Cennik ciężkiej hydroizolacji fundamentów

Hydroizolacja, to bardzo istotny aspekt w budowie fundamentów. Chroni ona dom przed wilgocią oraz wodą. Hydroizolację dzieli się na trzy typy – lekką, średnią i ciężką. Typ hydroizolacji jest zależny od gruntu oraz poziomu wód gruntowych. Hydroizolacja ciężka stosowana jest tam, gdzie budynek narażony jest na działanie wody pod dużym ciśnieniem. Ile kosztuje ciężka hydroizolacja fundamentów? 

Spis treści

Ciężka hydroizolacja fundamentów cena w 2023?

Ciężka hydroizolacja fundamentów przy wykorzystaniu folii zgrzewanej lub samoprzylepnej kosztuje 35-45 zł/m2. Cena nie obejmuje zakupu materiałów. Folia zgrzewana kosztuje 80-100 zł/5 kg.

Najniższy, średni i najwyższy koszt za ciężką hydroizolację fundamentów przy wykorzystaniu folii zgrzewanej lub samoprzylepnej odnotowany w Polsce

Netto (zł/m2)Brutto (zł/m2)
Najniższy koszt35.0043.05
Średni koszt40.0049.20
Najwyższy koszt45.0055.35

Ile kosztuje ciężka hydroizolacja fundamentów przy wykorzystaniu folii zgrzewanej lub samoprzylepnej w największych miastach w Polsce

MiastoCena netto (zł/m2)Cena brutto (zł/m2)
Białystok35.5043.67
Bydgoszcz36.7045.14
Gdańsk42.0051.66
Gorzów Wielkopolski35.7043.91
Katowice43.0052.89
Kielce36.2044.53
Kraków44.5054.73
Lublin37.0045.51
Łódź41.0050.43
Olsztyn36.8045.27
Opole38.0046.74
Poznań43.5053.50
Rzeszów37.5046.13
Szczecin41.0050.43
Toruń38.0046.74
Warszawa45.0055.35
Wrocław43.0052.89
Zielona Góra35.5043.67

Ceny przedstawione w tabeli są szacunkowymi kosztami za ciężką hydroizolację fundamentów przy wykorzystaniu folii zgrzewanej lub samoprzylepnej na podstawie ofert znalezionych w internecie. Nie stanowią oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego. Mogą one różnić się w zależności od wielu czynników takich jak lokalne warunki rynkowe.

Jak wygląda proces ciężkiej hydroizolacji fundamentów krok po kroku

  • Przygotowanie powierzchni – Fundamenty muszą być odpowiednio przygotowane. Wymaga to usunięcia wszelkiego brudu, kurzu i luźnych materiałów.
  • Układanie folii zgrzewanej lub samoprzylepnej – Następnie folia jest rozwijana i układana na przygotowanej powierzchni. Zwróć uwagę, aby folia była właściwie zgrzewana lub przylepiona, w zależności od typu folii, który jest używany.
  • Zapewnienie szczelności – Ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie krawędzie i narożniki są szczelne. Wszelkie otwory lub szczeliny muszą być odpowiednio załatane.
  • Kontrola – Po zakończeniu procesu, wykonuje się kontrolę, upewniając się, że wszystko jest dobrze zabezpieczone i nie ma żadnych niewielkich otworów czy szczelin, przez które mogłaby dostać się woda.

Jaki materiał wybrać do hydroizolacji fundamentów?

Do hydroizolacji fundamentów wykorzystuje się kilka rodzajów materiałów. Dobór odpowiedniego typu hydroizolacje ma kluczowe znaczenie dla skutecznej izolacji fundamentów. 

  • Lepiki asfaltowe – jest to mieszanina asfaltów, rozpuszczalników, wypełniaczy etc. Lepiki pozwalają na relatywnie łatwe przygotowanie odpowiedniej hydroizolacji fundamentów. Materiał ten nakłada się w dwóch warstwach;
  • Polimerowo-bitumiczne masy uszczelniające (KMB) – jest to materiał zupełnie nowej generacji, jednak coraz częściej wykorzystywany między innymi do hydroizolacji typu ciężkiego. Masy uszczelniające KMB są odporne na deszcz już po niecałych dwóch godzinach i pozwalają na szybkie zasypanie wykopów fundamentowych (zaledwie po jednym dniu). Są również niezwykle wytrzymałe. Ich wadą jest wysoka cena;
  • Szlamy uszczelniające – wykonane z polimeru oraz z cementu. Są one odporne na działanie czynników atmosferycznych. Cechuje je również wytrzymałość na działanie soli, która znajduje się w wodzie, zachowują również elastyczność w trudnych warunkach. 
  • Krystaliczne zaprawy uszczelniające – działanie krystalicznych zapraw uszczelniających polega na wytworzeniu nierozpuszczalnych struktur krystalicznych. Ich „wykształcanie się” trwa jednak bardzo długo gdyż prawie miesiąc;

FAQ

Co należy wykonać przed nałożeniem hydroizolacji?

Przed nałożeniem hydroizolacji na fundamenty należy wyrównać powierzchnię ścian wypełniając spoiny i wykruszenia. Jeżeli jest to konieczne należy również wykonać rapowanie przy użyciu zaprawy cementowej z plastyfikatorem.

Co najlepsze do hydroizolacji fundamentów?

Do hydroizolacji fundamentów można wykorzystać masy polimerowo-bitumiczne (KMB), samoprzylepne membrany bitumiczne, papy termozgrzewalne oraz szlamy uszczelniające.

Czy trzeba izolować fundamenty od wewnątrz?

Izolacja fundamentów od wewnątrz nie jest konieczna. Stanowi ona jednak dodatkowe zabezpieczenie budynku przed wodą i wilgocią. 

Co lepsze na fundament papa czy folia?

W porównaniu z papą na lepiku, folia cechuje się większą elastycznością i odpornością na uszkodzenia. Pozwala to na zapewnienie ciągłości izolacji w miejscach zgięcia materiału. 

Ile kosztuje hydroizolacja domu?

Ceny hydroizolacji ciężkiej fundamentów w domu to koszt w granicach 50 zł/m2 (robocizna+materiały). Hydroizolacja ciężka jest droższa od innych typów hydroizolacji, gdyż wymaga zastosowania droższych materiałów i nałożenia większej ilości warstw. 

Czy można odkopać cały fundament?

Nie można jednocześnie odkopać całych fundamentów budynku. Mogłoby to bowiem doprowadzić do ograniczenia ich stabilności, a w rezultacie do ich nieodwracalnego uszkodzenia.