentowej cena w 2023?

Ściana fundamentowa, na zaprawie cementowej wykonana z bloczków betonowych kosztuje 70-80 zł/m2. Usługa wynajęcia koparko ładowarki wraz z operatorem kosztuje 165-190 zł/h. Wynajem spycharki z operatorem to  koszty w granicach 240-260 zł/h.

Z czego zbudować ściany fundamentowe i jaki typ wybrać?

Głównym zadaniem fundamentu jest odpowiednie przeniesienie na grunt obciążenia stałego oraz obciążeń zmiennych budynku. Jaki materiał należy więc wybrać do budowy trwałych i wytrzymałych ścian fundamentowych?

  • Ściana monolityczna (betonowa) – ściana monolityczna wylewana jest z betonu. Stosuje się do niej różne klasy betonu takie jak C12/15 lub C20/25. Zaletą ścian monolitycznych jest wytrzymałość. Z drugiej strony jednak fundamenty monolityczne, wymagają również deskowania;
  • Ściana z pustaków – ściany te wykonuje się z pustaków zasypowych bądź z keramzytbetonu, a puste przestrzenie w pustakach zalewa się betonem. Są one bardzo trwałe. Jednakże, jeżeli ściany z pustaków nie są wystarczająco równe, to trzeba je dodatkowo tynkować;
  • Ściana fundamentowa murowana –  to bardzo proste rozwiązanie. Nie tylko klasyczne murowane ściany nadają się do praktycznie każdego projektu, ale również ich postawienie jest proste, gdyż w przeciwieństwie do monolitów, nie wymagają deskowania. Mają one bardzo dobre parametry pod kątem wytrzymałości, ale nie są tak mocne jak zbrojony beton;
  • Betonowe ławy fundamentowe  – ławy wykonuje się z betonu C12/15 bądź C16/20. Są one proste do ułożenia, ale należy także wykonać dodatkowe zbrojenie, żeby nie pękły;

FAQ

Ile kosztuje m2 ściany z bloczków betonowych?

Ściany fundamentowe z bloczków betonowych wykonuje się łatwo i szybko. Koszt robocizny w przypadku bloczków betonowych to 25-35 zł/m2. Ściany z bloczków silikatowych są droższe. Kosztują 55-105 zł/m2.

Ile bloczków fundamentowych na m2?

Szacuje się, że przy murowaniu z bloczków betonowych o wymiarach 49 x 24 x 12 cm potrzeba 16 bloczków dla 1m2 muru o grubości do 24 cm oraz 35 bloczków dla 1m2 muru o grubości 49 cm.

Ile bierze murarz za m2 muru 2023?

Murowanie ściany ceglanej kosztuje około 35-60 zł/m2. Za wyburzenie muru płaci się 65-210 zł/m2. Budowanie konstrukcji ścian działowych i nośnych kosztuje 40-100 zł/m2.

Ile kosztuje wymurowanie muru 1m2 muru?

Za wymurowanie 1m2 muru płaci się 50-110 zł. Rozpiętość ceny wynika głównie z rejonu Polski w którym zamawiana jest usługa. Cena obejmuje robociznę, sprzęt i rusztowania.

Co zamiast bloczków fundamentowych?

Poza bloczkami fundamentowymi do budowy ściany fundamentowej wykorzystuje się również pustaki zasypowe z betonu oraz z keramzytobetonu. Dzięki nim można zbudować przegrody o bardzo dużej wytrzymałości na ściskanie i obciążenia boczne.